Oran

Kışa Hazırlık Zamanı Geldi...Evde Sebze ve Meyveleri Kurutma Yöntemleri.

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Besinleri kurutma yöntemleri yiyecekleri korumak için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Kurutulmuş olan sebze ve meyveler uzun süre dayanıklılığını korur. İlk çağlarda insanlar kurutma işlemini genellikle açık havada güneş ışınlarından yararlanarak yapmaktaydı. Günümüzde ise farklı sebze ve meyve kurutma yöntemleri geliştirmiştir. Kurutulmuş meyveler, besin değeri açısından zengin ve sağlıklı olduğundan sıklıkla tercih edilen bir yöntem olmuştur. Sebze ve meyve kurutma yöntemleriyle kuruttuğunuz gıdalarla farklı sunum ve lezzetler yakalayabilirsiniz. Tarifini Sevdim olarak sizler için evde sebze ve meyve kurutma yöntemlerini sıraladık. İşte, o yöntemlerden bazıları.
Devamını Oku
|

1. Elma Kurutma Yöntemi

Elma Kurutma Yöntemi resmi

Elmaları iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soymadan ince dilimler halinde kesin. Ortadaki çekirdeklerini çıkarın. 1 litre suya 1 su bardağı limon suyu katın ve elmaları bu suyun içerisinde yaklaşık 10 dakika bekletin. Fırın sıcaklığını 90 dereceye ayarladıktan sonra elmaları fırın tepsisine birbirlerine yapışmayacak şekilde dizin. Fırında 1 saat pişirdikten sonra elmaların diğer yüzünü çevirip 1 saatte öyle pişirin. Ardından fırından çıkarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kapaklı kavanozlara paylaştırarak keyifle tüketebilirsiniz.

2. Patlıcan Kurutma Yöntemi

Patlıcan Kurutma Yöntemi resmi

Yıkadığınız patlıcanların sap kısımlarını ayırın ve patlıcanları üç parçaya bölün. Patlıcanların etli kısmını bir kaşık yardımıyla çıkarın. Patlıcanın kabuk kısmı kurutulacağı için çıkardığınız iç kısımları yemek, çorba veya meze yapımında kullanabilirsiniz. Hazırladığınız patlıcan kabuklarını tuzlu suyun içerisinde 3-5 dakika bekletin. Bu sayede patlıcanın acılığı gidecektir. Daha sonra patlıcanları kurutmak için ipe dizin. İpe dizdiğiniz patlıcanları evin en çok güneş alan yerine yerleştirin ve 1-2 hafta kadar kurumaya bırakın.

3. Erik Kurutma Yöntemi

Erik Kurutma Yöntemi resmi

Yıkadığınız erikleri ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkarın. Fırın tepsisine kabuklu kısımları alta gelecek şekilde yerleştirin. 80 derecede 3-4 saat pişirin. Pişirme işlemi bittikten sonra fırını kapatıp gece boyunca erikleri fırında bekletin. Ertesi gün hava almayan saklama kabına eriklerinizi yerleştirebilirsiniz.

4. Biber Kurutma Yöntemi

Biber Kurutma Yöntemi resmi

Dolmalık, kırmızı, sivri ya da dilediğiniz biber çeşidini yıkayın ve kurulayın. Biberleri kurutmak için öncelikle içini iyice temizleyin. İçerisinde çekirdek kalmamasına özen gösterin. Ardından ortalarına ipin gireceği büyüklükte delikler açın ve biberleri ipe dizin. Evin en çok güneş alan yerine asın ya da ip gerdirin. Bu şekilde güneş alarak kurumasını sağlayın. Bir diğer yöntemde yine evin en çok güneş alan yerine temiz bir bez serin ve üzerine biberleri dizerek güneşte de kurutabilirsiniz. Biberler pembe renge ulaştığında güneşten alarak serin bir yerde saklayın. Yemekleri lezzetlendirmek üzere tüketebileceğiniz biberleriniz artık hazır.

5. Mısır Kurutma Yöntemi

Mısır Kurutma Yöntemi resmi

Mısırların kabuklarını soyup püsküllerini temizledikten sonra iyice yıkayınız. Fırını mümkün olan en düşük sıcaklığa ayarlayın fırın ısınana kadar mısırları 5 dakika kaynar suyun içerisinde bekletin. Suyun içerisinden çıkardığınız mısırları açık havada yarım saat kurumaya bırakın. Pişirme tepsisine mısır tanelerini yaydıktan sonra fırına alın. Yaklaşık 6 saat süren kurutma işlemi sonrasında mısırlarınızı fırından çıkarın. Ardından oda sıcaklığında hava geçirmeyen bir kapta saklayabilirsiniz.

6. Portakal Kurutma Yöntemi

Portakal Kurutma Yöntemi resmi

Yıkadığınız portakalları orta boyutta dilim dilim kesin. Bir peçete yardımıyla portakalın suyunu alın. Tepsiye yaydığınız fırın kağıdının üzerine portakallarınızı dizin. Tepsiyi fırına yerleştirmeden önce fırını 100 derecede ısıtın. Fırına yerleştirdiğiniz portakal dilimlerinizi yaklaşık 3 saat boyunca 100 derecede pişirin. Yarım saat aralıklarla portakalları çevirin. Fırından çıkardığınız portakal dilimlerinizi 1 saat dinlendirin. Daha sonra hava almayan kapalı bir cam kavanoz içinde saklayabilirsiniz.

7. Domates Kurutma Yöntemi

Domates Kurutma Yöntemi resmi

Domatesleriniz cherry domates ise ortadan ikiye, yemeklik domates ise dilimler halinde keserek pişirme kağıdı serili fırın tepsisine dizin. Önceden 60 derecede ısıtılmış fırında, yaklaşık 8-10 saat arası domatesleri pişirin ve kurumalarını sağlayın. Pişerken mutlaka dikkatli bir biçimde ara ara karıştırmaya özen gösterin. Bir diğer yöntem ise güneşte kurutma yöntemidir. Yine mevsiminde toplanmış, temizlenmiş ve fazla suyundan arınmış domatesleri fırın tepsisine ya da ızgara telin üzerine dizin. Üzerlerine kaya tuzu serpin. Evin en çok güneş alan yerine yerleştirin. Birkaç gün suları alta akacaktır. Bu suları mutlaka süzün. Ardından 10 gün sonunda kurutulmuş domateslerinizi kilitli torba ya da zeytinyağı dolu bir kavanozun içine alarak muhafaza edebilirsiniz.

Evde Sebze ve Meyveleri Kurutma Yöntemleri… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER