Oran

Düşük Karbonhidrat Diyeti Hakkında Efsaneleşmiş 10 Yanlış

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Düşük karbonhidrat diyeti son derece güçlü bir beslenme şeklidir. Obezite, diyabet gibi birçok ciddi hastalığın önüne geçilmesine yardımcı olabilir. Ancak bu beslenme şekline ilişkin doğru bildiğimiz bazı yanlışlar var. Bizler de Tarifini Sevdim ekibi olarak; sizler için efsaneleşmiş o, yanlışları sıraladık. Hadi gelin, birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Düşük Karbonhidrat Diyetiyle Herkes Kilo Verebilir

Düşük Karbonhidrat Diyetiyle Herkes Kilo Verebilir resmi

Bu beslenme şekli kilo vermeye yardımcı olduğu kadar bazı hastalık risklerinin de önüne geçmektedir. Ancak düşük karbonhidrat diyeti herkes için uygun değildir. Bazı insanlar kendilerini rahatsız hissedebilir, bazıları da bekledikleri sonuçları alamaz. Özellikle, fiziksel olarak aktif olan sporcular ve insanlar, bu diyetin sağlayabileceğinden çok daha fazla karbonhidrata ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı bu beslenme şekli onlar için uygun olmayacaktır.

2. Karbonhidrat Kilo Aldırır

Karbonhidrat Kilo Aldırır resmi

Kalorisi yüksek herhangi bir besin maddesinin fazla tüketilmesi kilo alımına neden olurken, işlenmemmiş karbonhidratlar şişmanlatmazlar.

3. Patates, Havuç Gibi Sebze ve Meyveler Karbonhidrat Nedeniyle Sağlıksızdır

Patates, Havuç Gibi Sebze ve Meyveler Karbonhidrat Nedeniyle Sağlıksızdır resmi

Düşük karbonhidrat diyetinde havuç ve patates gibi yüksek karbonhidrat içeren besinleri sınırlamak önemlidir. Ancak bu, bu yiyeceklerin sağlıksız olduğu anlamına gelmez.

4. Düşük Karbonhidrat Diyeti Her Zaman Ketojenik Olmalıdır

Düşük Karbonhidrat Diyeti Her Zaman Ketojenik Olmalıdır resmi

Ketojenik diyet, düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Kan şekerini ve insülin seviyelerini dengeler. Ancak, düşük karbonhidrat diyeti uygulamanın tek yolu bu değildir. Çok düşük karbonhidratlı ketojenik bir diyet, hızlı kilo kaybı için etkili olabilir fakat, herkes için işe yaramayabilir.

5. Tüm Karbonhidratlar Şekerlidir

Tüm Karbonhidratlar Şekerlidir resmi

“Şeker” kelimesi, glikoz, fruktoz ve galaktoz gibi çeşitli basit şekerler için geçerlidir. Basit şekerler, kolayca sindirilebilir ve kan şekeri seviyelerinde önemli bir artışa neden olurken, tüm gıdalardaki nişastalar ve diğer karbonhidratlar, tatlılarda ve rafine edilmiş veya işlenmiş gıdalarda olduğu kadar kan şekeri seviyesini yükseltir.

6. Düşük Karbonhidrat Diyeti Kilo Aldırmaz

Düşük Karbonhidrat Diyeti Kilo Aldırmaz resmi

Eğer sizlerde, karbonhidrat alımı ve insülin seviyeleri düşük tutulduğu sürece kilo alımının imkansız olduğunu düşünenlerdenseniz yanıldığınızı bilmenizi isteriz. Düşük karbonhidrat diyetiyle kilo almak mümkün.

7. Doymuş Yağ Oranı Yüksek Gıdalar Tüketmek İyi Bir Fikirdir

Doymuş Yağ Oranı Yüksek Gıdalar Tüketmek İyi Bir Fikirdir resmi

Doymuş yağ oranı yüksek gıdaları kararında tüketmek iyidir. Aşırı miktarda tüketmekten kaçının. Bunun yerine; protein ve lif bakımından zengin besinler tercih edin.

8. Kalori Miktarı Önemli Değil

Kalori Miktarı Önemli Değil resmi

Kaloriler bir enerji ölçüsüdür ve enerji vücut yağlarında depolanır. Eğer vücudunuzun yakabileceğinden fazla enerji alırsanız, vücudunuzda yağ depolarsınız. Vücudunuz aldığınızdan daha fazla enerji harcarsa da yağ yakarsınız. Düşük karbonhidrat diyeti iştahı ve kalori alımını azaltarak kilo kaybına neden olabilir. Ancak, kaloriler diğer birçok diyet için oldukça önemlidir.

9. Lifin İnsan Sağlığına Bir Faydası Yoktur

Lifin İnsan Sağlığına Bir Faydası Yoktur resmi

Lif, sağlıklı bir diyetin en önemli bileşenidir. Düşük karbonhidrat diyeti sayesinde bol miktarda lif açısından zengin besinler tüketebilirsiniz.

10. Karbonhidratlar Hastalığa Neden Olur

Karbonhidratlar Hastalığa Neden Olur resmi

Düşük karbonhidrat diyeti yapmak birçok insanın kilo vermesine ve sağlıklarının iyileşmesine yardımcıdır. Ancak bu, yüksek karbonhidratla beslenmenin sağlıksız olduğu anlamını taşımaz. Bu sadece bireye ve içeriğe bağlıdır.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Hakkında Efsaneleşmiş 10 Yanlış İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER