Oran

Besinlerin Hijyenini Korumanın Yolları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Sebze ve meyve tüketmek sağlığımız için son derece faydalı bir alışkanlıktır. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı korumada oldukça etkilidirler. Ancak tükettiğimiz sebze ve meyveleri gerçekten iyi temizlediğinizi düşünüyor musunuz? Pazardan, marketten veya manavdan aldığınız sebze ve meyveleri tüketmeden önce bol suda yıkamamız onları yeterince temiz yapıyor mu? Beslenme uzmanları bütün besin değerlerini almamız için meyve ve sebzeleri çiğ tüketmemizi öneriyor. Ancak bu besinleri tüketirken oldukça dikkatli olmamız gerekiyor. Sebze ve meyvelerin üzerinde yer alan böcek ilacı kalıntıları yüzünden hasta olmamak için besinlerin hijyenini korumamız oldukça önemli. Sağlığımız için faydalı olan bu besinlerin kabukları mikroplara ve kimyasal maddelere maruz kaldığı için vücudumuzda birtakım olumsuz etkiler yaratabilir. Meyve ve sebzeleri temizlemek ve bu mikroplardan arındırmak için pek çok doğal yöntem vardır. Besinlerin hijyenini korumanın en doğal yöntemlerini sizler için sıraladık. İşte, o yöntemler…
Devamını Oku
|

1. Beyaz Sirke

Beyaz Sirke resmi

Beyaz sirkenin içerdiği antibakteriyel ve antiseptik özellikler meyve ve sebzeleri mikrop ve bakterilerden arındırmak için idealdir. Beyaz sirke %100 doğal olduğundan besinin tadını değiştirmez ve besin değerini etkilemez. Su ile doldurduğunuz kaba biraz beyaz sirke ekleyerek yiyeceğiniz sebze ve meyveleri bu suda yıkayabilirsiniz.

2. Elma Sirkesi

Elma Sirkesi resmi

Elma sirkesi içerdiği doğal bileşenler sayesinde bakterileri öldürmede oldukça etkilidir. Ayrıca, meyve ve sebzelerin yüzeyindeki kimyasal kalıntıları temizler. Su dolu bir kabın içerisine yarım bardak elma sirkesi ekleyin. Tüketeceğiniz sebze ve meyveleri bu suda bekletin.

3. Limon Suyu

Limon Suyu resmi

Antibakteriyel özellikleri olan doğal bir asit olan limon suyu da sebze ve meyveleri temizlemede en güvenli yoldur. Sebze ve meyvelerin neredeyse tadını hiç değiştirmese de bazı durumlarda asidik bir tat bırakabilir. Su ile doldurduğunuz bir kaba limon suyu ekleyin. Meyve ve sebzeleri 10 dakika bu suda bekletin.

4. Karbonat

Karbonat resmi

Aşındırıcı özelliği sayesinde, meyve ve sebzelerin yüzeyinde kalan kir ve bakterilerin arındırılmasını sağlar. Ilık suya bir miktar karbonat ekleyerek sebze ve meyvelerinizi yıkayın.

5. Deniz Tuzu

Deniz Tuzu resmi

İçerdiği antiseptik özellikler sayesinde bazı meyve ve sebzeleri dezenfekte edebilmektedir. Ancak, deniz tuzu diğer yöntemler kadar çok etkili değildir. Meyve ve sebzelerin tatlarının değişmesine neden olabilir. Ilık suya bir çorba kaşığı deniz tuzu ekleyin. Meyve ve sebzelerinizi bu suda ovun.

6. Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı resmi

Antibakteriyel olmasından dolayı meyve ve sebzelerin hijyenini korumak için kullanılmaktadır çay ağacı yağını sebze meyve temizliğinde kullanmak için içi su dolu genişçe bir kabın içine 6-7 damla kadar çay ağacı yağı damlatın ve temizlemek istediğiniz yiyecekleri bu karışımın içine bırakın. Birkaç dakika beklettikten sonra bol su ile durulayın. Böylelikle böcek ilacı ya da kimyasal kalıntıları ve mikropları dezenfekte edebilirsiniz.

7. Hidrojen Peroksit

Hidrojen Peroksit resmi

Hidrojen peroksit çok güçlü bir antibakteriyel maddedir. Bundan dolayı etkili bir temizlik sağlar. Hidrojen peroksit, meyve ve sebzelerdeki zararlı bakterileri ve kimyasalları temizleyebilir. Bu amaçla kullanmak için, 4 litre soğuk suya bir bardak Hidrojen Peroksit ekleyin. Sebze ve meyvelerinizi karışımın içinde bekletin. Sonra temiz su ile yıkayın. Hidrojen Peroksit, aynı zamanda meyve ve sebzelerin daha uzun süre taze kalmalarını sağlar.

Besinlerin Hijyenini Korumanın Yolları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER