Oran

Siyez Bulgurunun Sağlık Dolu Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Dünyanın en eski buğday türlerinden olan siyez buğdayı, oldukça faydalı bir besindir. Siyez, en doğal buğday türüdür. Siyez bulguru da taş değirmenlerde öğütülerek elde edilen bir besindir. Çok fazla işlem görmediğinden organik kalabilen nadir besinlerdendir. Siyez buğdayının yetiştirilme yerleri Türkiye’nin dağlık bölgeleridir. Özellikle Kastamonu bölgesinde yetişmektedir. Normal buğdaya göre iklim şartlarına daha dayanıklı olan siyez buğdayı, pek çok yararlı özelliği ile tercih sebebidir. Lif bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan siyez bulguru günümüzde pirinçten daha çok tercih edilmektedir. A, B ve E vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir yapıdadır. Siyez bulgurunun faydalarına şimdi daha yakından bakmaya ne dersiniz? İşte, siyez bulgurunun sağlık dolu bilinmeyen faydaları;
Devamını Oku
|

1. Antioksidan Özelliklere Sahiptir

Antioksidan Özelliklere Sahiptir resmi

İçerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunmasından dolayı hücrelerin onarılmasını kolaylaştırmaktadır. Düzenli olarak siyez bulguru tüketerek erken yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz.

2. Metabolizmayı Hızlandırır

Metabolizmayı Hızlandırır resmi

İçeriğindeki lif ve bol miktardaki proteinler sayesinde metabolizmayı hızlandırır.

3. Kan Şekerini Düzenler

Kan Şekerini Düzenler resmi

Beyaz una oranla glisemik endeksi daha düşük olan siyez bulguru bu özelliği sayesinde kan şekerini yavaş yavaş yükseltmektedir. Düzenli siyez bulguru tüketerek iştah kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

4. Anti Kanserojendir

Anti Kanserojendir resmi

İçeriğindeki vitamin ve lifler sayesinde kolon kanseri gibi birçok kansere karşı koruyucudur.

5. Kalp ve Damar Sağlığını Destekler

Kalp ve Damar Sağlığını Destekler resmi

Yoğun miktarda protein içerdiğinden kalp ve damar sağlığını tehdit eden kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır.

6. Süt Arttırır

Süt Arttırır resmi

Bol miktarda folik asit bulunan siyez bulguru emziren anneler için oldukça önemli bir besindir. Anne sütünün artmasına yardımcı olur.

Siyez Bulgurunun Sağlık Dolu Bilinmeyen Faydaları Nelerdir? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER