Oran

Kayısının Sağlık ve Beslenme Üzerine 9 Faydası

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Yazın en sevilen meyvelerinden biri olan kayısı hem tadı hem de şifasıyla en sevdiklerimizden. Yuvarlak, sarı lezzetli meyveler oldukça besleyicidirler. Sağlık açısından birçok faydası bulunan bu besin güçlü bir lif yapısına sahiptir. Orta Asya’dan tüm dünyaya yayılan kayısı sindirimi rahatlattığı için tıbbi ilaç olarak kullanılmıştır. Özellikle kabukları oldukça faydalı olan bu meyveden tatlı, reçel, hoşaf yapılır. Diyetisyenlerin de hastalarına önerdiği gıdaların ilk sırasında yer alır. Ülkemizde Malatya’da yetişen bu meyve vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Bakalım hayatımızı tazeleyen yazın en renkli meyvelerinden olan kayısının faydaları arasında daha neler yer alıyormuş bir bakalım.
Devamını Oku
|

1. Düşük Kalorili ve Besleyici

Düşük Kalorili ve Besleyici resmi

Birçok temel vitamin ve mineral içeren kayısılar oldukça besleyicidir. Kalori ve yağ bakımından düşük olan bu meyve aynı zamanda mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir.

2. Yüksek Antioksidan Kaynağı

Yüksek Antioksidan Kaynağı resmi

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Ayrıca stres, obezite ve kalp hastalıklarına karşı da etkilidir.

3. Göz Sağlığı

Göz Sağlığı resmi

Beta kroten maddesi ile göz çevresindeki vitamin ve minerallerin dengesini sağlar. Katarak ve retina bozukluğu gibi hastalıkların yaşanmasını azaltır.

4. Cilt Sağlığı

Cilt Sağlığı resmi

Kayısı yemek cilt için oldukça faydalıdır. Cilt hasarlarına neden olan güneş, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı koruyucu görevi görür. Kayısı da bulunan C ve E vitaminleri, cildinize güç ve esneklik kazandırır, kollajen oluşumuna yardımcı olur. Beta kroten maddesiyle güneş yanıklarına karşı koruma sağlar.

5. Sindirimi Düzenler

Sindirimi Düzenler resmi

Kayısılar özellikle sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyelerini korumak için önemli olan lif bakımından yüksek bir besindir. Lif, sindirim kanalındaki yiyecekleri harekete geçirerek faydalı bağırsak hareketlerini besler. Bu anlamda sindirim sağlığını arttıran iyi bir kaynaktır.

6. Kas Kasılmalarını Önler

Kas Kasılmalarını Önler resmi

Potasyum bakımından yüksek olan kayısı, kas kasılmalarını da önleyen mucizevi bir besindir. Kayısı gibi potasyum bakımından zengin olan gıdalar tüketmek, yüksek tansiyonun önlenmesine ve felç riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

7. Vücudun Susuz Kalmasını Önler

Vücudun Susuz Kalmasını Önler resmi

Kayısılar kan basıncını, vücut ısısını, eklem sağlığını ve kalp ritmin düzenlemeye yardımcılardır. Çoğu insan günlük yeterince su içmez. Taze meyve yemek günlük su ihtiyacının karşılanmasına yardımcıdır.Kayısı Kompostosu tarifinin tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

8. Karaciğeri Korur

Karaciğeri Korur resmi

İçeriğindeki yüksek antioksidan sayesinde karaciğerde oluşabilecek hasarları önlemeye yardımcıdır.

9. En Güzel Diyet Ürünü

En Güzel Diyet Ürünü resmi

Hem taze hem de kuru olarak tüketebileceğimiz nefis bir atıştırmalık olan kayısı, diyet listelerinin de olmazsa olmazı. Dilimleyip yoğurdunuza veya salatanıza ekleyerek hafif bir öğün sağlayabilirsiniz.

Kayısının Sağlık ve Beslenme Üzerine 9 Faydası İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER