Oran

Koronavirüsü’ne Karşı Bağışıklığımızı Güçlendirecek Bol C Vitaminli Besinler…

tarifinisevdim
Ayraç
Paylaş Twitter Yazdır E-Posta
Beslenmedeki C vitamini deposu gıdalarımız taze sebze ve meyveler. En temel koruyucularımızdan olan C vitaminini, suda eriyen ve vücutta depolanamayan bir vitamin olduğu için günlük olarak almak gerekir. C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlü tutarak hastalanmamızı engeller. Sağlıklı beslenerek vücudumuzun direncini arttırabilir ve bağışıklığımızı virüs ve mikroplara karşı koruyabiliriz. Hastalıklarla mücadele etmenin en etkili yolu da doğru beslenmekten geçer. Son zamanlarda hayatımızda var olan Koronavirüsü’ne karşı da doğru beslenerek önlem alabiliriz. Bol C vitaminli besinler tüketerek Koronavirüsü’ne karşı vücudumuzun direncini arttırabiliriz. Peki, C vitamini yönünden zengin besinler nelerdir? Bağışıklığımızı güçlendirmek için kullanacağımız C vitamini bol besinleri sizler için bir araya getirdik. Bu dönemde bağışıklığımızı güçlendirerek güçlü olup mutlu olacağız. Sevgi dolu olarak önlemimizi alıp temkinli olacağız. Çünkü birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Herkese şifası bol güzel bir hafta dileğiyle…
|

1. Kivi

Kivi resmi

Tropikal meyvelerden biri olan kivi lifli yapısı sayesinde oldukça sağlıklı bir besindir. İçeriğindeki E ve C vitaminleri ile vücudumuzun bağışıklığını güçlendirmektedir. Tüm bunların yanında mineral bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

2. Greyfurt

Greyfurt resmi

C vitamini bakımından zengin bir diğer tropik meyve de greyfurttur. İçerisindeki yüksek lif oranı sayesinde gün boyu tok kalmanızı sağlayan bu meyve bağışıklığı güçlendirmede oldukça etkilidir. Eve kapandığımız bu zor süreçte yağ yakmanızı kolaylaştırarak kilo almamızı da önlemektedir.

3. Limon

Limon resmi

Mutfağımızdan eksik etmediğimiz limon da C vitamini bakımından oldukça zengin bir besinidir. Detoks etkisi olan bu besin yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi de kolaylaştırdığından bu günlerde yine en büyük yardımcılarımızdan biri haline gelmektedir.

4. Portakal

Portakal resmi

C vitamini denilince akla ilk gelen meyvelerden biri olan portakal sağlığımız için son derece faydalıdır. Unutmamalısınız ki günlük tüketilen iki orta boy portakal vücudun günlük C vitaminin yüzde yüzünü karşılamaktadır. Bu da Koronavirüs’ü ile mücadelede oldukça etkili bir besin olduğunu göstermektedir.

5. Mandalina

Mandalina resmi

Tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Vücudun direncini arttırmada faydalı olan besinlerden biridir.

6. Üzüm

Üzüm resmi

C vitamini ve potasyum deposu olan üzüm binlerce yıldır şifa dağıtmaya devam ediyor. Sindirim sistemi üzerinde oldukça faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucudur.

7. Çilek

Çilek resmi

Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden iyi bir antioksidan kaynağıdır. Başta cilt sağlığı olmak üzere birçok faydası bulunan çilek bağışıklığımızı güçlendirmede oldukça etkili bir besindir.

8. Ananas

Ananas resmi

Günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde seksenini karşılamaktadır. Ananas birçok hastalığa iyi gelen mükemmel bir meyvedir. Güçlü antioksidan özelliğine sahip olan bu besin bağışıklığın güçlenmesine oldukça etkili olmaktadır.

9. Brokoli

Brokoli resmi

Pek sevilmeyen sebzelerden biri olan brokolinin sağlığımız açısından faydalı olduğunu unutmamalıyız. C vitamini içeren brokoli besin değerini yitirmemesi için buharda pişirilerek veya çok az suda haşlanarak tüketilmelidir.

10. Brüksel Lahanası

Brüksel Lahanası resmi

Brüksel Lahanası, A, E, C vitamini ve birçok mineral içermektedir. İçerisindeki C vitamininin koruyucu etkilerinden dolayı sindirim sistemi, cilt, göz, diş ve diş eti sağlığı üzerinde oldukça etkili olmaktadır.

11. Karnabahar

Karnabahar resmi

C vitamini açısından yüksek besin değerine sahip olan karnabahar vücut direncini arttırmaktadır. Vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Sinir sistemindeki deforme olmuş hücreleri yenileyerek stres ve depresyon riskini de azaltmakta oldukça etkilidir.

12. Domates

Domates resmi

Sulu ve tatlı domatesler salata ve yemeklerimize lezzet katarak sağlığımızı da desteklemektedirler. Bol vitamin ve mineral içeren domatesler virüs ve mikroplara karşı vücudumuzun direncini arttırmaktadır.

13. Biber

Biber resmi

Yeşil ve kırmızıbiber C vitamini yönünden zengin besinlerden biridir. Aynı zamanda A, K, B6 vitaminleri, magnezyum, fosfor, bakır ve manganez gibi besinlerde içerdiklerinden oldukça fayda sağlamaktadırlar.

14. Maydanoz

Maydanoz resmi

Antioksidanlar ve vitaminler açısından zengin olan maydanoz, vücudumuzu temizleyen besinlerden biridir. Yüksek oranda C vitamini içeren maydanoz güçlü kollajen üretimine ve cilt aydınlatma özellikleriyle dikkat çekmektedir.

15. Mango

Mango resmi

Tatlı ve dolgun bir mango bünyesinde 122 mg C vitamini içererek sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, güçlü bir zeaksantan kaynağı olup etkili bir antioksidan olan bu besin sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bunlara ek olarak mango, makular dejenerasyona katkıda bulunan zararlı mavi ışık ışınlarını filtreleyerek gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

16. Kuşburnu

Kuşburnu resmi

Kuşburnu, C vitamini bakımından dünyanın en zengin meyvelerinden biridir. Limonun 60 katı kadar fazla C vitamini içeren kuşburnu çiçekleri tıbbi ilaç olarak kullanılırken, yemişleri ise özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bitkisel çaylar başta olmak üzere marmelat ve reçel yapımında kullanılarak bizlere şifa olmaya devam ediyor.

17. Kara Lahana

Kara Lahana resmi

Kara lahana C vitamini açısından oldukça zengin besinlerdendir. Cilt, diş ve kemik sağlığı için oldukça önemli bir sebzedir. Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırarak kansızlığa faydalı bir besindir. Kansere karşı da koruyucudur.

18. Kumkuat

Kumkuat resmi

Dünyada turunçgiller arasında kabuğu yenilebilen tek besin olan kumkuatın besin değerine bakıldığında C vitamini açısından çok zengin olduğu görülmektedir. Bu sayede gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu olmaktadır.

19. Papaya

Papaya resmi

"Kavun ağacı meyvesi" olarak da adlandırılan papaya lezzetiyle de kavuna benzemektedir. Portakaldan çok C vitamini içeren meyve, tümör oluşumunu engellemeye de yardımcıdır. İltihaplanmayı önleyerek bağışıklığı da güçlendirmektedir.

Yorum ve Fotoğraflar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER