Oran

Kasım Ayında Oltamıza Takılan En Lezzetli Balıklar…

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan balık Kasım ayında da sevilerek tüketilen bir besindir. Kasım ayının en lezzetli ve en sağlıklı balıklarını sizler için sıraladık. Balık, içerdiği mineraller, folik asit, fosfor ve kalsiyum gibi minerallerle havaların soğuduğu bu günler için en ideal besinler arasında yer almaktadır. Hem sağlıklı hem de lezzetli olmasından dolayı daima kendisine sofralarda yer bulur. Ekmek arası uskumru bu ayda başrolde. Levrek ve mercan içinde zaman geçmedi onları da afiyetle tüketebilirsiniz. Kasım ayında iştahla, farklı şekillerde pişirilerek tüketilecek balık çeşitleri için hazır mısınız? İşte; Kasım ayında oltamıza takılan balıklar…
Devamını Oku
|

1. Barbun

Barbun resmi

Barbunlar özellikle kızartma ve fırın yemekleri için iyi bir seçenektir. Kırmızı, pembe tonlarında bir renge sahip olan balıklar görüntüsüyle dikkat çeker. Orta boylarda olan bu balık çeşidi etli ve verimli bir türdür. Barbun balığı besin değeri olarak bakıldığında mükemmel bir tercihtir. Omega3 yağ asitleri bakımından zengin bir türdür. K,B ve A vitaminlerini içerir. Ayrıca protein yönünden zengin olan bu balık türü vücudun güçlenmesine ve sağlıklı olmasında büyük bir paya sahiptir. Sağlığınızı geliştirmek istiyorsanız barbun balığı iyi bir seçim olacaktır.

2. Hamsi

Hamsi resmi

Sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden biri de hamsidir. Balık pazarlarının en çok satılan ürünü hamsi, tam bir şifa deposu. Hem lezzetli hem de besin değeri oldukça yüksek olan hamsi sık sık sofralarımızda yerini almakta. Tavasından buğulamasına, ızgarasından mangalına ve pilavına kadar farklı birçok şekilde tüketilen hamsinin faydaları saymakla bitmiyor. Karadenizlilerin vazgeçilmezi hamside, yüksek miktarda sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, iyot ve fostof bulunuyor. Ayrıca hamsi, göz gelişimi için oldukça yararlı bir besindir. Gözlerin bulanık görmesini ve gözde oluşacak katarağı engelleyici bir özelliğe sahiptir. Migren ve depresyona karşı savaşır.

3. Levrek

Levrek resmi

Kasım ayında da lezzetini korumaya devam eden levreği hala tüketebilirsiniz. Sağlığınız için oldukça faydalı bu balığı sofralarınızdan eksik etmeyin. Omega3 ve kalsiyum zengini levreği haftada en az iki kez tüketmeye dikkat edin. Besleyiciliğini öldürmeden balığı pişirmek oldukça önemlidir. Levreğin lezzetiyle birlikte besin değerlerini koruyabilmesi için doğru pişirme tekniklerinin uygulanması gerekir. Bu nedenle fırında ve buğulama yöntemlerini tercih etmek en doğru seçeneklerdir.

4. Lüfer

Lüfer resmi

Balıkların babası olarak anılan lüfer, sağlık açısından son derece faydalı ve besleyici bir türdür. Lüfer balığının soğuk denizlerde yaşayanları daha yağlı ve lezzetli olur. Ülkemizde boğazda ve Karadeniz’de yetişen türleri de oldukça lezzetlidir. Lüfer balığının sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle büyüme ve gelişmeye, vücudun enerji üretmesini, sinir ve sindirim sistemi sağlığının korunmasında yardımcı olan B vitaminlerini içermektedir. Çok güçlü bir B12 kaynağıdır. Lüferde aynı zamanda kalp ritminizi düzenlemeye yardımcı olan magnezyum bulunmaktadır.

5. Mercan

Mercan resmi

Mercan balığı da diğer balıklar gibi sağlık açısından son derece önemli vitamin ve mineral kaynağıdır. İnsan vücudu için gerekli maddeleri sağlayarak, bedeni çeşitli hastalık risklerine karşı korurlar. İçerdiği Omega-3 asidi sayesinde vücudu bir kalkan gibi korur. Düzenli olarak tüketildiğinde kalp hastalıkları riskini azaltır ve bağışıklık sistemini de güçlendirir.

6. Uskumru

Uskumru resmi

Mavi- yeşil bir renge sahip olan bu balık uskumrugiller familyasına ait bir türdür. Besin değeri açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle Omega 3 açısından zengin olması nedeniyle oldukça faydalıdır. Balık severlerin çokça tükettiği uskumru balığı fırında, buğulama ve kızartma şeklinde tüketmek en doğrusudur. Aynı zamanda meze olarak da tüketilebilmektedir.

Kasım Ayında Oltamıza Takılan En Lezzetli Balıklar… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER