Oran

Evde Yemek Yapmayı Sevdirecek Ve Ailecek Hoşça Vakit Geçireceğiniz En Güzel 10 Aşçı Filmi…

tarifinisevdim
Ayraç
Evdeki anlarınızı daha keyifli hale getirmeniz için en iyi aşçı filmlerini sizler için sıraladık. Kabul edelim aralarında seçim yapmak oldukça zordu. Bu eserlerde aşçılık mesleğinin zorluklarını en iyi anlatan ama bir o kadar da eğlenceli ve güzel yanlarını bize hissettiren aşçı filmlerini derledik. Hem göze hem de mideye hitap eden yemek sanatını büyük bir ustalıkla beyaz perdeye taşıyan aşçı filmlerini izleyerek keyifli vakit geçirmeye ne dersiniz? Bu başarılı yapımları izlerken sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir ve gününüze güzellik katabilirsiniz. Hep beraber bu eserlere bir göz atalım mı? O zaman patlasın mısırlar… İşte, evde yemek yapmayı sevdirecek ve ailecek hoşça vakit geçireceğiniz en güzel 10 aşçı filmi…
Devamını Oku
|

1. Chef (Şef)

Chef (Şef)  resmi

Carl Casper şık bir restoranda çalışan bir baş aşçıdır. Kendi mutfağına ait yemekleri nefistir ama lokantanın menüsüne bağımlı çalıştıkça yaratıcılığı ve ona bağlı olarak da yemeklerinin lezzeti düşüşe geçer. Üstelik önemli bir gurmenin yemekleri hakkında yaptığı olumsuz eleştiriler Carl için bardağı taşıran son damla olur. Yeteneğine rağmen kariyerinde düşüşe geçtiğini hisseden Carl'a tam da bu dönem bir teklif gelir; ikinci el bir yemek karavanı al ve kendi işinin patronu ol! Oğlu Percy ve eski bir arkadaşı olan Martin’in yardımıyla Carl Amerika yollarında yemeğe ve yeni lezzetlere ve de en önemlisi hayata dair tutkusunu yeniden keşfedecektir.

2. Soul Kithchen (Aşka Ruhunu Kat)

Soul Kithchen (Aşka Ruhunu Kat) resmi

Genç restoran sahibi Zinos'un peşini şanssızlık bırakmamaktadır. Kız arkadaşı Nadine yeni bir iş için Şangay'a taşınır. Kendisi kaza sonucu omurlarındaki diskleri sakatlar ve yeni bir aşçı (Birol Ünel) işe aldığından beri kalan tek tük müşterisi de kaçar. Ama restoranı yeni bir konsepte soktuktan sonra gelip giden 'meşhurların' sayısı artar. Buna rağmen Zinos aşkının peşinden, Nadine için Şangay'a gitmeye karar verir ve işini kardeşi Illias'a bırakır. Ama bunun iyi bir fikir olmadığı ortaya çıkar. Illias dükkânı bir emlakçıya satar. Nadine ise kendine yeni bir erkek arkadaş bulmuştur. Zinos dükkanını geri almanın son bir yolu olduğunu öğrendiğinde, Soul Kitchen'ı kurtarmak için her şeyini ortaya koyar.

3. Burnt (Çok Pişmiş)

Burnt (Çok Pişmiş) resmi

Steven Knight tarafından yazılan, John Wells tarafından yönetilen ve Bradley Cooper’ın başrol oynadığı filmin, 2 Michelin Yıldızı alan restoranını sorumsuzlukları yüzünden kaybeden bir şefin kariyerini yeniden inşa etmeye çalışması ve 3. Michelin Yıldızı’nı almaya çalışması üzerine kurulu. Disiplin, hız ve mükemmelliyetçiliğin ağır bastığı mutfakta tutku ile takıntı arasındaki ince çizgide kalan bir şef ve yardımcıları… Bol lezzet içeren bu filmi tokken izlemenizi öneririz.

4. Ratatouılle (Aşçı Fare)

Ratatouılle (Aşçı Fare) resmi

Bir animasyon filmi olan Ratatouille, yemek yapmayı çok seven ve Fransız bir chef olmayı isteyen fare Remy’nin hikayesini anlatıyor. Bir fare olduğu için hiçbir zaman iyi bir chef olamayacağını sürekli olarak ailesinden duyan Remy, Paris’e gelir ve istediği gibi iyi yemek yapamayan, bir restoranın mutfağından çalışan Skinner’la tanışır. Skinner, ilk baştan Remy’nin yemek pişirme yeteneğini anlar ve onunla iletişim kurmaya başlar. İkili güçlerini birleştirerek Paris’in en önemli chef’lerinden olmaya çalışırlar. Tabii ünlü bir restoranın mutfağında bir farenin durması, fare açısından çok tehlikelidir. Ratatouille’u izlerken hem çok gülecek, hem de Remy’yi çok seveceksiniz.

5. Charlie And The Chocolate Factory (Çarli’nin Çikolata Fabrikası)

Charlie And The Chocolate Factory (Çarli’nin Çikolata Fabrikası)  resmi

Charlie Bucket, annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Charlie çikolataya bayılır ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla yılda bir kez evlerine küçük bir çikolata girer. Bu büyük kentte, Charlie'lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün fabrikanın sahibi Bay Willy Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar. Charlie'de adaylardan biridir.

6. The Hundred-Foot Journey (Aşk Tarifi)

The Hundred-Foot Journey (Aşk Tarifi) resmi

Bombay'da yaşayan Hassan Haji, dedesinin işlettiği restoran sayesinde mutfakla çocuk yaşta tanışmış, bu ilgisini yeteneğiyle pekiştirmiştir. Şimdilerde genç bir adam olan Hassan, dedesinden kalan müesseseyi başarıyla işletirken beklenmedik bir trajedi nedeniyle Bombay'dan taşınmak durumunda kalır. Ailesiyle birlikte Fransa'nın bir kasabasına yerleşir ve işini burada devam ettirmek için hazırlıklara başlar, restoranını açar. Böylece bu yeni restoranın sunduğu egzotik Hint mutfağı kısa sürede bölge halkının dikkatini çeker. Bu nedenle de bölgenin prestijli restoranı Le Saule Pleureur'de bir telaş başlar. Şef Madame Mallory, yeni rakibi Hassan'ın kendinden daha yetenekli olduğunu fark etmiştir ve bu durum aralarında esaslı bir rekabetin doğmasına neden olur.

7. Le Chef (Şeflerin Savaşı)

Le Chef (Şeflerin Savaşı) resmi

Jacky Bonnot, 32 yaşında amatör bir aşçıdır. Gerçekten çok yeteneklidir ve hayali ünlü bir aşçı olup büyük bir restoranda çalışmaktadır. Ekonomik durumu küçük mutfak işlerini kabul edip bu yerlerde de çalışmasını gerektirmektedir; fakat Jacky bu işlerde de bir türlü tutunamaz. Ta ki yıldızlı büyük bir şef olan Alexandre La Garde'la yolları kesişinceye kadar! Kabiliyetli olmanın yanında bir o kadar da inatçı olan Jacky, Lagarde'ın bir türlü anlaşamadığı restoranın yönetim kurulu başkanı Stanislas Matter'ın koltuğunu sarsıp yerine geçirmek için biçilmiş kaftandır. La Garde öte yandan inceleme için kendisini görmeye gelecek yetkililere sunacak yeni bir şeyler bulmak zorundadır ve yardıma ihtiyacı vardır. Ayrıca restoranları da ekonomik çıkmazdan dolayı tehlikededir ve bu ikilinin karşılaşması farklı sonuçlar doğmasına neden olacaktır!

8. Julie ve Julia

Julie ve Julia  resmi

Başrollerini Amy Adams, Merly Streep, Chris Messina’nın paylaştığı “Julie ve Julia” filmi gerçek iki hikayeden yola çıkılarak çekilmiştir. Farklı iki zaman diliminde yaşayan iki kadının hikayesini izleyeceğiniz film konusuyla sizleri içine çekecek. Julie ünlü bir yemek yazarı olan Julia Child’ın yemek kitabındaki 524 yemek tarifini denemeyi kendine görev edinerek bununla ilgili bir blog açar. Her gün denediği tariflerle yaşadığı deneyimleri açtığı blogda paylaşmaya başlar. Bu görev onun yaşantısını şekillendirmeye başlar. Birbirinden nefis tariflerin yer aldığı bu filmi izlerken iştahınız kabaracak.

9. Chocolat (Çikolata)

Chocolat (Çikolata) resmi

Ufak bir Fransız köyündeki gündelik yaşam, buraya yeni taşınan gizemli bir genç kadın ve kızı sayesinde bir anda değişiverir. Oldukça kasvetli ve monoton günler geçiren kasaba halkı, anne-kızın birlikte açtıkları son derece sevimli çikolata dükkanı sayesinde, farkında olmadıkları bambaşka bir hayatla tanışırlar. Zevkin, eğlencenin, neşenin, umudun ve en önemlisi çikolatanın olduğu bir hayattır bu. Lakin kasabadaki bu değişimden memnun olmayan insanlar da vardır. Filmi izlerken çikolata kokusunu buram buram hissetmeye hazır olun. Birbirinden lezzetli çikolata çeşitlerinin yer aldığı film sizi etkisiyle büyüleyecek. Uyarmamızda fayda var. Bu filmi izlemeye başlamadan önce yanınızda çikolata bulundurmayı ihmal etmeyin. Zira bu film tatlı krizlerine neden olabilir.

10. Toast (Tost)

Toast (Tost) resmi

Ve listemizin son filmi toast. (tost) Annesinin ölümünden sonra eve gelen yeni hizmetçi hem temizlik konusunda hemde yemek konusunda oldukça marifetli bir bayandır... Babasının sevgisini kazanabilmek için duyduğu bir deyimden yola çıkarak yemek yapmaya ve bu işi öğrenmeye karar veren çocuğun hayatı anlatılıyor.

Evde Yemek Yapmayı Sevdirecek Ve Ailecek Hoşça Vakit Geçireceğiniz En Güzel 10 Aşçı Filmi… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER