Oran

Antioksidan Bakımından En Zengin 10 Besin

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Antioksidanlar hücrelerin düzgün çalışmasını sağlayan bileşenlerdir. Besinlerin lezzeti kadar içeriğindeki antioksidan miktarları da önem taşımaktadır. Besinin antioksidan gücü ne kadar fazlaysa sağlık faydaları da o kadar artmaktadır. Antioksidan kapasitesinin en yüksek olduğu yiyecekler sebze ve meyvelerdir. ORAC değeri (besinin oksijen radikali emme kapasitesi) dikkate alındığında antioksidan gücü en yüksek besinleri sizler için sıraladık. Hadi, gelin bu besinlere birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Kuru Erik

Kuru Erik resmi

Antioksidan bakımından en zengin besinlerden biri de kuru eriktir. Birçok çeşidi ve rengi bulunan erik lif bakımından da oldukça zengindir. En sevilen yaz meyvelerinden biri olan eriği kurutarak her mevsim tüketebilirsiniz. İçeriğindeki yüksek oranda C vitamini sayesinde vücut direncini arttırmaktadır. Yüksek orandaki antioksidanlar sayesinde vücutta dolaşan serbest radikallerin neden olabileceği hasarları önleyerek kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Yapılan araştırmalarla kırmızı eriğin, yeşil eriğe oranla daha fazla antioksidan içerdiği tespit edilmiştir.

2. Kuru Üzüm

Kuru Üzüm resmi

Güçlü antioksidan besinlerin başında gelen kuru üzümün sağlığımız açısından birçok faydası bulunmaktadır. Kuru üzüm içerdiği antiseptik maddeler sayesinde sindirimi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda kötü kolesterol seviyelerini düşürerek kalp ve damar hastalıklarının yaşanma riskini azaltmaktadır. Doğal bir antioksidan kaynağı olan üzüm vücudu temizleyerek bağışıklığı güçlendirmektedir.

3. Yaban Mersini

Yaban Mersini resmi

Üzümün bir alt çeşidi sayılan yaban mersini antioksidan bakımından oldukça zengin bir besindir. Kan şekerini düzenleyen bir yapıya sahip bu besin tüm vücutta detoks etkisi yaratmaktadır. Doğal bir antibiyotik olduğundan idrar yolları enfeksiyonları gibi iltihaplı rahatsızlıkların birçoğuna iyi gelir. Antioksidan bakımından zengin olması, kötü huylu kolesterolü düşürerek, kalp ve damar sağlığına yarar sağlar. Kolon ve karaciğer kanserine karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

4. Böğürtlen

Böğürtlen resmi

Gülgiller familyasına ait en sevilen meyvelerden biri olan böğürtlen içeriğindeki yüksek antioksidan sayesinde kansere karşı koruyucu bir meyvedir. Aynı zamanda sindirimi destekleyerek, bağışıklık sistemini de güçlendiren önemli bir besindir.

5. Çilek

Çilek resmi

En sevilen yaz meyvelerinin bir diğeri de şüphesiz ki çilektir. Vücuttaki toksinlerin atılmasını ve sindirim sistemini güçlendirmesiyle bilinen çilek, aynı zamanda yüksek bir antioksidan kaynağıdır. Çileğin içerisinde yer alan antioksidanlar eklem iltihabının oluşmasını engelleyerek aynı zamanda kalp sağlığımızı da korumaktadır.

6. Ispanak

Ispanak resmi

Ispanak, Lutein adında antioksidan içermektedir. Bu antioksidandan faydalanabilmek için ıspanağın sebze suyu şeklinde içilmesi önerilmektedir. Özellikle damar sertliği şikâyeti bulunan kişiler tarafından sıklıkla tüketilmelidir. Lutein aynı zamanda göz sağlığına da iyi gelmektedir.

7. Lahana

Lahana resmi

Güçlü bir antioksidan özelliği sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Kanseri önleyici özelliği bulunan bu besin serbest radikallere karşı güçlü bir savaşçıdır. Vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırarak kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar prostat kanserine karşı koruyuculuğunu ortaya koymaktadır.

8. Kırmızı Biber

Kırmızı Biber resmi

Kırmızı biber, yüksek antioksidan kapasitesine sahip bir besindir. Kırmızı biberin faydalarının büyük çoğunluğu içerisinde yer alan kapsaisin maddesinden gelmektedir. Kapsaisin yağ yakımına yardımcı olduğundan kilo vermeye yardımcıdır. Aynı zamanda anti-tümör etkisi göstermektedir.

9. Karnabahar

Karnabahar resmi

Hücrelerinizi zararlı serbest radikallerden koruyan önemli bir besin de karnabahardır. Kolon, akciğer, meme ve prostat kanserine karşı koruyucudur. Aynı zamanda vücudu iltihaplanmalara karşı korumaktadır. Karnabahar ayrıca kalp hastalıkları da dahil olmak üzere diğer bazı hastalıkların riskini azaltabilen karotenoid ve flavonoid antioksidanlar içermektedir.

10. Soğan

Soğan resmi

En şifalı bitkilerden biri olan soğan güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucudur. Ayrıca kuersetin gibi antioksidanlar içerdiğinden gelişim aşamasında olan tümörlerin büyümesini de durdurur.

Antioksidan Bakımından En Zengin 10 Besin İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER