Oran

Diyabete Karşı Etkili Besinler

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Günlük olarak tükettiğimiz birçok besin içerdiği vitamin ve mineraller bakımından sağlığımıza ciddi bir şekilde fayda sağlamaktadır. Yeme alışkanlıklarımız sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürmemiz mümkün. Diyabet hastaları kan şekerinin kontrolünü sağlamak ve kanı normal seviyede tutmak zorundadır. Peki kan şekeri seviyesini dengeleyen besinler nelerdir. Kan şekeri düzeyini dengeleyen sağlıklı besinleri incelemeye ne dersiniz? Yeme alışkanlıklarımıza ekleyeceğimiz bu besinlerle diyabeti kontrol altında tutabiliriz. İşte diyabete karşı etkili besinler;
Devamını Oku
|

1. Avokado

Avokado resmi

Omega 3 bakımından zengin bir besin olan avokado kan şekerini dengelediğinden diyabet hastaları için oldukça önemli besinlerden biridir. Avokado tekli doymamış yağlar açısından zengindir ve bu yönüyle alınan şekerin kana karışmasını önler.

2. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz resmi

Kan şekerinin dengeli gitmesine yardımcı olabilen iyi bir antioksidan olan glutatyon dan zengin kuşkonmazı yemeklere, salatalara ekleyerek beslenme listemize ekleyebiliriz.

3. Kuruyemişler

Kuruyemişler resmi

Sağlıklı yağ barındıran bu besinleri dengeli tükettiğimizde kan şekerimizin kontrolünü sağlayabiliriz.

4. Tarçın

Tarçın resmi

Kan şekerini dengeleyen tarçın tatlı ihtiyacına iyi gelen bir baharattır.

5. Yoğurt

Yoğurt resmi

Mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından biri olan yoğurt yüksek miktarda kalsiyum içermektedir.

6. Kabak Çekirdeği

Kabak Çekirdeği resmi

Omega-3 bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği kan şekerimizi dengelemeye yardımcı olmaktadır. Tam bir demir deposu olan bu kuruyemiş dengeli tüketildiği takdirde kan şekerimizi dengeler.

7. Yulaf

Yulaf resmi

Lif deposu olan yulaf içerdiği beta glukan isimli posa sayesinde sağlığa olumlu etkileri bulunan bir besindir. Yemek sonrası kan şekerinin hızla yükselmesinin önüne geçen yulaf, kahvaltı veya ara öğün alternatifi olarak değerlendirilebilir. Şekerin içerisinde bulunan karbonhidrat miktarını dengelemektedir.

8. Çay

Çay resmi

Şekersiz tüketilen siyah veya yeşil çay yoğun miktarda antioksidan içerdiğinden kan şekerini ayarlamada oldukça etkilidir.

9. Balık

Balık resmi

Sadece diyabet hastalarının değil herkesin tüketmesi gereken besinlerden biri olan balık omega-3 bakımından oldukça zengindir. En sağlıklı protein kaynaklarından biri olan balık diyabete karşı etkili besinlerdendir.

10. Keten Tohumu

Keten Tohumu resmi

Sağlıklı yağ, lif ve protein bakımından zengin bir yapıda olan keten tohumu diyabete karşı oldukça etkilidir.

11. Zeytinyağı

Zeytinyağı resmi

Zeytinyağı sağlıklı beslenmenin en önemli faktörlerinden biridir. Kan şekerini dengelediğinden diyabet hastalarınca da sıklıkla tercih edilmelidir.

12. Kırmızı Meyveler

Kırmızı Meyveler resmi

Antioksidan ve lif kaynağı olan kırmızı meyveler insülin üretmede yardımcı besinlerdendir. Kan şekerini dengeleyen bu meyveleri tüketmek son derece önemlidir.

13. Tatlı Patates

Tatlı Patates resmi

Tatlı patates insülin direncini azaltarak kolesterolü düşürmektedir.

14. Elma

Elma resmi

Kan şekerini dengeleyerek kolesterol ve kalp rahatsızlıklarını da önleyen elma oldukça sağlıklı bir besindir.

15. Baklagiller

Baklagiller resmi

Lif deposu olan baklagiller düşük karbonhidrat değerine sahip olduğundan kandaki şeker oranını dengeleyerek diyabetle savaşırlar.

16. Sarımsak

Sarımsak resmi

Kanser riskini azaltırken kolesterolü dengeleyerek kalp basıncını düzene sokan sarımsak diyabete karşı etkili besinlerin başında gelmektedir.

17. Brokoli

Brokoli resmi

Diyabetle savaşan bir diğer sebzelerden biri de brokolidir. Kan şekerini dengeleyerek günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

18. Ispanak

Ispanak resmi

Bol lifli yaprakları nedeniyle uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen bir besindir.

19. Lahana

Lahana resmi

Düşük karbonhidrat değerine sahip lahana antioksidan bakımından da oldukça zengindir

20. Bitter Çikolata

Bitter Çikolata resmi

Az miktarda şeker içerdiğinden ve yüksek oranda antioksidan kaynağı olduğundan insülin direncini azaltmada oldukça etkilidir.

Diyabete Karşı Etkili Besinler İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER