Oran

Bakliyat Saklama

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Baklagiller bitkilerin kurutulmuş tohumlarıdır. Nohut, mercimek, fasulye, bakla gibi birçok türünü tükettiğimiz baklagiller, her zaman sofrada bulunmaları gereken sağlık depolarıdır. Fasulye, nohut, mercimek, bulgur, pirinç veya barbunya gibi kuru gıdaların tümü bakliyat kategorisine girer. Baklagillerin lezzetini ve besin değerlerini kaybetmemesi için en önemli detay ise nem oranının korunmasıdır. Baklagiller eğer nemli ortama veya ısıya maruz kalırlarsa mikroorganizmalar artarak küflenmesine hatta çürümesine neden olur. Kuru bakliyatlar nemli ortamda kısa ömürlü olur. Kuru, ışık almayan bir erzak dolabı bakliyatlar için idealdir. Bu nedenle bakliyatları saklarken uygulamamız gereken bazı ipuçlarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. İsterseniz buzlukta saklayın, isterseniz de nemden korunan bir dolap içerisinde bez torbada veya cam kavanozda saklayın. Ancak bakliyatların içerisine ekleyeceğiniz birkaç küçük malzeme ile de küften ve nemden uzak tutabilirsiniz. Gelin şimdi hep birlikte bakliyatların nasıl saklanması gerektiğine bir göz atalım.
Devamını Oku
|

1. Ayıklama

Ayıklama resmi

Öncelikle satın aldığınız bakliyatları mutlaka gözden geçirmenizde fayda var. Böceklenmeye neden olacak taneleri diğer tanelerden ayırmalısınız. Bu sayede diğer tanelerin bozulmasını engellemiş olursunuz.

2. Sıcaklık

Sıcaklık resmi

Kuru baklagiller, tahıl ve şeker gibi kuru besinlerin nem oranı %50-60 olmalıdır. Saklanacağı alandaki serinliğin ise 18 derece olması idealdir.

3. Düşük sıcaklık

Düşük sıcaklık resmi

Eğer bakliyatlarınızı 0-5 derece arasında saklarsanız, bakliyatların ömrünü iki kat uzatabilirsiniz.

4. Saklama alanı

Saklama alanı resmi

Bakliyatları sakladığınız alanların mutlaka kuru ve serin olması gerekir. Havadar, rutubetsiz, güneş ışığından uzak, karanlık bir ortamda saklanmalıdır. Bu nedenle mutlaka bir erzak dolabınız olmalı veya sıcak ile temas etmeyen bir dolap içerisinde saklamanız gerekmektedir. Bakliyatları sakladığınız yerden tesisat borusunun geçmediğine veya kaloriferden uzak olduğuna emin olmalısınız.

5. Cam kavanozda saklama

Cam kavanozda saklama resmi

Bakliyatları saklarken cam kavanoz kullanabilirsiniz. Plastik kaplarda veya poşetlerde saklamanızı asla önermeyiz. Bu saklama koşulları sağlık açısından olumsuz sonuçlar meydana getirebilir. Bu nedenle dış etkenlere karşı baklagillerinizi korumak adına cam kavanoz tercih edilebilir. Kavanozların üzerine etiket yapıştırabilir veya camın dışından sakladığınız bakliyatları da kolayca bulabilirsiniz. Özellikle vakumlu cam kavanozlar hava aldırmaz özelliği ile içinde sakladığınız bakliyatların ömrünü uzatır. Ancak, pirincin kapaklı kaplarda saklanması doğru değildir, üründe kızışma olabilir. Tüm bakliyatlar özellikle pirinç çok kolay ve çabuk koku alan bir ürün olduğu için deterjanların ya da başka kimyasal ürünlerin bulunduğu dolaplarda asla saklanmamalıdır.

6. Bez torbada saklama

Bez torbada saklama resmi

Bakliyatları saklamak için bir diğer saklama yolu da bez torbadır. Bez torbanın üzerine içinde hangi bakliyatın olduğunu yazarak kolayca bakliyatlarınızı bulabilirsiniz. Bez torbalarda saklanan bakliyatlar rutubet ve küf oluşumunu engellemektedir. En iyi saklama yolu olarak ilk tercihiniz arasında olabilir.

7. Bakliyatlardaki tozlara dikkat!

Bakliyatlardaki tozlara dikkat! resmi

Bakliyatları satın alırken tozlara dikkat edin. Eğer satın alacağınız paketin altında tozlanma varsa o paketi almayın. Bakliyatlarda bulunan tozlanma ve özellikle pirinç paketlerinde bulunan tozlanma, ürünün kurtlanmasını ve pirinç bitinin oluşumunu göstermektedir. Bu nedenle tozlanmış olan ürünler tüketilmemelidir. Bakliyat veya pirinç saklanan alanda kelebek, kurt görünümü varsa tüm ortamı temizleyin. Çevresinde bulunan hiçbir ürünü tüketmeyin.

8. Sarımsak ve defneyaprağı

Sarımsak ve defneyaprağı resmi

Saklayacağınız baklagillerin böceklenmesini engellemek için saklama kaplarının içerisine bir diş sarımsak veya kurutulmuş defneyaprağı koyabilirsiniz. Bu sayede baklagillerinizi böceklere karşı koruyabilirsiniz.

9. Tuz

Tuz resmi

Saklayacağınız baklagilleri nemden korumak için 1 kiloluk bakliyat içerisine 1 çorba kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Tuz nemi çekerek küflenmeyi önleyecektir.

10. Dondurarak saklama

Dondurarak saklama resmi

Bakliyatları saklarken yemeklik olarak kullanacağınız şekilde de saklayabilirsiniz. Bu adım için öncelikle baklagillerinizi bir gün öncesinden yıkayın ve suda bekletin. Suyunu değiştirdikten sonra bir tencere içerisine alın ve köpükleri çıkana kadar kaynatın. Baklagillerin ezilmemesi için kaynama esnasında karıştırmayın. Kaynadıktan sonra tenceredeki suyu dökün, süzün ve soğutun. Bakliyatlar tamamen soğuduktan sonra iyice kurutun. Kuruma işleminden emin olduktan sonra bölerek buzdolabı poşetlerine paylaştırın. Vakumlayın ve hemen dondurun. Bu sayede yemek pişirirken herhangi bir vitamin kaybına uğramadan, pratik bir şekilde bakliyatlarınızı tüketebilirsiniz.

Bakliyat Saklama İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER