Oran

Evde Ev Ekmeği Yapmanın Detayları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Sıcacık, fırından yeni çıkmış el yakan ekmekleriniz, sofralarınızı daha da ısıtacak gibi. Ekmeği kırdığınızda içinden yayılacak dumanla görenlerin iştahını iyice açmaya hazır mısınız? Kendi ellerinizle sevgiyle yoğurduğunuz sağlıklı ve organik ekmekleriniz sayesinde bir daha asla ekmek satın almayacaksınız. Hazırlayacağınız birbirinden lezzetli ekmeklerinizle yumuşacık, sıcacık bir lezzet yolculuğuna çıkmaya hazır olun.
Devamını Oku
|

1. Ekmeğin Tarihi

Ekmeğin Tarihi resmi

İnsanlık tarihinin en eski gıdalarından biri o. Ekmeğe ilk şekil verme fikri Mısırlılarda görülmüştür. Soyluların ve sarayın simgesi olan ekmek o kadar değer kazanmış ki, para yerine bile kullanılmış. Mısır’dan, Roma’ya ardından Batı Avrupa’ya yayılan mayalı ekmek, sonraki yıllarda bütün dünyaya yayılarak sofralarımızda yerini almıştır.

2. Ekmek Nasıl Yapılır?

Ekmek Nasıl Yapılır? resmi

Lezzetli bir ekmek hazırlamak için dikkat etmemiz gerekenler;

3. Karıştırma

Karıştırma resmi

Un, su, tuz ve mayadan oluşan malzemelerimizi karıştırarak işe başlıyoruz. Mükemmel bir hamur elde edene kadar iyice yoğuruyoruz. Hamur mayalamanın püf noktaları için tıklayınız. Hamur Mayalama Tarifi

4. Şekil Verme

Şekil Verme resmi

Mayalanması için dinlendirdiğimiz hamurumuzu pişirmeden önce şekil veriyoruz. Bunun için evdeki kek kalıplarınızı kullanabilirsiniz.

5. Pişirme

Pişirme resmi

Ekmeğiniz katı bir hale geldikten sonra fırından çıkarabilirsiniz. Artık mutfağınız ekmeğinizin nefis kokusuyla sarmalanmış durumda.

6. Saklama

Saklama resmi

Küçük dilimler halinde kesip kapalı, hava almayan bir kapta buzdolabınızda daha uzun süre saklayabilirsiniz.

7. Ekmek Yapmanın Detayları

Ekmek Yapmanın Detayları resmi

Ekmek yapmak kolay gibi görünse de oldukça meşakkatli bir uğraştır. İlk yaptığınız ekmek ile son yaptığınız ekmek arasındaki farkı görünce ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Gelelim lezzetli bir ekmeğin inceliklerini sıralamaya.

8. Ölçü

Ölçü resmi

Ekmek yapımına ilk kez başlıyorsanız, mutlaka tarifteki ölçülere bağlı kalmalısınız. Böylece sizi daha motive edecek bir sonuç elde edebilirsiniz.

9. Malzemelerin Karışımı

Malzemelerin Karışımı resmi

Malzemelerin birbirinin içine geçmesi son derece önemli bir nokta. Mayayı hamurun içerisinde iyice dağıtmanız gerekecektir. Hamurunuzun içerisinde topaklanma olmadığından emin olun.

10. Bekleme Süresi

Bekleme Süresi resmi

Ekmek yapmak uzun süren bir uğraş olduğu için ona yeterince zaman ayırın, aceleye getirmeyin. Kabarmasını ve hamurun mayalanmasını beklemek oldukça önemli. Üstelik sadece mayalanmasını değil, ekmek yapmanın en tatlı yanı pişmesini beklediğiniz zaman olacaktır.

11. Alanınızı Geniş Tutun

Alanınızı Geniş Tutun resmi

Hamur yoğururken kendinize geniş bir alan açarak rahat çalışmanızı sağlayın. Hareketlerinizi kısıtlayacak şeylerden kurtulun. Hamuru yoğurduğunuz mutfak tezgahınızı ya da yoğurduğunuz kabı her zaman geniş tutun. Böylece daha kolay yoğurabilirsiniz.

12. Ek Malzemeler

Ek Malzemeler resmi

Kendi yorumunuzu katın. İçerisine istediğiniz ek malzemeler ekleyebilirsiniz. Ancak çok fazla ek malzeme eklememeye özen gösterin.

Evde Ev Ekmeği Yapmanın Detayları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER