Oran

Uzak Doğu Mutfağının Eşsiz Lezzeti Kakulenin İnanılmaz Faydaları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Zencefil ailesine ait bir besin olan kakule vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Yemeklerde ve tatlılarda baharat olarak kullanılan kakuleden çay da hazırlayabilirsiniz. İçeriğindeki A, C vitaminlerinin yanı sıra sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, fosfor gibi maddeler de barındırır. Yüksek antioksidan içeriğe sahip olduğundan vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. İşte kakulenin şifa dolu faydaları..
Devamını Oku
|

1. Kakulenin Sağlık Faydaları

Kakulenin Sağlık Faydaları resmi

Kakulenin inanılmaz faydalarının bazıları;

2. Sindirime Yardımcıdır

Sindirime Yardımcıdır resmi

İçeriğindeki fosfor sayesinde mide asidini düzenler ve sindirimde kolaylık sağlar. Mide ve bağırsakta oluşan gazın giderilmesini sağlar.

3. Depresyonu Önler

Depresyonu Önler resmi

Psikolojik durumlarla baş etmeye yardımcıdır. Depresyon, kaygı, stres gibi rahatsızlıklar için kakule çayı içilmesi tavsiye edilmektedir.

4. Yüksek Tansiyon Riskini Azaltır

Yüksek Tansiyon Riskini Azaltır resmi

Kandaki yararlı hücreleri dengeleyerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Damar tıkanmalarını engelleyerek kalp sağlığını da korumaktadır.

5. İltihap Temizleyicidir

İltihap Temizleyicidir resmi

Antimikrobiyal bir yapıya sahip olduğundan vücuttaki iltihaplanmaları giderir.

6. Ağız Sağlığını Destekler

Ağız Sağlığını Destekler resmi

Ağız içerisindeki enfeksiyonları önleyerek, dişlerin çürümesini ve ağız kokusunu engeller.

7. İştah Açar

İştah Açar resmi

İştah açıcı özelliği vardır. Tatlı ve pastalarınızın üzerine serpiştirerek, bu özelliğinden faydalanabilirsiniz.

8. Kakule Nerelerde Kullanılır

Kakule Nerelerde Kullanılır resmi

Kakule, yeşil haldeyken toplanır kullanılmaz, olgunlaşması ve kuruması için güneşte bekletilir. Çok keskin bir kokuya sahip olması nedeni ile kakule baharat olarak kullanılır. Hem tatlı hem de tuzlu yemek tariflerinde kullanabilirsiniz. Kakule baharatı, çaylara, kahvelere de farklı bir koku ve tat kazandırır. Yemeklere de baharat olarak konulan bu mükemmel bitki sayesinde hem yiyecekler güzel bir aroma ve koku kazanmış olur hem de bazı hastalıklara şifa kaynağı sağlamış oluruz. Meyvelerin kurutulması sonucu elde edilen kakule tohumları özellikle balık, tavuk ve baklagil yemeklerine de harika bir lezzet kazandırır. Ayrıca bazı sütlü tatlılar, muhallebiler, reçeller ve hoşaflar için de bitkinin tohumlarının kullanılması bu gibi tatlılara farklı bir aroma katacaktır. Faklı tatları seviyor ve denemek istiyorsanız tam aradığınız bir baharat çeşididir. Kakule baharatını birçok alanda afiyetle tüketebilirsiniz. Yemeklerinize farklı bir lezzet katar, tatlandırıcı ek bir bitki şeklinde de kullanılabilir. Kahve veya çay şeklinde de afiyetle tüketilebilirsiniz.

9. Kakule Baharatı Nerelerde Bulunur

Kakule Baharatı Nerelerde Bulunur resmi

Birçok baharatçıda ve aktarda kakule baharatını bulmak mümkündür. Toz halinde yani öğütülmüş olarak satın almanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü öğütülen bitki gün geçtikçe kendine has olan kokusunu ve aromasını çok çabuk kaybeder. Bu yüzden kabuklu halde alıp meyvesini kullanacağınız zaman meyveyi açıp içerisindeki tohumları bir havanda ezmeniz ve o şekilde kullanmanız en uygun yöntem olacaktır.

Uzak Doğu Mutfağının Eşsiz Lezzeti Kakulenin İnanılmaz Faydaları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER