Oran

Çorbaya Yoğurt Eklendiğinde Kesilmemesi İçin Neler Yapılmalı?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Sofraların değişmez tadıdır çorbalarımız. Çorba en eski zamanlardan beri soframızda yeri olan, damağımızda eşsiz lezzetler bırakan, sofralarımızın en güzel, sıcacık başlangıcıdır. Sıcacık dumanı üzerinde bir kase çorbaya kim hayır diyebilir ki? Lezzeti ve aroması mutfağımızı yansıtır. Bu sebeple aromayı çeşitlendirmek içinde içerisine farklı soslar hazırlar ve çorbanın lezzetine lezzet katarız. İşte bu soslara terbiye denir. Peki bu terbiyeleri eklerken neler yapmalıyız. En çok tercih ettiğimiz çorbaların başında da yoğurtlu çorba tarifleri gelir. Hem hazırlanışı kolay hem de lezzetli olan bu çorbaları büyük bir hevesle hazırlamak için mutfağa koşarız. Bazen aksilikler olabildiğinden çorbamız kesilebilir. Bu gibi durumların yaşanmaması, çorbaların kesilmemesi için neler yapmamız gerektiğine gelin şimdi birlikte göz atalım.
Devamını Oku
|

1. Malzemeler

Malzemeler resmi

Yoğurtlu çorbaların terbiyesinde genel olarak un, yumurta sarısı, limon ve yoğurt kullanılır. Öncelikle bu malzemelerinin her birinin çok taze, yoğurtların ekşimemiş olduklarından mutlaka emin olmalıyız. Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde güzelce karıştırın. Özellikle unu eleyerek kullanın ki içerisinde topaklanmasın.

2. Su Sıcaklığı

Su Sıcaklığı resmi

Çorbanızın terbiyesi soğuk, çorbanız da çok sıcak olursa her ne kadar dikkat edersek edelim çorbamız dilediğimiz gibi olmayacaktır ve kesilmeler meydana gelecektir. Çorbanın suyundan terbiyenin içerisine birkaç kepçe yedirin ve güzelce çırpın. Bu şekilde çorba ve terbiyeyi birbirlerine alıştırarak sıcaklığı dengelemiş olacağız.

3. Terbiyeyi Çorbaya Eklemek

Terbiyeyi Çorbaya Eklemek resmi

Terbiyeyi çorbaya eklerken azar azar çorbanın içerisine aktarın ve bir yandan da karıştırmaya devam edin. Güzelce karıştırarak pürüzsüz bir kıvam aldığında birkaç dakika daha kaynatın ve bu aşamalarda içerisine kesinlikle tuz atmayın. Ocaktan aldıktan sonra tuz ile lezzetlendirin.

4. Sıvı Yağ Eklemek

Sıvı Yağ Eklemek resmi

Hazırladığınız çorbayı ocağa almadan önce içerisine 1 çorba kaşığı kadar sıvı yağ ekleyebilirsiniz. Bu çorbanızın kesilmesini önleyecektir.

5. Tencerenin İçerisine Metal Bir Cisim Yerleştirmek

Tencerenin İçerisine Metal Bir Cisim Yerleştirmek resmi

Eskilerin çok sık kullandığı bir yöntemi de sizlerle paylaşalım. Anneannelerimiz zamanında kullanılan bu yöntemle de çorbamızın kesilmesini önleyebiliriz. Bunun için tek yapmamız gereken şey tencereye metal kaşık veya çatal yerleştirmemiz. Çorbamız kaynayana kadar tencerenin içerisinden bu metal parçayı çıkarmayarak ta kesilmenin önüne geçebiliriz.

Çorbaya Yoğurt Eklendiğinde Kesilmemesi İçin Neler Yapılmalı? İçin Yorum ve Fotoğraflar

 • ebru_koc
  ebru_koc yaklaşık 3 yıl önce
  yanıtla
  -- Kullanıcı sadece değerlendirme yapmış --
 • sila_kahraman
  sila_kahraman yaklaşık 4 yıl önce
  yanıtla
  Çorba yaparken yoğurdum hep kesiliyordu. Şimdi bir de bu şekilde deneyeceğim. Teşekkürler.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER