Oran

Kullandığımız Tencereler Ne Kadar Güvenilir? Gönül Rahatlığıyla Kullanabileceğimiz Tencereler

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Tükettiğimiz gıdalar kadar, mutfakta kullandığımız araçlar da sağlık açısından oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Kullandığımız tencereler bu nokta da önem kazanıyor. Eğer doğru bir tencerede yemek pişirmezsek, sağlığımız tehlikede demektir. Ne kadar doğal yetişmiş, mevsiminde bir ürün alsak bile, doğru bir tencerede pişirmediğimiz sürece hiçbir faydasını göremeyiz. İşte, gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz tencereler.
Devamını Oku
|

1. Döküm Tencere

Döküm Tencere resmi

Döküm tava ve tencereler ısıyı tamamen eşit bir şekilde dağıttıkları için yemekleriniz eşit orantıda pişecektir. Bu da yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Döküm tavalarda et pişirmek oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Ekstra yağ eklemenize gerek olmadan daha hafif yemekler yapabilirsiniz. Döküm tava ve tencerelerinizin kullanımı kadar temizliği de önemlidir. Asla sabun veya deterjanla yıkamamanız gerekir. Deterjan kalıntıları döküm tarafından emileceği için sağlıksız bir sonuç ortaya çıkacaktır. Temizlerken yalnızca tuz ve sıcak su kullanılmalıdır. Tuz yağın emilmesini sağlarken sıcak su da yağlardan arındıracaktır. Yıkadıktan sonra mutlaka kurutmanız gerekir. Aksi halde su kalıntıları tencerenizin paslanmasına neden olabilir.

2. Cam Tencere

Cam Tencere resmi

Bilindiği üzere cam son derece sağlıklı bir yapıya sahiptir. Cam tencereleriniz hem pişirme esnasında hem de pişirme sonrası saklama kabı olarak ta kullanabilirsiniz. Cam kolay kırılan bir yapıya sahip olduğundan bu tencereleri dikkatli kullanmak gerekir. Ani ısı değişimlerinden çabuk etkilenir. Bundan dolayı yemeklerinizi düşük ısılarda pişirin ve cam kaplarınızı ocaktan aldıktan sonra soğuk bir yüzeye bırakmamaya çalışın. Cam tencerelerinizi temizlerken tel kullanmamaya dikkat edin. Çünkü tel ile temizlemek camın çizilmesine neden olacaktır.

3. Paslanmaz Çelik Tencere

Paslanmaz Çelik Tencere resmi

Çelik tencereler mutfağımızın adeta vazgeçilmezidirler. Kapakları iyi kapandığından dolayı ısı kaybını yüksek oranda önler. Buzdolabında saklanan yemekler için de iyi bir tercihtir. Çelik kaplar aşınmaya son derece dayanıklı olduklarından yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde pişmesini ve saklanmasını kolaylaştırır. Bu anlamda oldukça güvenli bir mutfak aletidir.

4. Seramik Tencere

Seramik Tencere resmi

Öncelikle kullanacağınız tencerenin %100 seramik olduğundan emin olun. Zira seramik kaplamalı tencereler sağlık açısından zararlıdır. Yapışmaz yüzeye sahip seramik tencerelerde az yağ kullanarak çeşitli yemekler yapabilirsiniz. Bu tencereler kolay çizilse de teflon tencereler gibi sağlığınızı tehdit edecek zararlı madde üretmezler. Seramik tencerelerin iç kısımları kendinden yağlı bir dokuya sahiptir. Bu dokuyu koruyabilmek için bulaşık makinesinde yıkanması tavsiye edilmez.

5. Toprak Tencere

Toprak Tencere  resmi

Toprak tencerelerin kullanımı çok eskilere dayanır ve bu tencerede pişen yemeğin lezzetini hiçbir yemekte bulamazsınız. Toprak tencereyi günümüz de güveç olarak biliriz. Mutfaklar da mutlaka olması gereken toprak kaplar yani güveçler, yemeğe kendine özgü bir lezzet verir. Fırında veya ocakta yemek pişirmeyi düşünürseniz rahatlıkla bu tencereleri kullanabilirsiniz.

Kullandığımız Tencereler Ne Kadar Güvenilir? Gönül Rahatlığıyla Kullanabileceğimiz Tencereler İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER