Oran

“Kestane Kebap, Yemesi Sevap” İşte, Kestanenin Bilinmeyen 6 Faydası

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Kış aylarının olmazsa olmaz lezzetlerinden biri de kestanedir. Bu lezzet dolu atıştırmalıklar soğuk günlerde kokusuyla bile içimizi ısıtmaya yetiyor. Her köşe başında karşımıza çıkan kestane tezgahlarından yayılan o nefis koku, bizi lezzetli bir yolculuğa çağırıyor. Özellikle çocukların gelişim dönemleri için önemli bir besin kaynağı olan kestaneler tam bir vitamin kaynağıdır. C, B1 ve B2 vitaminleri açısından zengin olan bu yemişler protein, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi madde ve mineraller de içermektedir. Sağlığımız açısından son derece besleyici olan bu gıda fazla tüketildiğinde bazı problemleri de beraberinde getirebiliyor. Ufalanan tatlı bir dokuya ve hafif bir lezzete sahip olan kışın sembolü dumanı tüten sıcak atıştırmalığın bilinmeyen faydaları şimdi bu yazımızda saklı.
Devamını Oku
|

1. Diyabeti Önleyicidir

Diyabeti Önleyicidir resmi

Diyet lifleri açısından oldukça zengin olan bu besini tüketmek kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesini sağlamaktadır. Diyabet hastaları için tehlikeli olabilecek kan şekeri seviyesindeki ani yükselişin önlenmesinde oldukça etkilidir. Şeker hastalığı riskini azaltır.

2. Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklığı Güçlendirir resmi

Önemli bir antioksidan olan C vitamini açısından oldukça zengindir. Vücudu hastalıklara karşı koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde son derece etkili bir besindir.

3. Kemikleri Güçlendirir

Kemikleri Güçlendirir resmi

Kestanenin içerisinde yer alan magnezyum kemiklerdeki mineral yoğunluğunu arttırmada oldukça faydalıdır.

4. Sindirime Yardımcıdır

Sindirime Yardımcıdır resmi

Yüksek oranda lif içeriğine sahip olan kestane bağırsaklardaki peristaltik hareketi uyararak bağırsak hareketlerini düzene sokar, iltihap ve rahatsızlığı önler.

5. Beyin Sağlığı İçin Önemlidir

Beyin Sağlığı İçin Önemlidir resmi

B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca kestanede bulunan potasyum beyine kan akışını arttırarak, sinir sistemi sağlığını arttırır.

6. Kalp Krizini Önler

Kalp Krizini Önler resmi

Kolesterol ve kan basıncını düzene sokarak kalp krizini önler.

7. Kestanenin Zararları Nelerdir?

Kestanenin Zararları Nelerdir? resmi

Sağlıklı bir besin olan kestane fazla tüketildiğinde kişiden kişiye göre bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Aşırı kestane tüketimi kilo almanıza sebep olabilir. Şişkinlik, ishal gibi bazı sindirim sorunlarına yol açabilir. Şeker ve tansiyon hastaları aşırı kestane tüketiminden kaçınmalıdır. Ayrıca, kan inceltici ilaç kullanan hastalar kestane tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalılardır.

“Kestane Kebap, Yemesi Sevap” İşte, Kestanenin Bilinmeyen 6 Faydası İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER