Oran

Evde en güzel karameli yapmak için 10 altın kural

aysunkalafat
(5.0)
Ayraç
İyi bir karamel yapmak gerçekten özveri isteyen bir meziyettir. Mükemmel kıvamlı bir karamele ulaşmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Gözlerinizin önünde, likit altına dönüşmesini beklediğiniz şeker kristalleriniz bir anda kumlu, şekerli bir moloz yığını haline gelebilir. Hoş kokulu bir karamel yapımının inceliklerini öğrenmeye hazır mısınız?
Devamını Oku
|

1. KARAMEL ÇEŞİTLERİ

KARAMEL ÇEŞİTLERİ  resmi

2. KURU KARAMEL

KURU KARAMEL resmi

Sadece şeker eritilerek yapılır. 1 su bardağı şekeri kalın tabanlı tavanıza dökün, su eklemeden kısık ateşte yavaşça karıştırarak eritin.

3. ISLAK KARAMEL

ISLAK KARAMEL resmi

Şeker suda eritilerek karamelize edilir. Su, şekerin ısınmasını yavaşlatır ve daha akışkan bir karamel elde edilir. 1 su bardağı şekeri önce kalın tabanlı tavada kısık ateşte rengi koyulaşıncaya kadar karıştırın. Daha sonra üzerine 1,5 su bardağı sıcak su ekleyin ve karıştırın. Şeker hemen erimeye başlayacaktır.

4. KREMA VEYA TEREYAĞLI KARAMEL

KREMA VEYA TEREYAĞLI KARAMEL resmi

Şeker, karamelize edildikten sonra ocağın ısısı düşürülür ve oda sıcaklığındaki tereyağı veya krema eklenir.

5. SÜT KARAMEL

SÜT KARAMEL resmi

1 su bardağı şekeri kalın tabanlı tavada kısık ateşte rengi koyulaşana kadar karıştırın, daha sonra üzerine 1,5 su bardağı sıcak süt ekleyin. Şeker iyice eriyinceye kadar karıştırın.

6. KARAMEL NASIL OLMALI?

KARAMEL NASIL OLMALI? resmi

Karamel yaparken, şeker taneleri parlaklık kazanmaya başlar ısındıkça da bir sıvıya dönüşür ve kabarcıklaşır. Karamel genelde kenarlara doğru kararır ve mis gibi kokusu mutfağınıza yayılır. Yavaş yavaş koyu kızıl kahvemsi bir renk alır. Sadece bunlar yeterli değil tabii ki. Karamelinizin hazır olup olmadığını anlamanın iki yolu vardır. Birincisi, sıcaklığı kontrol etmek için termometre kullanmaktır. Şeker yaklaşık olarak 160 ° C ‘de karamelleşmeye başlar, 170 ° C 'de karamel olur ve 176 ° C' de yanmaya başlar, bu nedenle 170 ° C civarında bir değer elde etmelisiniz. İkinci yol ise elbette, duygularınızı kullanmaktır. Şekerin tamamen çözülüp çözülmediğinden iyice emin olun. Rengi kızıl kahve tonlarında mı? Güzel ve parlak mı? Cevabınız evet ise; harika, karameliniz olmuş demektir.

7. HATASIZ KARAMEL YAPMAK

HATASIZ KARAMEL YAPMAK resmi

Islak ve kuru karamel yaparken, şeker taneleri bir araya gelerek topaklanma yapabilir bunu önlemek için tencereyi yavaşça eğin. Böylece şeker etrafa yayılacak ve yanmasını önlemiş olacaksınız.

8. Şeker Kullanımı

Şeker Kullanımı resmi

Her zaman beyaz şeker kullanın.

9. Sıcaklık Derecesi

Sıcaklık Derecesi resmi

Sıcaklığı düşük tutmanız karamelin eşit şekilde pişmesini ve yanmasını önler. Sıcaklığını takip edin. Şeker aşırı derecede ısınacağı için tadına bakmadan önce soğumasını bekleyin. Karamelinizi fırın tepsisine dökecekseniz, güvenliğiniz için mutlaka eldiven kullanın.

10. Tava Kullanımı

Tava Kullanımı resmi

Temiz bir tava kullanın. Bazı alanların diğerlerinden daha hızlı ısınmasını önleyen kalın tabanlı bir tencere veya tava kullanın.

11. Fırça Kullanımı

Fırça Kullanımı resmi

Bir pasta fırçasını yakınlarda tutun. Herhangi bir karamel sıçradığında ve kabın yanlarında kristalleştiğinde, eritmek için biraz su kullanarak fırçalayın.

12. Son Olarak Temizlik

Son Olarak Temizlik resmi

Karamel yapma işleminiz bittikten sonra kullandığınız mutfak eşyalarını camsı bir karamel kaplayacaktır. Bu artıklardan kurtulmak için, tencere veya tavanızı su ile doldurup kaynatın ve süzün.

Evde En Güzel Karameli Yapmak İçin 10 Altın Kural İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER