Oran

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme

tarifinisevdim
Ayraç
Paylaş Twitter Yazdır E-Posta
Ramazan ayının gelişini büyük ve geniş sofralarda karşılayamasak da kalplerimizin gönüllerimizin bir arada olduğunu hissetmekte çok güzel. Sağlığımızı korumak için Ramazan ayında yediklerimize dikkat etmeliyiz. Fazla kalorili besinlerden uzak durmalıyız. Uzun süre aç kaldıktan sonra yiyeceğimiz fazla kalorili besinler kilo almamıza neden olabilir. Üstelik hareketlerimizin azaldığı bugünlerde. Sağlıklı beslenme hayatımızın her döneminde olduğu gibi Ramazan ayında da oldukça önemlidir. İşte Ramazan ayında sizler için hazırladığımız sağlıklı beslenme önerileri...

1. Yemek Pişirme Teknikleri

Yemek Pişirme Teknikleri resmi

Yemek pişirme yöntemlerinizi gözden geçirin. Yemeklerinizi pişirme yöntemi olarak, kızartma ve kavurma yerine, ızgara, haşlama ya da fırında pişirme yöntemlerini tercih edin.

2. İftarda Yiyeceklerimiz

İftarda Yiyeceklerimiz resmi

1-2 zeytin veya hurma ile orucumuzu açtıktan sonra peynir, domates içeren mini bir kahvaltı veya çorba gibi hafif yiyeceklerle devam etmek doğrusu. 15- 20 dakika ara verdikten sonra et yemeği veya sebzeli yemek yemek, salata ve birkaç dilim ekmek ile akşam yemeği olarak tüketebiliriz. Glisemik indeksi düşük bol posalı gıdalar tercih etmemiz gerekir.

3. Protein İhtiyacı

Protein İhtiyacı resmi

Protein ihtiyacımızı karşılamak için iftarda; haftada 2-3 kez et, tavuk, balık, haftada 2 kez kurubaklagili sofralarımıza konuk etmeliyiz.

4. Öğün Düzenleme

Öğün Düzenleme resmi

Ramazan ayında öğünler sahur ve iftar olmak üzere 2 ana öğün ile iftardan sonra da 1-2 ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.

5. Küçük Porsiyonlar

Küçük Porsiyonlar resmi

Bir öğünde büyük porsiyonlar yerine iftardan sonra bir- iki saat arayla az ve küçük porsiyonlar halinde yemeliyiz.

6. Sebze ve Meyve

Sebze ve Meyve resmi

İftar soframızda bol yağlı şarküteri ürünleri, hamur işleri, tatlılar ve pide gibi yüksek kalorili ve sindirimi güç besinlerin çeşidini ve miktarını azaltmalıyız. Yerine salata ve bol sebze, meyve bulundurmalıyız.

7. Yavaş Yemek Yenmeli

Yavaş Yemek Yenmeli resmi

Uzun süre aç kalacağımız için mideyi yormamak adına yemekleri yavaş ve iyice çiğneyerek tüketmemiz gerekir.

8. İftardan Sonra Çay Kahve Zamanı

İftardan Sonra Çay Kahve Zamanı resmi

İftardan hemen sonra çay kahve tüketmemeliyiz en az 1 saat beklememiz gerekir. Çay ve kahvenin içinde bulunan maddeler demirin emilimini azaltmaktadır, bu yüzden yemekten en az 1saat sonra çay veya kahve içilmelidir. Çay veya kahve yanında kek, kurabiye türü yağlı gıdalar yerine kepekli bisküvi tercihimiz olmalıdır.

9. Tatlı Olarak Ne Tüketmeli

Tatlı Olarak Ne Tüketmeli resmi

İftardan sonra aşırı şerbetli ağır hamurlu tatlılar yerine meyve veya sütlü tatlıları tercih etmeliyiz.

10. İçecekler

İçecekler resmi

Oruç tutarken vücut uzun süre susuz kalacağı için iftar ve sahurda bol bol su içmeye özen göstermeliyiz. Gazlı ve asitli içecekler tüketmekten kaçınmamız gerekir. Bunun yerine komposto, ayran, cacık gibi sıvı besinleri tercih etmeliyiz.

11. Sahurda Yiyeceklerimiz

Sahurda Yiyeceklerimiz resmi

Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi protein açısından yüksek besinler tüketmeli. Sahurda aşırı yağlı ve ağır yemekler yemekten uzak durmalıyız.

Yorum ve Fotoğraflar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.
güncel, Sağlıklı, PÜF NOKTALARI, SAĞLIKLI YAŞAM

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi