Oran

Kırmızı Et Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Mangal, et yemekleri, köfte, ızgara ve daha pek çok kullanım ve pişirme alanı ile kırmızı et mutfakların vazgeçilmez besinlerinden biridir. Peki et satın alırken nelere dikkat ediyoruz? Gerçekten sağlıklı et mi alıyoruz? Et uygun koşullarda muhafaza edilmediği takdirde insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Dengeli beslenme açısından oldukça büyük bir önem teşkil eden eti satın alırken dikkat etmemiz gereken detayları sizler için sıraladık. İşte, et satın alırken dikkat etmemiz gereken önemli detaylar.
Devamını Oku
|

1. Etin Dinlenmiş Olması

Etin Dinlenmiş Olması resmi

Etin dinlendirilip dinlendirilmediğine çok dikkat etin. Hemen kesilip satılan etler daha serttir ve sindirimi oldukça zordur. Bu da sindirim sistemimizde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle etlerin en az 10 gün uygun şartlarda bekletilmiş olduğundan emin olun.

2. Etin Rengi

Etin Rengi resmi

Her hayvanın eti farklı renktedir. Hayvanın vücudundaki bölümlere göre etin rengi farklılaşır. Etin koyu renkte olması onun çok beklediği anlamına gelmez. Etin beklemiş olup olmadığını anlamak için üzerinde yer alan koyu halkalara dikkat etmemiz gerekir. Eğer, satın alacağınız ette koyu mor halkalar yoksa et taze demektir. Eğer etin rengi kırmızı ve koyu pembeden farklı bir renkteyse asla tercih etmeyin. Örneğin daha griye çalan ya da açık pembe etler sorun yaratabilecek türden etlerdir. Kırmızı açık vişne rengine yakın olan eti seçin. Gri etten kesinlikle uzak durun. Etin rengi parlak ve kırmızı olmalıdır.

3. Etin Kokusu

Etin Kokusu resmi

Et satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konuda etlerin kokusu. Eğer etin kendi kokusu dışında burnunuza ağır gelen bir koku varsa o eti asla tercih etmeyin.

4. Etin Hijyeni

Etin Hijyeni resmi

Hijyenik olmayan ortamlarda muhafaza edilen ya da üretilen et insan sağlığını büyük ölçüde tehlikeye sokar. Hijyenik olmayan ortamlarda bulunan etlerde bakteri oluşumu ve küf gözlemlenmektedir. Et satın alırken kapalı alanlarda bekletilen ve ambalajlı etleri almaya özen göstermelisiniz.

5. Etin Dokusu

Etin Dokusu resmi

Mermer deseni olan ve dokunduğunuzda sıkı duran dağılmayan etleri tercih etmelisiniz. Mermerden kastımız, ince yağ damarlarının etin arasından geçmesidir. Bu ete lezzet verir.

6. Eti Kıyma Olarak Tüketmek

Eti Kıyma Olarak Tüketmek resmi

Eti kıyma olarak tüketecekseniz mutlaka makinenin temizlenmiş olmasına dikkat edin. Aynı zamanda kıymayı hazır kıyma şeklinde değil, bütün bir etten çektirerek alın.

7. Paketli Et

Paketli Et  resmi

Önceden paketlenmiş et alacaksanız fazla nemli, içinde su damlası olan ya da tarihi geçmiş eti sakın almayın. Son kullanma tarihine çok dikkat etmeli, üzerinde üretici firmanın damgası ya da etiketi olduğunu kontrol edin.

8. Alışveriş Önceliği

Alışveriş Önceliği resmi

Eğer marketten alışveriş yapıyorsanız alışveriş sepetinize eti en son ekleyin. Yani et satın alma kısmını en sona bırakın. Aksi halde ısınan et bozulabilir ve sizi de hasta edebilir.

Kırmızı Et Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER