Oran

Kışın En Sevilen İçeceği Ihlamurun Sağlık Dolu Faydaları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağı olan ıhlamur kış aylarının vazgeçilmez bir içeceğidir. A vitamini yönünden oldukça zengin olan bu bitki, birçok hastalığa iyi gelmektedir. Özellikle bal ve limon eklenerek lezzetine lezzet katılan ıhlamur çayı sağlık açısından son derece faydalıdır. Sarı ve beyaz renkteki çiçeklere sahip kokulu bir besindir. Çiçekler, ıhlamur ağacının en önemli tıbbi bileşenleridir. Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelen ıhlamurun sağlık faydalarına daha yakından bakmaya ne dersiniz?
Devamını Oku
|

1. Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları  resmi

Ihlamurun sağlık faydalarından bazıları;

2. Sakinleştirir

Sakinleştirir resmi

Ihlamur çayı stresi azaltmakta oldukça etkilidir. Kaygıları ortadan kaldırır. Sakinleştirici bir etkiye sahip olduğundan uyku kalitesini arttırmaktadır.

3. Kronik Hastalıkları Önleyicidir

Kronik Hastalıkları Önleyicidir resmi

Antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesinde etkilidir. Bu sayede kronik hastalıkları önleyerek genel sağlığın iyileşmesine katkı sağlamaktadır.

4. Kalp Sağlığını Destekler

Kalp Sağlığını Destekler resmi

Kan basıncını düşüren bir etkiye sahip olan ıhlamur çayı, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Arterlerde ve kan damarlarındaki iltihaplanmayı önleyebilir ve damar sertliği, kan pıhtısı, aritmi ve kalp krizi riskini azaltabilir. Ayrıca yüksek tansiyona iyi gelir.

5. Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelir

Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelir resmi

Düzenli olarak tüketildiğinde öksürüğe neden olan bakteri ve mikropları yok ederek, solunum yollarında öksürükten kaynaklı tahrişi gidermektedir.

6. Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim Sistemini Düzenler resmi

Mide rahatsızlığını ve bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı özelliklere sahiptir.

7. İltihap Gidericidir

İltihap Gidericidir resmi

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde solunum yolu iltihapları, kas ağrıları ve spazmları, eklem ve baş ağrıları, gut ve zayıf kan dolaşımının neden olduğu yaralar dahil olmak üzere çeşitli iltihaplanma durumlarının tedavisine yardımcı olmaktadır.

8. Cilt Sağlığını Destekler

Cilt Sağlığını Destekler resmi

Ihlamur yapraklarının içeriğindeki antioksidanlar cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Yaşlanmayı yavaşlatarak cildin genç kalmasını sağlamaktadır.

Kışın En Sevilen İçeceği Ihlamurun Sağlık Dolu Faydaları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER