Oran

Oltamıza Takılan Ekim Ayı Balıkları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Balıklar omega-3 bakımından zengin olduklarından vücudumuza oldukça fayda sağlayan besinlerdir. Balığın taze olması kadar mevsiminde tüketilmesi de son derece önemli bir konudur. Mevsiminde tüketilen balık çeşitleri her zaman daha lezzetlidir. Balık sezonunun en canlı aylarından biri olan Ekim ayına özel balık çeşitlerini sizler için sıraladık. Gelin, bu balık türleri nelermiş birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Barbunya

Barbunya resmi

Barbunya, kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir yapıdadır. Kemikleri güçlendirir ve astım tehlikesini azaltıcı bir etkiye sahiptir. Barbunya balığı selenyum açısından zengindir. Bu özelliği ile kanserden korunmada ve vücuttaki toksinlerin atılmasında oldukça yararlıdır. Tavada pişirmeye çok uygundur. Izgarada ve kağıtta da pişirilebilir.

2. İstavrit

İstavrit resmi

İstavritin en yağlı ve en lezzetli olduğu ay Ekim ayıdır. Sarıkanat ya da sarı kuyruk olarak da bilinen istavrit hızlı yüzücü balık türlerindendir. Tavada ve fırında hazırlanan istavrit oldukça güzel olur.

3. İzmarit

İzmarit resmi

Eti beyaz ve son derece lezzetlidir. Tavası güzel olur. Sonbahar ve kış aylarında ızgarası dahi yapılır.

4. Kılıç

Kılıç resmi

Her mevsimde yenebilen kılıç balığının en lezzetli zamanı Eylül-Şubat arasıdır. Bu balığın en güzel defne yapraklı şişi olur. Izgarası ve kağıt kebabı da yapılır.

5. Levrek

Levrek resmi

Levreğin içindeki protein, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin büyük kısmını tamamlar. Orta boylardaki bir levrekte ortalama 24 gram kadar protein mevcuttur. Levrek içinde kas fonksiyonlarını düzene sokan proteinler içermektedir. Bu proteinlerden yararlanabilmek için kızartma yöntemlerinden uzak durmanız gerekir. Levreği ızgara veya buğulama yöntemleriyle pişirmek en doğru olanıdır.

6. Lüfer

Lüfer resmi

Denizlerin efendisi olarak da adlandırılan bu balık bütün küçük balık türleriyle beslenir. Tam boy lüferin ızgarası, buğulaması, pilakisi ve tavası yapılır. Ayrıca lüferin kafasından çorba hazırlayabilirsiniz.

7. Mercan

Mercan resmi

İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde zihin açarak hafızayı güçlendirmektedir. Kandaki yağ düzeyini dengeleyerek kalp krizi risklerini önlemede oldukça etkilidir. En iyi bilinen mercan balığı özellikleri arasında yumuşak etli olması ilk sıralarda yer almaktadır. Kolay hazmedilmesini de sağlayan bu özellik, mercan balığının sevilen yönlerinden birisidir. Bol ve lezzetli etiyle öne çıkan mercan çok yağlı bir balık türü değildir. Mercan balığı ızgara olarak oldukça lezzetli olduğundan sıklıkla bu şekilde tüketilir. Kızartma ve buğulaması da yapılabilmektedir. Yahnisi, çorbası ve dolmasının yanı sıra fırında da hazırlayabilirsiniz. Özellikle soslarla birlikte servis edildiğinde lezzeti artar. Mercan balığı hafif tadı sayesinde salata ile en iyi uyumu sağlayan balık çeşitleri arasında yer alır.

8. Palamut

Palamut resmi

Palamut balığı ülkemizdeki bütün denizlerde bulunmasına rağmen en lezzetli olanları Marmara ve Karadeniz’de bulunmaktadır. Tava ve fırında yapılması halinde çok lezzetli olmaktadır.

9. Sardalya

Sardalya resmi

Ülkemizde kuzey Ege ‘de bolca yakalanan sardalyanın en lezzetli mevsimi temmuz-ekim aylarıdır. Bu sürede çeşitli ızgaraları, fırnını, kağıt kebabını, buğlamasını ve plakisini yapabilirsiniz. Kasım-haziran arasında ise ancak plaki ve buğlaması yapılabilirse de bir önceki döneminki kadar lezzetli olmaz.

10. Tekir

Tekir resmi

Lezzetli olmasının yanında son derece faydalı olan bu balık türü kemik ve zeka gelişimine oldukça katkısı vardır. Tavada ve kağıtta hazırlanan tekir çok harika olur.

11. Torik

Torik resmi

Torikler oldukça lezzetlidirler. Çocukların gelişimi için gerekli protein ve vitaminleri içerisinde barındırır. A ve D vitaminleri açısından diğer balıklardan daha zengindir. Torik ızgara çok güzel olur. Diğer pişirme teknikleri ise, torik tava, fırında torik, torik lakerda, torik balığı tuzlama olarak tercih edilebilir.

12. Uskumru

Uskumru resmi

Besin değeri açısından da zengin olan uskumru balığı pek çok protein ve vitamin içerir. İlk akla gelen uskumru Omega 3 açısından zengindir bilgisi olsa da uskumru sadece Omega 3 açısından değil; A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından da zengindir. Uskumru fırında, buğulama ve kızartma şeklinde yemek olarak pişirilirken aynı zamanda meze olarak da tüketilebilir. Genellikle yemek olarak tercih edildiğinde fırında, buğulama ve kızartma olarak pişirilebilir.

Oltamıza Takılan Ekim Ayı Balıkları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER