Oran

Bağışıklığımızı Güçlendirmek İçin Hangi Vitaminleri Beslenmemize Eklemeliyiz?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Bağışıklığımızı güçlendirecek gıdalarla hastalıklara karşı vücut direncimizi arttırabiliriz. Özellikle Korona Virüsüne karşı sağlığımızı korumaya çalıştığımız bu günlerde beslenme şeklimizi bu vitaminlere göre değiştirebiliriz. Sizleri hastalıklara karşı koruyacak vücut direncinizi arttırıp bağışıklığınızı güçlendirecek vitaminleri sizler için bir araya getirdik. Hangi vitaminleri beslenmemize eklemeliyiz? Tüm detaylar bu yazımızda...
Devamını Oku
|

1. Antioksidan İçeren Besinler

Antioksidan İçeren Besinler resmi

Vücut direncimizi arttıracak virüs ve mikroplara karşı savaşacak besin öğelerinin başında antioksidanlar geliyor. Yabanmersini, nar, pancar, yeşil çay, kırmızı lahana gibi besinler tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

2. Bol C Vitamini

Bol C Vitamini resmi

Hücre ve doku onarımında etkili olan C vitamini aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmede ve vücut direncini arttırmada oldukça etkilidir. C vitamini açısından zengin yiyecekler arasında yer alan portakal, mandalina, limon, kivi, maydanoz, ıspanak, turp, brokoli, kırmızı kapya biber ve yeşil biberi mutlaka beslenmenize eklemelisiniz.

3. A Vitamini

A Vitamini resmi

A vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olmaktadır. Enfeksiyon hastalıklarına karşı korunmak için bolca A vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. Büyüme, üreme, göz sağlığı ve bağışıklık için A vitamini içeren besinleri beslenmenize eklemeyi unutmayın. A vitamini açısından zengin olan besinler; yumurta, süt ve süt ürünleri, havuç, kırmızı biber gibi besinleri tüketebilirsiniz.

4. Çinko

Çinko resmi

Çinko açısından yüksek olan besinleri beslenmenize mutlaka eklemelisiniz. Çinko eksikliği virüs ve bakterilere karşı vücudunuzu savunmasız hale getirecektir. Bu nedenle beslenmenize kabak çekirdeği, tam tahıllar, yulaf ve çiğ badem gibi çinko bakımından zengin besinleri ekleyebilirsiniz.

5. D Vitamini

D Vitamini resmi

Bağışıklığı destekleyen vitaminlerin başında D vitamini gelmektedir. Vücut direncini arttıracak, bağışıklığı güçlendirecek ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan D vitaminini eksik etmeyiniz. D vitamini alımı güç olduğundan takviye olarak da alabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadan önce mutlaka hekiminizle görüşmelisiniz.

6. Probiyotik ve Prebiyotikler

Probiyotik ve Prebiyotikler resmi

Sağlıklı bir bağırsak yapısı için dengeli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Bundan dolayı beslenmenize mutlaka kefir, peynir gibi probiyotik yiyecekler ile yulaf, tam tahıllar, kurubaklagiller gibi prebiyotik besinlere yer vermeniz gerekiyor.

7. Taze veya Toz Zencefil

Taze veya Toz Zencefil resmi

Sindirim sistemi ve birçok kronik rahatsızlıklar için kullanılan zencefili kullanmayı ihmal etmeyin. Anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklerinin yanı sıra bulaşıcı hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilecek antimikrobiyal potansiyele de sahip olan zencefili taze ya da toz zencefil olarak çayınıza ve yemeklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bağışıklığımızı Güçlendirmek İçin Hangi Vitaminleri Beslenmemize Eklemeliyiz? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER