Oran

Elektronik Mutfak Aletlerinin Temizlik Kuralları

aysunkalafat
(5.0)
Ayraç
Mutfakta en büyük yardımcılarımız olan elektrikli robotları iyi temizliyor muyuz? Bu aletlerin temizliği hijyen açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. İçlerinde kalan bir yemek parçası bakteri ve kötü kokulara yol açacaktır. Mutfak aletlerinin temizlik adımlarına gelin, şöyle bir bakalım.
Devamını Oku
|

1. Adım

Adım resmi

Aletinizi prizden çıkarın. Daha sonra temizleyeceğiniz mutfak yardımcınızın ( blender bıçağı, kesme çarkı veya ekmek kızartma makinesi kırıntı tuzağı gibi..) parçalarını ayırın.

2. Adım

Adım resmi

Keskin parçaları bir kenara koyun. Bu parçaları birer birer elinizle dikkatlice yıkayın.

3. Adım

Adım resmi

Bulaşık makinenizde yıkanmayacak elektrikli parçaların üzerinde herhangi bir talimat yazmıyorsa ılık sabunlu su yaparak elinizde yıkayın.

4. Adım

Adım resmi

Ulaşamadığınız noktalar için diş fırçası kullanabilirsiniz. Yüzeyi için de yumuşak dokulu sünger kullanabilirsiniz. Kırıntı tepsisi olmayan ekmek kızartma makineleri lavabo da baş aşağı çalkalanmalıdır.

5. Adım

Adım resmi

Kahve makinesi, meyve sıkacağı veya elektrikli su ısıtıcısı gibi cihazları temizlerken sıcak sabunlu su yaparak makinelerinizi çalıştırın. Ardından yumuşak bir süngerle ovalayın. Temizlik için sirke kullanabilirsiniz. Sirke kokusu gidene kadar makinenizi durulamayı unutmayın.

6. Adım

Adım resmi

Parçaları takmadan önce iyice kuruduklarından emin olun. Aksi takdirde nem parçaların paslanmasına veya küflenmesine neden olabilir. Elle kurutuyorsanız kağıt havlu veya mikrofiber bez kullanmanızı öneririz.

7. Adım

Adım resmi

Dış yüzeyleri sabunlu suyla nemlendirdiğiniz bulaşık süngeriniz yardımıyla kolayca silebilirsiniz. ¼ bardak kabartma tozu, ½ bardak beyaz sirkeyi 4 bardak suya ekleyerek hazırlayacağınız karışımla beyaz eşyalarınızda sararmayı önleyebilirsiniz.

Elektronik Mutfak Aletlerinin Temizlik Kuralları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER