Oran

Lezzetli Bir Çay Hazırlamanın İncelikleri

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Kahvaltıda, molalarda ve yemeklerden sonra sıkça içtiğimiz çay, neredeyse günün her saatinde yanımızda. Sıcaklığıyla içimizi ısıtırken tatlı atıştırmalıklarımızın da en güzel eşlikçisi oluyor. Birçoğumuz güne çay içmeden başlayamıyorken, birçoğumuz da sohbet ederken onsuz yapamıyor. Hatta tiryakiler için bardak seçimi bile önemli. Hayatımızda büyük bir yere sahip olan çayın demlenme şekli ve süresi de büyük bir önem taşıyor. Bardaklara dolan bu sıcacık içeceğin lezzet serüvenine katılmaya hazır mısınız? İşte, lezzetli bir çay hazırlamanın incelikleri…
Devamını Oku
|

1. Çay Seçimi

Çay Seçimi resmi

Lezzetli bir çay içmek için çay seçimi oldukça önemlidir. Marketlerdeki çay reyonundan damak tadınıza en uygun olan çayı bulup, doğru demleme tekniğiyle çayınızı demleyin.

2. Çay Suyu

Çay Suyu resmi

Çay suyu da oldukça önemli; dinlenmiş su kullanmalıyız. Isıtılmış ve bekletilmiş su kullanmamalıyız.

3. Çayı Temizleme

Çayı Temizleme resmi

Demleyeceğiniz çayın temiz olmasına dikkat edin. Çaylar paket içinde tozlu olmakta ve genelde yıkanmakta. Bu teknik yerine, eğer evinizde un eleği varsa veya süzgeciniz çayı eleyin toz olan kısım elenecek ve kaliteli çay yukarıda kalacaktır bu daha kaliteli bir içim sağlayacaktır.

4. Çayı Kaynatma

Çayı Kaynatma resmi

Çay demlerken kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise, çayı demlikte kaynatmaktır. Çayınızı demliğe yerleştirdikten sonra, demliğinizi ocağa yerleştirerek kaynama aşamasına gelmeden bir süre ocakta ısınmasını sağlayın. Daha sonra demliği ocaktan alarak 1-2 dakika bekleyin ve demlenmesi için tekrar ocağa yerleştirin.

5. Çayın Dibe Çökmesi

Çayın Dibe Çökmesi resmi

Tadının daha yoğun olması için çayın tamamen dibe çökmesi önemlidir. Demlikteki çayı karıştırarak yüzeydeki çayların dibe çökmesini sağlayabilirsiniz.

6. Çayın Demlenme Süresi

Çayın Demlenme Süresi resmi

Çayın tadını etkileyen en önemli faktörlerden biri de, çayın demlenme süresidir. Çay kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Eğer demlenme süresini çok uzatırsanız da çayın tadı acılaşmaya başlayacaktır.

7. Porselen Demlik

Porselen Demlik resmi

Demlik tercihi de porselen ya da bakır olmalı. Gerçek çay lezzeti porselende ve bakır demlikte daha iyi yakalanmaktadır.

8. Suyun Kaynama Derecesi

Suyun Kaynama Derecesi resmi

Suyun çok kaynar olması çayınızın lezzetini bozacaktır. Bu nedenle çayınızı demlemek için kullanacağınız suyu kaynattıktan sonra hemen demliğe dökmeyin. Kaynamış ve ilk sıcaklığı gitmiş suyu üst demliğe döküp, üzerine kuru çayı ilave etmek en doğrusu. Çayın üzerine sıcak suyu dökersek çayı haşlamış oluruz.

9. Aroma

Aroma resmi

Çayınızın içerisine farklı aroma vermesi için karanfil, tarçın, vanilya ekleyebilirsiniz. Özellikle kış mevsiminde aromatik çaylar hazırlamak isterseniz, bu ürünleri demliğinize ekleyerek size özel tarifler yaratabilirsiniz.

10. Bitki Çayları

Bitki Çayları resmi

Farklı çay çeşitleri deneyebilirsiniz. Yeşil çay, papatya çayı, kuşburnu çayı, rezene, ıhlamur, adaçayı gibi değişik bitki çaylarını birbirleriyle karıştırarak veya tek olarak hazırlayarak içebilirsiniz. Bu çaylara limon, nane, ayva, tarçın, karanfil, vanilya, portakal kabuğu gibi aroma vericileri de ekleyip lezzetli çaylar yapabilirsiniz.

11. Demleme Yöntemleri

Demleme Yöntemleri resmi

Çayınızı metal çaydanlığınızda demleyebileceğiniz gibi porselen demlikte veya french press de demleyebilirsiniz.

Lezzetli Bir Çay Hazırlamanın İncelikleri İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER