Oran

Antep Fıstığının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

tarifinisevdim
Ayraç
Paylaş Twitter Yazdır E-Posta
Kuruyemişler arasında en sağlıklı olanı olarak bilinen Antep fıstığının bilinen sağlık faydaları nelerdir? Tüm bunları sizler için sıraladık. Bunlara geçmeden önce dilerseniz biraz Antep fıstığından bahsedelim. Yağ oranı oldukça düşük olan Antep fıstığı B6 vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Sakız ağaç ailesine bağlı ağaç türünde yetişen bu fıstıkların iç kabuğu yağlı, dış kabuğu ise sert bir yapıya sahiptir. Antep fıstığı yaygın olarak tatlıcılık ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Diyabetten kansızlığa birçok hastalığa iyi gelen Antep fıstığı kilo vermeye de yardımcı bir gıdadır. Gelelim Antep fıstığının faydalarına…
|

1. Faydaları Nelerdir?

Faydaları Nelerdir? resmi

İşte, Antep fıstığının sağlık faydalarından bazıları;

2. Kalp Sağlığını Korur

Kalp Sağlığını Korur resmi

Damarları genişleterek kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlayarak kolesterol seviyesini düşürür ve kalp sağlığını korur.

3. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kilo Vermeye Yardımcıdır resmi

İçerdiği faydalı yağlar sayesinde vücudun kilo almasını önleyerek, enerji oranını arttırmaktadır.

4. Diyabeti Önler

Diyabeti Önler resmi

Kandaki şeker oranını dengeleyerek, insülin direncini düşürmektedir. Bununla beraber; felç, inme ve yüksek tansiyon risklerini de azaltmaktadır.

5. Cilt Sağlığı İçin Önemlidir

Cilt Sağlığı İçin Önemlidir resmi

Posa açısından zengin olan bu besin, kurumuş ciltler için harika bir çözümdür. Cildin yüzeysel yapısını yenileyerek yaşlanma belirtilerini de azaltmaktadır.

6. Hafızayı Geliştirir

Hafızayı Geliştirir resmi

B6 vitamini ve yüksek enerjisi sayesinde beyin sağlığına iyi gelmektedir. Sinir sistemindeki hücreleri yenileyen bir yapıya sahip olan Antep fıstığı, beynin hafıza bölümünü güçlendirir.

7. Göz Sağlığına İyi Gelir

Göz Sağlığına İyi Gelir resmi

İçeriğindeki lutein ve zeaksantin maddeleri sayesinde göz içindeki sıvı oranını arttırarak katarak oluşumunu önler. Aynı zamanda görme oranını çoğaltır.

8. Antep Fıstığının Zararları Nelerdir?

Antep Fıstığının Zararları Nelerdir? resmi

Çok fazla tüketildiğinde kilo almaya neden olur. Yağ oranı yüksek olduğundan karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda kolesterol seviyesinin de yükselmesini sağlar. İçeriğindeki protein sayesinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Yorum ve Fotoğraflar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.
Sağlıklı, SAĞLIKLI YAŞAM

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER