Oran

Keten Tohumunun Bilinmeyen 7 Sağlık Faydası

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Omega-3 yağ asidi ve lif bakımından zengin olan keten tohumlarının sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Keten tohumu, yaklaşık 2 metre boyuna kadar ulaşabilen keten bitkisinden elde edilmektedir. Keten tohumları minik bir yapıya sahip olsalar de lif ve protein kaynağıdır. Aynı zamanda alfa- linolenik asit, omega-3 yağ asitleri ve liganlar bakımından da zengin bir besindir. Kanser, diyabet gibi çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Keten tohumunun bilinmeyen sağlık faydalarını sizler için sıraladık. Gelin bu sağlık dolu besine daha yakından bakalım.
Devamını Oku
|

1. Keten Tohumunun Faydaları

Keten Tohumunun Faydaları resmi

Keten tohumunun bilinmeyen 7 sağlık faydası;

2. Lif Kaynağı Bakımından Zengindir

Lif Kaynağı Bakımından Zengindir resmi

Keten tohumu, kan şekeri seviyesini kontrol altında tuttuğundan birçok diyet programı listesinde yer almaktadır. Lif bakımından zengin olan keten tohumları tok tutan bir yapıya sahiptir ve bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

3. Kansere Karşı Koruyucudur

Kansere Karşı Koruyucudur resmi

Yapılan araştırmalar sonucu tümör boyutlarını azaltabildiği ve meme kanseri riskini düşürebildiği kanıtlanmıştır. Liganda yönünden zengin olan keten tohumu aynı zamanda prostat kanseri ile mücadele edenler için de oldukça faydalı bir besindir.

4. Diyabeti Kontrol Etmeye Yardımcıdır

Diyabeti Kontrol Etmeye Yardımcıdır resmi

Lif kaynağı bakımından zengin bir yapıya sahip olan keten tohumu, diyabet hastaları için de oldukça etkili bir besindir. Kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcıdır.

5. Kolesterolü Düşürmeye Yardımcıdır

Kolesterolü Düşürmeye Yardımcıdır resmi

Omega-3 yağ asitleri ve lignans varlığından dolayı LDL kolesterol seviyelerini azaltan bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda lifli yapısı sayesinde kötü kolesterolü düşürerek kalbin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

6. Sindirime Yardımcıdır

Sindirime Yardımcıdır resmi

İçeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde sindirime yardımcı olmaktadır.

7. İltihaplı Cilt Alanlarını İyileştirir

İltihaplı Cilt Alanlarını İyileştirir resmi

Keten tohumu yağı; sivilce, egzama gibi iltihaplı cilt bölgelerini iyileştirerek cildin daha canlı görünmesini sağlamaktadır.

8. Kemikleri Güçlendirir

Kemikleri Güçlendirir resmi

E vitamini yönünden zengin olan keten tohumu sağlıklı bir cilt ve kemik yapısı için son derece besleyicidir. İçeriğindeki potasyum sayesinde sinir sağlığını da korumaktadır.

Keten Tohumunun Bilinmeyen 7 Sağlık Faydası İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER