Oran

Korona Virüsü’ne Karşı Evi Dezenfekte Etmenin Yolları Nelerdir?

tarifinisevdim
Ayraç
Bildiğiniz gibi zor dönemlerden geçiyoruz. Ülkemizde ve dünyada yayılan Corona Virüs vaka sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Hepimiz kendimizce ve uzmanların bizi yönlendirmesiyle birtakım önlemler alıyoruz. Hem sevdiklerimizi hem de çevremizi korumak adına evimizi daha hijyenik bir hale getirmenin yollarını bizler de sizler için bir araya getirdik. Corona Virüsü’ne karşı evde yapılabilecekler nelerdir? Evler Corona Virüsü’ne karşı nasıl dezenfekte edilmelidir? Tüm bu soruların cevaplarına gelin birlikte bakalım. Umarız ki, bu zor günleri kimseye bir şey olmadan, hep birlikte atlatacağız inşallah.
Devamını Oku
|

1. Bırakın İçeriye Hava Girsin

Bırakın İçeriye Hava Girsin resmi

Odanızı ve evinizi sık sık havalandırarak içerideki havanın değişmesini sağlayın.

2. Kişisel Eşyalar

Kişisel Eşyalar resmi

Havlu gibi kişisel eşyaları birlikte kullanmayın. Tabak, bardak gibi eşyalarınızı ayırın. Corona Virüsü içeren damlacıklar dağıldığı yüzeyde tutunur ancak bu yüzeylerde çoğalamaz. Kalabalık bir aileye sahipseniz kişisel eşyalarınızı ayırmanızda yarar var. Eğer bu yüzeyler temizlenmez ise virüs yayılır.

3. Ellerinizi Sıklıkla Yıkayın

Ellerinizi Sıklıkla Yıkayın resmi

Ellerinizi 30 saniye boyunca sıklıkla yıkamalısınız. Dokunduğunuz her yerden virüsü alma ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Alkol bazlı dezenfektan da kullanabilirsiniz.

4. Çamaşır Suyu

Çamaşır Suyu resmi

Çamaşır suyunun mikrop kırıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz. Evinizi çamaşır suyuyla silerek hijyen sağlayabilirsiniz. Ancak çamaşır suyuna alerjisi olanlar ve rahatsızlık duyanlar için ev yapımı çamaşır suyu tarifi paylaşmak isteriz.

5. Doğal Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır?

Doğal Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır?  resmi

Corona virüsü açıklamaları doğrultusunda evdeki mikrobu ve bakterileri yok edecek en etkili yöntemlerden biri de çamaşır suyudur. Evde doğal çamaşır suyu yapıp, herhangi bir kimyasala maruz kalmadan, alıştığınız hijyene sağlığınızı riske atmadan ulaşmanız mümkün.

6. Ev Yapımı Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır? resmi

Sprey şişesi, 1 fincan oksijenli su, 1/2 su bardağı beyaz sirke, 1/2 su bardağı su, 1 çorba kaşığı limon suyu ve limon uçucu yağı. Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın, sprey şişesine koyun ve ağzını sıkıca kapatıp karanlık bir alanda muhafaza edin ve en önemlisi koyu renk bir sprey şişesinde muhafaza edin ki ışıkla teması kesilsin. Yaptığınız bu çamaşır suyunun ömrü 1 ay, ölçüleri isteğinize göre orantılı olarak azaltıp çoğaltabilirsiniz. Ev yapımı çamaşır suyunu da önceden kullanmış olduğunuz kimyasal çamaşır suyu gibi yine aynı şekilde kullanabilirsiniz. Mutfak ve banyo lavabolarınıza, duşakabinlerinize, klozetlerinize sıkıp, bekletip, ovalayarak durulayabilirsiniz. Yerleri silerken yine bu ev yapımı çamaşır suyunu hazırlamış olduğunuz yer silme suyunuzun içine 1 kahve fincanı kadar ekleyip, yerleri silebilirsiniz.

7. Kapı Kolları

Kapı Kolları resmi

Kapı kolları en tehlikeli yerlerden biridir. Bundan dolayı kapı kollarını mutlaka silmelisiniz. Bunun için çamaşır suyu veya sirke gibi geleneksel yöntemlere de başvurabilirsiniz.

8. Bulaşık Süngeri

Bulaşık Süngeri resmi

Her gün bulaşıklarımızı yıkadığımız bulaşık süngerlerinin mutfaktaki en pis yerlerden biri olduğunu unutmayın. Üzerinde birçok bakteri ve mikrobu barındıran bulaşık süngerini bulaşık makinenizde kirli bulaşıklarınızla kolayca temizleyebilirsiniz. Çamaşır suyunda bekletebilir ve sık sık değiştirin.

9. Lavabo ve Klozetler

Lavabo ve Klozetler resmi

Bu yüzeyleri her gün deterjanla temizleyin.

10. Çamaşır Makinesi

Çamaşır Makinesi resmi

Çamaşır makinesini evinizdeki en temiz beyaz eşya olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu pek doğru değil. Çünkü kirli çamaşırları makineye her doldurduğunuzda bakteri ve virüsler de çoğalıyor. Çamaşır makinesini temiz tutmanın yolu ise haftada bir kez bir bardak çamaşır suyuyla boş bir şekilde yıkamaktan geçmektedir.

11. Elektronik Cihazlar

Elektronik Cihazlar resmi

Her gün dokunduğumuz yüzeylerden biri de elektronik cihazlarımızdır. Özellikle herkesin dokunduğu telefon, sehpa, televizyon kumandası gibi sık kullanılan eşyalardır. Gün içerisinde bu objeleri sık sık temizlemeyi ihmal etmeyin.

12. Çanta ve Cüzdanlarınız

Çanta ve Cüzdanlarınız resmi

Çanta ve cüzdanlarınızı her gün silin. Para üzerinde mikroplar uzun süre yaşamaktadır bundan dolayı mümkünse kredi kartı kullanmaya çalışın ve kartınızı her gün silin.

Corona Virüsü’ne Karşı Evi Dezenfekte Etmenin Yolları Nelerdir? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER