Oran

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? Tereyağı Yapmanın İncelikleri Nelerdir?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Tereyağı girdiği her tarife lezzet katan en sağlıklı yağlardan biri. Davet sofralarımızı lezzet şölenine dönüştüren mucizevi bir malzeme. Peki, tüketmekten büyük keyif aldığımız; kahvaltılarımızda, hamur işlerimizde kullandığımız bu lezzet ne kadar doğal? Sizler de doğallığından ve lezzetinden emin olarak tereyağı tüketmek istemez misiniz? Hadi, evde en doğalından tereyağı yapmanın inceliklerine bir bakalım.
Devamını Oku
|

1. Tereyağı

Tereyağı resmi

Eskiden yayık denilen aletlerde uzun bir uğraş sonucunda elde edilirdi. Günümüzde ise mutfağımızdaki aletlerle çok fazla zahmete girmeden kolayca hazırlanabilmekte.

2. Gerekli Malzemeler

Gerekli Malzemeler resmi

İhtiyacınız olan malzemeler tam yağlı çiğ süt veya taze sütle mayalanmış ev yoğurdudur. Sık sık çiğ süt alıyorsanız kaynattığınızda üzerinde oluşan kaymakları biriktirip tereyağı yapımında kullanabilirsiniz. Aynı şekilde ev yoğurtlarınızın üzerindeki kaymakları da kullanabilirsiniz.

3. Kaymakları Biriktirme

Kaymakları Biriktirme resmi

Tereyağı yapabilmek için kaymakları belli bir süre biriktirmelisiniz. Biriktirdiğiniz kaymaklar kısa süre içerisinde bozulabileceği için kapaklı bir kabın içerisinde ve derin dondurucuda saklanmalıdır. Eğer kaymak biriktirecek vaktiniz yoksa çiğ kremadan da kolayca kaymak hazırlayabilirsiniz. Kullandığınız malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz.

4. Kaymakları Tereyağına Dönüştürme

Kaymakları Tereyağına Dönüştürme resmi

Derin bir kaba yerleştirdiğiniz malzemelerinizi el blenderınız veya çırpıcınız yardımıyla yağ ve su birbirinden ayrışana kadar çırpmalısınız. Ayrıca, malzemelerinizi kapaklı bir cam kavanoza yerleştirerek 15-20 dakika kadar çalkalayarak da tereyağı elde edebilirsiniz. Bu işlemlerin sonunda yağ kabın üstüne çıkmaya başlayacaktır. Bu aşamada biraz soğuk su ekleyerek çırpma veya çalkalama işlemine devam etmelisiniz. Su ve yağ iyice ayrışınca bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla yağın içindeki suyu süzebilirsiniz.

5. Süzülen Su

Süzülen Su resmi

Süzdüğünüz suyu kesinlikle atmamalısınız. Çorba veya hamur işleri tariflerinizin daha lezzetli olması için bu suyu kullanabilirsiniz.

6. Saklama

Saklama resmi

Ev yapımı tereyağınızın çabuk bozulabileceğini unutmamalısınız. Bundan dolayı tüketebileceğiniz miktarda yağ hazırlamaya özen göstermelisiniz veya yağınızın kullanamayacağınız kısmını buzlukta saklamalısınız.

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? Tereyağı Yapmanın İncelikleri Nelerdir? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER