Oran

Kemik Suyu yapmanın en önemli detayları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
İlikli kemiklerin kaynatılmasıyla elde edilen kemik suyu hem inanılmaz güçlü bir protein deposu hem de yemeklerin lezzetine lezzet katarak tadını zenginleştirmenin en güzel yolu. Yapımı oldukça zahmetli gözükse de sizler için hazırladığımız detaylar ile 10 aşamada sizde evinizde sağlıklı ve doğal olan kemik suyunu hazırlayabilirsiniz.
Devamını Oku
|

1. Kemikleri tuzlu suda bekletme ve yıkama

Kemikleri tuzlu suda bekletme ve yıkama resmi

Kemikleri önce temiz tuzlu suda bekletin. Aldığınız kemiklerin durumuna göre suda bekleteceğiniz süre 2 ile 12 saat arasında değişiklik gösterebilir. Dilerseniz kemik suyu yapmaya karar verdiğiniz günün bir gün öncesi, akşamdan suya koyup sabah kullanacak şekilde suda bekletebilirsiniz. Bu uygulama kemiğin üzerindeki kan ve kirlerden arınmasını sağlayacak.

2. Kemik Suyu Yaparken Kullanılacak Malzemeler

Kemik Suyu Yaparken Kullanılacak Malzemeler resmi

Kemik suyunu hazırlarken ilikli kemik, iri iri doğranmış patates, soğan, havuç, kereviz sapı, gibi uzun süre pişmeye dayanıklı kök sebzeler kullanmalısınız.

3. Kemik Suyunun Daha Lezzetli Olması İçin

Kemik Suyunun Daha Lezzetli Olması İçin resmi

Dilerseniz kemikleri yıkadıktan sonra biraz salça ve zeytinyağı ile ovun. Sonra kemikleri kızarana kadar fırına verin. Fırından çıktıktan sonra kaynatarak ta lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.

4. Su İlavesi

Su İlavesi resmi

Burada tüm malzemeleri tencere içerisine ekliyoruz ve kemiklerin iki katı kadar (üzerini örtecek) soğuk su ilavesi yapın.

5. Üzerinde oluşan köpükleri temizleme

Üzerinde oluşan köpükleri temizleme resmi

Kemik suyu kaynarken üzerinde oluşan köpükleri sürekli bir kevgir yardımıyla alın. Daha berrak bir et suyu elde etmenizi sağlayacak.

6. Aromatik Baharat Torbası

Aromatik Baharat Torbası resmi

Aromatik baharat torbası oluşturun. Temiz bir tülbent ya da bir bonenin içine etin cinsine göre malzemeler değişiklik gösterse de genel malzemeler şu şekildedir, 2-3 yaprak defne yaprağı, bir tutam taze kekik, 7-8 dal maydanoz sapı, 5-6 adet tane karabiber ve 1-2 adet kabukları ile ikiye bölünmüş sarımsak ekleyin. Kesenin ucunu fırın ipi ile bağlayın. İpin ucunu uzun bırakın ve tencerenin kulpuna bağlayıp içine sarkın. Bu aromatik torbayı ocaktan almadan 1 saat önce kemik suyunun içine ekleyin. Kemik suyunuza harika bir aroma verecektir.

7. Kemik suyunu kaynatma

Kemik suyunu kaynatma resmi

İyi bir kemik suyu en az 6 saat kadar kısık ateşte kaynatılmalıdır.

8. Kemik suyunu süzme

Kemik suyunu süzme resmi

Ilınan kemik suyunu bir elek yardımı ile kemiklerden ayırarak yavaşça süzün.

9. Saklama koşulları

Saklama koşulları resmi

Büyük kaplarda yalnızca +4 derecede 5 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

10. Dondurucuda saklama

Dondurucuda saklama resmi

Ancak küçük kaplara paylaştırarak ya da buz torbası poşetlerine bölüştürerek 3 ay -18 derecede derin dondurucuda saklayarak porsiyonluk kullanılması en doğrusu.

11. Kemik suyu kullanımı

Kemik suyu kullanımı resmi

Tüm yemeklerinizde çorbalarınızda sağlık anahtarı diyebileceğimiz doğal lezzetli tatlandırıcıları afiyetle kullanabilirsiniz.

Kemik Suyu Yapmanın En Önemli Detayları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER