Oran

Zeytinyağı Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Zeytinyağı, zeytin ağacı meyvesinden elde edilen bir meyve özüdür. Zeytinyağı kendine özgü tadı ve kokusu olan lezzet unsurlarıyla tanınan, özellikle bunun için tüketilen bir yağdır. Dolayısıyla yemeğe ve salatalara daha özel lezzet katar. Mutfağımızdan eksik olmayan zeytinyağı sağlığımız için de son derece faydalıdır. Peki, bu sağlık iksirini satın alırken nelere dikkat ediyoruz? Her şeyde olduğu gibi aldığımız ürünleri seçmeli, kaliteli olanlarını tercih etmeliyiz. Aksi takdirde sağlığımıza olan faydasını göstermemekle birlikte bize zarar da verebilir. Tarifini Sevdim olarak bizler zeytinyağı satın alırken dikkat etmemiz gerekenleri sizler için sıraladık. Gelin, zeytinyağı satın alırken dikkat etmemiz gerekenlere birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Plastik Ambalajlı Zeytinyağı Almayın

Plastik Ambalajlı Zeytinyağı Almayın resmi

Plastik ambalajlar, zeytinyağının dokusuna zarar verdiği ve insan sağlığı için risk oluşturduğundan zeytinyağı satın alırken plastik ambalajlı zeytinyağı ürünlerden uzak durun.

2. Koyu Renkli Cam Şişeler Tercih Edin

Koyu Renkli Cam Şişeler Tercih Edin resmi

Zeytinyağı alırken ilk olarak zeytinyağının koyu renkli cam şişe içerisinde olmasına önem verin. Cam şişenin şeffaf yapıda olması güneş ışınlarının zeytinyağına nüfuz etmesine neden olduğundan dolayı bozulmasına sebep olur. Bunun için koyu cam şişelerde veya metal kutularda olanları tercih edin.

3. Ambalaj Bilgilerini İnceleyin

Ambalaj Bilgilerini İnceleyin resmi

Ürünün etiketini mutlaka kontrol edin. Üretim ve son kullanma tarihleri ve yasal onayların alındığını gösteren ibareleri inceleyin.

4. Hasat Tarihlerine Önem Verin

Hasat Tarihlerine Önem Verin resmi

Hasat zamanı eğer 12 aydan eski ise bu ürünü satın almayın.

5. Asit Oranını Kontrol Edin

Asit Oranını Kontrol Edin resmi

Zeytinyağın asit oranını mutlaka kontrol edin. Zeytinyağının asit oranının yüzde 0,8 olması sadece sızma zeytinyağı olduğunu, yüzde 0,5 olması kaliteli zeytinyağı olduğunu, yüzde 0,2 olması ise çok kaliteli zeytinyağı olduğunu gösterir.

6. Muhafaza Şartlarına Dikkat Edin

Muhafaza Şartlarına Dikkat Edin resmi

Zeytinyağının ışık, hava, sıcaklık ve nem şartları bakımından sağlıklı şekilde muhafaza edildiği ortamda bulunmasına dikkat edin. Sızma zeytinyağı 18-22 derece rutubetsiz ortamda muhafaza edilmelidir. Satın aldıktan sonra da serin, kuru ve karanlık bir yerde muhafaza edin.

7. Tüketeceğiniz Kadar Alın

Tüketeceğiniz Kadar Alın resmi

Zeytinyağının bekledikçe bozulup işlevini kaybeden bir ürün olduğunu unutmayın. Onun için tüketeceğiniz miktarda alın. Tercihen aldığınız ürünü de 1-2 ay içinde tüketin.

8. Zeytinyağının Kokusuna Dikkat Edin

Zeytinyağının Kokusuna Dikkat Edin resmi

Zeytinyağını aldıktan sonra kapağını açtığınızda koklayın ve gelen kokunun itici bir koku olmamasına dikkat edin. Kokladığınızda mutlaka meyvemsi bir koku almanız, kötü ve itici bir koku almamanız gerekir. Taze meyve, taze çimen kokularını çağrıştıran ürünleri tercih edin. Yağı kokladığınızda pastel boya veya yağlı boyayı çağrıştıran kokular var ise bu yağın beklemiş ve kötü bir yağ olduğunu gösterir

9. Zeytinyağını Tadın

Zeytinyağını Tadın resmi

Zeytinyağını tadın ve dilinizin üzerinde hafifçe gezdirin. İyi bir zeytinyağının, dilinizin yanlarında acılık ve boğazınızda yakıcılık hissi oluşturması gerekir. Bu yakıcılığın asitle herhangi bir ilgisi yoktur, içinde yüksek miktarda antioksidan olduğunu gösterir. Zeytinyağının sağlığa faydası, onarıcı ve gençleştirici etkisi buradan gelir.

10. Gıda Siciline Bakılmalıdır

Gıda Siciline Bakılmalıdır resmi

Özellikle satın aldığınız zeytinyağların ambalajlarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vermiş olduğu gıda sicilinin olup olmadığına dikkat edin. Gıda sicili olmayan ürünleri satın almayın.

11. İmalat Tarihine Bakın

İmalat Tarihine Bakın resmi

Zeytinyağı üretildiği yıl içerisinde tüketilmesi gereken bir gıdadır. Bu yüzden zeytinyağı satın alırken mutlaka üretim tarihini kontrol edin. Üretim tarihi eski ürünleri satın almayın.

12. Kapaklara Dikkat Edin

Kapaklara Dikkat Edin resmi

Zeytinyağı şişesinde contalı vidalı alüminyum kapak kullanılmalıdır. Eğer şişede mantar kapak kullanılmış ise o ürünleri satın almayın. Mantar kapaklar zeytinyağının tadını bozmaktadırlar.

Zeytinyağı Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER