Oran

Denizden Gelen Sağlık… Balık Tüketmenin Sonsuz Faydaları…

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Omega-3 kaynağı, protein ve D vitamini bakımından zengin, besin değeri yüksek bir yiyecek olan balık, dünya üzerindeki en sağlıklı besinlerden biridir. Beyaz etli balıkların yağ oranı, diğer hayvansal protein kaynaklarından daha düşüktür. Yağlı balıklar ise omega-3 bakımından zenginlerdir. Omega-3 vücudun üretmediği ve en fazla balıkta bulunan son derece faydalı bir yağdır. Özellikle soğuk su balıklarından somon, uskumru, sardalye ve ton balığı omega-3'ten en zengin balıklardır. Mevsiminde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de son derece fayda sağlar.
Devamını Oku
|

1. Haftada 2 Kez Balık Yememiz İçin Nedenler Nelerdir?

Haftada 2 Kez Balık Yememiz İçin Nedenler Nelerdir? resmi

Balık tüketmenin faydalarından bazıları;

2. Kalp Sağlığını Destekler

Kalp Sağlığını Destekler resmi

Düzenli olarak balık tüketmek, kalp sağlığını korumanın en iyi yollarından biridir. Haftada en az 2 kez balık tüketmek kalp krizi ve inme riskini düşürmektedir.

3. Bebeklerin Gelişimini Destekler

Bebeklerin Gelişimini Destekler resmi

Özellikle somon gibi yağlı balıkların içerdiği omega-3 yağ asitleri, bebeklerin beyin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Hamile ve emziren annelerin bebeklerinin göz ve beyin gelişimine katkı sağlamak için haftada en az 2 kere balık tüketmesi gerekmektedir.

4. Beyin Gelişimini Destekler

Beyin Gelişimini Destekler resmi

Yaş ilerledikçe beyin fonksiyonları da bozulmaya başlar. Bilişsel gerileme olarak bilinen bu durum, yaşlanmanın normal bir sürecidir. Bu süreçte Alzheimer gibi ciddi hastalıklarla da karşılaşılabilir. Balık tüketimi arttıkça yaşa bağlı bilişsel gerileme daha yavaş ilerlemektedir. Bu durum beyindeki gri madde ile ilişkilidir.

5. Depresyonu Önler

Depresyonu Önler resmi

Düzenli balık tüketimi depresyon riskini azaltmaktadır. Yaşam kalitenizi arttırmak için, düzenli olarak balık tüketebilirsiniz.

6. D Vitamini Kaynağıdır

D Vitamini Kaynağıdır resmi

Vücutta mutluluk hormonu gibi işlev gören D vitamini, özellikle kış aylarında oldukça eksikliği görülen bir vitamindir. Besinlerde çok fazla bulunmayan D vitamini özellikle somon gibi yağlı balıklarda oldukça fazladır.

7. Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklığı Güçlendirir resmi

Bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

8. Uyku Kalitesini Arttırır

Uyku Kalitesini Arttırır resmi

D vitamini eksikliği uyku problemlerini de beraberinde getirir. D vitamini yönünden zengin olan balıkları tüketerek uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

Denizden Gelen Sağlık… Balık Tüketmenin Sonsuz Faydaları… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER