Oran

Bağışıklığımızı Güçlendirmek İçin Bol C Vitaminli Besinler…

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Hastalıklardan korunmanın en doğal yolu sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Bol C vitaminli besinler tüketerek hastalıklara karşı vücudumuzun direncini arttırabiliriz. Peki, C vitamini yönünden zengin besinler nelerdir? Bağışıklığımızı güçlendirmek için kullanacağımız C vitamini bol besinler;
Devamını Oku
|

1. Kivi

Kivi resmi

Besin lifi, E ve K vitamini, potasyum ve bakır bakımından da zengin olan kivi bol miktarda C vitamini de içermektedir.

2. Greyfurt

Greyfurt resmi

C vitamini bakımından zengin olan bir başka meyve de greyfurttur. İçerisindeki yüksek lif oranı sayesinde gün boyu tok kalmanızı sağlayan bu meyve yağ yakmanızı kolaylaştırarak kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

3. Limon

Limon resmi

C vitamini yönünden zengin olan bir başka besin ise mutfağımızda sıkça kullandığımız malzemelerden biri olan limondur. Detoks etkisi olan bu besin yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi de kolaylaştırır.

4. Portakal

Portakal resmi

C vitamini denilince akla ilk gelen meyvelerden biri olan portakal sağlığımız için oldukça faydalıdır. Günlük tüketilen iki orta boy portakal vücudun günlük C vitaminin yüzde yüzünü karşılamaktadır.

5. Mandalina

Mandalina resmi

Ilıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengindir.

6. Üzüm

Üzüm resmi

C vitamini ve potasyum deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

7. Çilek

Çilek resmi

Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden cilt sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Kırışıklıklara ve erken yaşlanmalara karşı koruyucudur.

8. Ananas

Ananas resmi

Günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde seksenini karşılayan ananas birçok hastalığa iyi gelmektedir. Güçlü antioksidan özelliğine sahip olan bu besin bağışıklığın güçlenmesine oldukça katkı sağlamaktadır.

9. Brokoli

Brokoli resmi

C vitamini içeren brokoli besin değerini yitirmemesi için buharda pişirilerek veya çok az suda haşlanarak tüketilmelidir.

10. Brüksel Lahanası

Brüksel Lahanası resmi

Brüksel Lahanası, soğan ve zeytinyağı ile birlikte pişirilirse 1/2 bardak başına 50 miligram C vitamini içerir. İçerisindeki C vitamininin koruyucu etkilerinden dolayı sindirim sistemi, cilt, göz, diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlar.

11. Karnabahar

Karnabahar resmi

Sindirimi düzenleyen karnabahar C vitamini açısından zengin besinlerden biridir. Vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Sinir sistemindeki deforme olmuş hücreleri yenileyerek stres ve depresyon riskini de azaltmaktadır.

12. Domates

Domates resmi

Orta boy bir domatesi çiğ olarak yersek yaklaşık 20 miligram C vitamini alırız.

13. Biber

Biber resmi

Yeşil ve kırmızıbiber C vitamini yönünden zengin besinlerdir. Aynı zamanda A, K, B6 vitaminleri, magnezyum, fosfor, bakır ve manganez gibi besinlerde içermektedir.

14. Maydanoz

Maydanoz resmi

Antioksidanlar ve vitaminler açısından zengin olan maydanoz, böbrekleri doğal yoldan temizleyen bir besindir. Yüksek oranda C vitamini içeren maydanoz güçlü kollajen üretimine ve cilt aydınlatma özelliklerine sahiptir.

15. Mango

Mango resmi

Tatlı ve dolgun bir mango bünyesinde 122 mg C vitamini içerir. Ayrıca, güçlü bir zeaksantan kaynağı olup etkili bir antioksidandır. Bunlara ek olarak mango, makular dejenerasyona katkıda bulunan zararlı mavi ışık ışınlarını filtreleyerek gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

16. Kuşburnu

Kuşburnu resmi

Kuşburnu, C vitamini bakımından dünyanın en zengin meyvesidir. Limonun 60 katı kadar fazla C vitamini içeren kuşburnu çiçekleri tıbbi ilaç olarak kullanılırken, yemişleri ise özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bitkisel çaylar başta olmak üzere marmelat ve reçel yapımında kullanılıyor.

17. Kara Lahana

Kara Lahana resmi

Kara lahana C vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Cilt, diş ve kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Kansızlığa faydalı bir besindir. Kansere karşı koruyucudur.

18. Kumkuat

Kumkuat resmi

Kumkuat veya kamkat, dünyada turunçgiller arasında kabuğuyla yenilebilen tek meyvedir. Kumkuatın besin değerine bakıldığında C vitamini açısından çok zengin olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

19. Papaya

Papaya resmi

Kavunu andıran hafif tatlı aromasıyla ülkemizde "kavun ağacı meyvesi" olarak da adlandırılıyor papaya. Portakaldan çok C vitamini içeren meyve, tümör oluşumunu engellemeye de yardımcı oluyor.

Bağışıklığımızı Güçlendirmek İçin Bol C Vitaminli Besinler… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER