Oran

Lezzetli Pirinç Pilavının Püf Noktaları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi pirinç pilavıdır. Pirinç pilavını herkes yapar ama her pilavın lezzeti aynı olmaz. Pirinç pilavı yapabilen tüm yemekleri yapabilir diye halk arasında bir söz vardır. Bu sözün haklılık payına inanarak şimdi sizlere tane tane, bembeyaz, lezzetli, güzel bir pirinç pilavı yapmanın püf noktalarını aktaracağız. Mis gibi pirinç pilavı yapmanın lezzet önerileri şimdi Tarifini Sevdim’de.
Devamını Oku
|

1. Pirinç seçimi

Pirinç seçimi resmi

Öncelikle pirincinizi çok ama çok iyi seçmelisiniz. İyi bir pilavın en önemli noktası pirinç seçimidir. Pilav yapımı için en uygun pirinç, baldo pirincidir.

2. Pirinçleri yıkama

Pirinçleri yıkama resmi

Pirinç pilavını hazırlamadan önce duru su akıncaya kadar tüm pirinçleri yıkamalısınız. Pirinçte bulunan tüm nişastanın akması ve pilavın piştikten sonra tane tane olmasının asıl nedenlerinden biri yıkamaktır. Yıkadığınız pirinçleri ayrı bir kaba alın ve üzerine su ve tuz ekleyerek biraz dinlenmeye bırakın.

3. Yağ kullanımı

Yağ kullanımı resmi

Yağ oranı da çok önemli bir etkendir. Lezzet açısından tereyağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Ama tereyağının yanında katılacak biraz zeytinyağı hem pilavınızı parlak gösterir hem de tereyağının ağırlığını alır. 1 su bardağına 1,5-2 çorba kaşığı tereyağı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı uygun bir ölçüdür.

4. Pirinç ve su dengesi

Pirinç ve su dengesi resmi

Pilavın kıvamı için pirinç ve su dengesi çok önemlidir. Pilavınızı 1 bardak pirinçten yapacaksanız 1,5 bardak su eklemeniz gerekmektedir. Tüm yapacağınız pilav için ölçüyü 1’e 1,5 olarak düşünebilirsiniz. Eğer pirinci daha önceden ıslatıp beklettiyseniz ölçünüzü 1'e 1 olarak alabilirsiniz. Su yerine tavuk veya et suyu kullanabilirsiniz. Hatta çok daha lezzetli sonuç alabileceğinizi söyleyebiliriz.

5. Sıcak su

Sıcak su resmi

Pirinci kavurduktan sonra üzerine eklediğiniz su mutlaka sıcak olmalıdır. Soğuk su ilave ederseniz tencerenin ısısını düşürürsünüz. Isısı düşen tencere ise pilavınızın pişme süresini uzatarak kıvamının bozulmasına neden olur. Mutlaka et suyu da olsa tavuk suyu ya da normal su ile pilavınızı yapıyor olsanız bile sular sıcak olmalı.

6. Pirinçleri beyazlatıcı etki

Pirinçleri beyazlatıcı etki resmi

Pirinç tanelerinin daha beyaz olmasını sağlamak için birkaç damla limon suyu eklemeniz gerekiyor. Limon suyu tereyağının verdiği hafif sarı rengi ortadan kaldıracaktır. Bu sayede pilavınız parlaklık kazanacak ve beyazlığı artacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek konu limonu ne kadar eklediğinizdir. Limon suyunu fazla koyarsanız pilavınız ekşi olur. Limonu direk sıkarak birkaç damla eklerseniz limon çekirdekleri gözden kaçarak pirinç tanelerinin arasına kaçabilir. Bu nedenle limonu kullanırken ayrı bir yerde sıkarak pilava eklemeniz daha doğru olacaktır.

7. Su oranı

Su oranı resmi

Pirinçlerin üzerine su ekledikten sonra bütün pirinçlerin su içerisinde olduğuna dikkat etmelisiniz. Pirinçlerin suda olduğundan emin olmak için 1-2 kez karıştırın.

8. Pirinçleri Kavurmak

Pirinçleri Kavurmak resmi

Pirinçleri yağda kavurmak önemlidir. Tuz serperek kavurmalısınız. Pirinçleriniz saydamlaşmalı. Tüm pirinçler ve pirinçlerin tüm yüzeyleri yağa değmeli.

9. Pişirme

Pişirme resmi

Pilav tenceresinin kapağını kapatın ve pişmeye bırakın. Pirinçlerin üzerine eklediğiniz su azalmadan tencerenin kapağını açmayın. Eğer su azalmadan kapağı açarsanız bu aşamada tencerede bulunan buhar tencereden dışarı çıkar pişme süresi uzar ve pilavın lapa olmasına yol açar.

10. Kısık ateş

Kısık ateş resmi

Pilavınızı kısık ateşte ağır ağır pişirin. Bu sayede pirinçleriniz yavaşça pişerek daha lezzetli olacaktır.

11. Dinlenme

Dinlenme resmi

Pilavınızı yaptıktan sonra 15-20 dakika dinlenmeye bırakın. Tencerenin içerisine bir havlu kağıt veya peçete koyarak pilavı dinlenmeye bırakabilirsiniz.

12. Arpa Şehriyeli Pilav

Arpa Şehriyeli Pilav resmi

Dilerseniz arpa şehriye ekleyerek pilavınızı lezzetlendirebilirsiniz. Arpa şehriyeyi yağ eridikten sonra tencereye ekleyerek pişirin. Arpa şehriyelerin rengi döndükten sonra pirinçleri üzerine ilave ederek pişirmeye devam edin.

13. Garnitür veya sebzeli pilav

Garnitür veya sebzeli pilav resmi

Pilavın garnitürlü veya sebzeli olmasını isterseniz pilav suyunu çektikten sonra malzemelerin içerisine ekleyebilirsiniz. Alttan üste doğru yavaşça karıştırarak pilavınızı damak zevkinize uygun şekilde hazırlayabilirsiniz.

Lezzetli Pirinç Pilavının Püf Noktaları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER