Oran

Diyet Yapanlar Dikkat! Uzun Süre Tok Kalmanızı Sağlayacak Ve Enerji Verecek Mükemmel Besinler…

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Artık, yavaş yavaş bahar aylarına girmek üzereyiz ve kışın aldığımız kilolardan kurtulmak için harekete geçmeye başladık bile. Diyet yapmak, azim ve kararlılık gerektiren zor bir süreç. Hem vücut direncimizi düşürmeyecek hem de bizi istediğimiz kilomuza kavuşturacak besinleri sizler için sıraladık. Bu besinler sayesinde daha az kalori alırken daha çok doygunluk hissini sağlayacağız. Aynı zamanda gün içerisinde gerekli olan enerjiyi de sağlamış olacağız. Düzenli ve yeterli beslenemediğimizde vücut yorgun düşer ve çabuk acıkırız. Bunu önlemenin yolu işte bu mucizevi besinlerden geçiyor. Enerji verecek bu mükemmel besinler ile aynı zamanda tatlı isteğinizi de köreltebilirsiniz. İşte, tok kalmanızı sağlayacak ve size enerji verecek mükemmel besinler;
Devamını Oku
|

1. Yumurta

Yumurta resmi

Yumurta besleyici, yüksek protein içeren mucizevi bir besin. Tam bir yumurta vücudumuzun üretemediği 9 aminoasitin tamamını içeriyor ve bu amino asitler sindirildikten sonra bağırsaklardaki iştah bastırıcı hormonların salınmasını tetikliyor.

2. Yulaf

Yulaf resmi

Posa içeriği yüksek bir besin olan yulaf insülin salınımını arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Ayrıca sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlayarak enerji üretimine katkı sağlamaktadır. Haftada 2-3 kez kahvaltı yerine veya ara öğün olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

3. Az Yağlı Etler

 Az Yağlı Etler resmi

Az yağlı kırmızı et, tavuk, hindi göğüs eti ve balıklar yüksek protein ve az yağ içerdiklerinden daha uzun süre tok kalmanıza ve doygunluk hissetmenizi sağlarlar.

4. Tatlı Patates

Tatlı Patates resmi

Antioksidanlardan zengin olan tatlı patates yüksek su ve posa içeriğiyle aynı enerjideki diğer besinlere göre daha uzun süre tok kalmanıza ve bir sonraki öğünde daha az yemek yemenize destek olacaktır.

5. Kurubaklagiller

Kurubaklagiller resmi

Bitkisel protein kaynakları nohut, fasulye, mercimek, börülce gibi kurubaklagiller tokluk sağlamada çok güçlüdürler. Posa ve protein bakımından zengindirler. Nişasta içerikleri sayesinde diğer karbonhidratlara kıyasla şekerin daha yavaş dolaşıma katılmasına yardımcı olurlar.

6. Yoğurt

Yoğurt resmi

İyi bir protein kaynağı olan yoğurt karın çevresi yağlanmasını azaltmaya ve uzun süre tok kalmaya yardımcı olur.

7. Lor peyniri

Lor peyniri resmi

Lor peyniri yağ içeriği ve enerjisi nispeten düşük, proteini oldukça yüksek bir peynir türüdür. Aynı zamanda önemli bir kalsiyum kaynağı olan lor peyniri, yüksek protein içeriği ve hacmi sayesinde daha uzun süre tok kalmanıza ve kilo vermenize yardımcı olur.

8. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil Yapraklı Sebzeler resmi

Özellikle ıspanak, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler hacimce yüksek ve çok düşük enerjiye sahiptirler. Bu sebzeler kilo vermede ve tokluğa ulaşmada en önemli besinlerin başında gelmektedir.

9. Kükürtlü Sebzeler

Kükürtlü Sebzeler resmi

Lahana, brokoli gibi kükürtlü sebzeler yüksek posa ve su içerirler. Aynı zamanda sebzeleri tüketmek ve çiğnemek zaman aldığından, bu sayede yeme süresi uzar ve daha uzun zamanda daha az kalori almış ve daha fazla doymuş hissedilir.

10. Ananas

Ananas resmi

Ananası özellikle yumurta ya da yoğurt gibi diğer tok tutucu sağlıklı alternatifler ile birlikte tükettiğinizde, daha uzun süre tok kalmanızı, açlık hissini bastırmanızı dolayısıyla daha kolay kilo vermenizi sağlar. Ananasın bir diğer faydası da yağ yakıcı özelliğinin olmasıdır.

11. Yeşil Elma

Yeşil Elma resmi

İçeriğindeki lif ve su, tok tutar ve öğün sırasında az yemek yenmesine destek olur.

12. Portakal

Portakal resmi

Portakalın kabuğunu ince soyup altında kalan beyaz posasıyla tüketerek daha fazla posa alabilir ve daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

13. Karabuğday

Karabuğday resmi

Karabuğday tahılı içerisinde yağ bulunmadığından dolayı bu tahılın kullanılması oldukça faydalı olmaktadır. Yüksek lif içeriği sebebiyle tok tutar ve kan şekerini dengeler.

14. Kinoa

Kinoa resmi

Öğünlerde yeterli miktarda alınabilecek kinoa lifli yapısı sayesinde tok tutar ve vücutta ödem oluşmasını engeller.

15. Bulgur

Bulgur resmi

Bulgurun içerdiği lif; uzun süre tok kalmayı sağlar. Sindirim ve bağışıklık sistemlerinin sağlığını koruyarak metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecini destekler.

16. Ceviz, Fındık ve Badem

Ceviz, Fındık ve Badem resmi

B12 ve omega3 bakımından zengin olan bu yemişler vücuda gerekli olan enerjiyi kazandırmaktadır. Magnezyum ve demir açısından yüksek olan bu besinleri her gün 1 avuç kadar tüketmekte fayda var.

17. Avokado

Avokado resmi

Yapısında bulunan tekli doymamış yağ asitleri ve protein sayesinde uzun süre tok tutar. Avokadoyu kendinizi aç hissettiğiniz zamanlarda yiyebilirsiniz. Yemeğin yanında yarım porsiyon avokado yenirse uzun süre tok kalmak mümkün.

Diyet Yapanlar Dikkat! Uzun Süre Tok Kalmanızı Sağlayacak Ve Enerji Verecek Mükemmel Besinler… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER