Oran

Baharatları Saklamanın Etkili Yolları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Yemeklerimize lezzet katan baharatlar çabucak tüketilmediği için zamanla aromasını ve kokusunu kaybediyorlar. İyi saklayamadığımız durumlarda birbirlerini etkileyerek kokularını değiştiriyorlar. Peki, bu gibi durumların yaşanmaması için ne yapmalıyız? Bazı, yöntemlerle baharatlarınızın uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Biz bu yöntemleri sizler için bir araya getirdik. Hadi, gelin baharatları saklamanın etkili yollarına birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Saklama Kapları:

Saklama Kapları: resmi

Baharatları yerleştirdiğiniz kap mutlaka hava geçirmez olmalıdır. Baharatların hava ile temas etmeleri çabucak bozulmalarına neden olmaktadır. Hava geçirmeyen bir baharatlıkla, baharatlarınızın uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

2. Isı:

Isı: resmi

Nemli ve sıcak ortamlarda baharatlarınız çabucak bozulacaktır. Bu nedenle baharatlarınızı serin ve kapalı bir yerde muhafaza etmelisiniz. Yemek yaparken baharatlarınızı ocağa yakın tutmamalısınız. Ocaktaki sıcaklık ve yemeklerinizin buharı baharatların bozulmasını kolaylaştırmaktadır. Baharatlarınız için en iyi saklama ortamı buzdolabınızdır.

3. Işık:

Işık: resmi

Işık baharatlarınızın çabuk bozulmasını sağlayacağından cam kavanozlar tercih etmemelisiniz. Işık geçirmeyen seramik saklama kaplarını veya kavanozları tercih edebilirsiniz. Böylece baharatlarınızın uzun süre taze kalmasını sağlamış olacaksınız.

4. Derin Dondurucu:

Derin Dondurucu: resmi

Taze ot veya baharatlarınızı derin dondurucuda saklayarak daha uzun taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Böylelikle baharatlarınızı veya otlarınızı kurutmadan uzun süre kullanabilirsiniz.

5. Kilitli Poşetler:

Kilitli Poşetler: resmi

Derin dondurucuda saklamak istemiyorsanız taze otlarınızı kilitli poşetlerde de saklayabilirsiniz. Böylelikle otlarınızın hava almasını engelleyerek uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

6. Saklama Süresi:

Saklama Süresi: resmi

Baharatlarınızı bir yıldan uzun süre kullanmamayı tercih etmelisiniz. Baharatlarınızın raf ömrü bir yıldır. Baharatları aldığınız tarihleri kavanozun üzerine not ederek süre kontrolü yapabilirsiniz.

7. Kokusu:

Kokusu: resmi

Eğer kokusu değişmiş veya kaybolmuşsa baharatınız bozulmuş demektir. Baharatınız artık ilk günkü gibi kokmuyorsa onu kullanmayın.

8. Tazelik:

Tazelik: resmi

Baharatınızı kendiniz öğütürseniz daha uzun süre taze kalacaktır. Dışarıdan toz olarak satın aldığınız baharatların daha çabuk bozulduğunu unutmayın.

9. Çok Fazla Almayın:

Çok Fazla Almayın: resmi

İhtiyacınızdan fazla baharat almamaya özen gösterin. Baharatların raf ömrünü dikkate alarak bu süreden kısa zamanda tüketebileceğiniz kadar baharat almaya çalışın.

Baharatları Saklamanın Etkili Yolları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER