Oran

Kurban Etlerini Saklamanın En İyi 5 Yolu

tarifinisevdim
Ayraç
Paylaş Twitter Yazdır E-Posta
Bayramlıklar giyilir, aile ziyaretleri yapılır. Bayram neşesi her yere yayılır. Etler dağıtılır, kavurmalar pişer, tatlılar yenir. El öpmeler, harçlıklar bir bayramın olmazsa olmazlarıdır. Tüm bunlar olurken kesilen kurban etlerini de unutmamak gerekir. Hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığını bozacak şeylerden kaçınmalıyız. Etlerinizi sağlıklı bir şekilde nasıl saklayacağınız konusuna açıklık getirmek isteriz. Kurbanlık etlerinizi nasıl saklamanız gerektiği şimdi bu yazımızda saklı. Etin koyulacağı poşetten tutun da buzdolabının derecesi de son derece önemlidir. Sizler için sıraladığımız kurban etlerini saklamanın en iyi 5 yolunu bu yazımızda paylaşmak isteriz. Hadi, gelin hep birlikte bakalım.
|

1. Etlerinizi Havalandırın

Etlerinizi Havalandırın resmi

Etleriniz kesildikten sonra en az 2-3 saat havalandırıldıktan sonra buzdolabına yerleştirilmelidir. Sıcak etlerin direkt buzdolabına girmesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Etlerinizi temiz ve serin bir yere yayarak soğumasını sağlayarak havalandırabilirsiniz. Havalandırırken de et belli aralıklarla tersyüz edilmelidir. Etin havalandırılmış olması son derece önemlidir. Yeterince havalanmayan et yeşile döner ve bakteri üretir. En çok yapılan hatalardan biri sıcak etin direkt poşetlenerek buzdolabına yerleştirilmesidir.

2. Muhafaza Etme

Muhafaza Etme resmi

Yeterince havalandırdığınız etlerinizi beyaz veya şeffaf poşetlere yerleştirerek saklayabilirsiniz. Diğer poşetleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Saklama kaplarına yerleştirerek de muhafaza edebilirsiniz.

3. Donmuş Etler

Donmuş Etler resmi

Kuşbaşı veya kıyma haline getirip sakladığınız etlerinizi eğer birkaç gün içerisinde tüketecekseniz dondurmadan buzdolabınızın serin yerinde bekletebilirsiniz. Daha uzun süre içerisinde tüketecekseniz buzdolabınızın dondurucu kısmında muhafaza etmenizi öneririz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur; etlerinizi dondururken yiyebileceğiniz parçalara ayırıp saklamanızdır. Bir defa çözdürdüğünüz eti tekrar dondurmak son derece riskli ve sağlıksızdır. Öte yandan derin dondurucudan çıkarılan et mutfak tezgahında bekletilerek çözdürülmemelidir. Yoksa etin üstünde bulunan ve derin dondurucuda uyku konumuna geçen bakteriler hızla çoğalarak hem etin bozulmasına hem de birçok hastalığa yol açar. Bu nedenle et, pişirilmesinden bir gün önce buzdolabının +4 derecedeki normal raflarına alınmalı ve bu şekilde çözdürülmelidir.

4. Soğukluk Derecesi

Soğukluk Derecesi resmi

Eğer kısa bir süre içerisinde tüketecekseniz, etlerinizi buzdolabında 3-4 derecede muhafaza edebilirsiniz. Daha uzun bir süre saklamayı planlıyorsanız da -18 dereceye kadar bir soğukluk etlerinizi sağlıklı bir şekilde saklamanıza yeterli olacaktır.

5. Etin Pişirilmesi

Etin Pişirilmesi resmi

Kurban kesilir kesilmez, eti dinlendirmeden pişirmek son derece sağlıksızdır. Aynı zamanda dinlenmemiş eti pişirmek oldukça zordur. Pişirdiğiniz etler lezzetli olsa da, sert kalır. Dinlenmiş etlerin pişirilmesi daha kolay ve yumuşaktır.

Yorum ve Fotoğraflar

  • hilalyilmaz yaklaşık 7 ay önce
    bilmediğimiz bilgiler ögreniyoruz normalde bizim oralarda kurban eti kesilince hemen yenir

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.
Kırmızı Et, Sağlıklı, Türk, Tencere, MUTFAĞIM, SAĞLIKLI YAŞAM, MUTFAK, Et Yemekleri

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER