Oran

Karbonatın Bilinmeyen Faydaları… Karbonatın Sağlık Açısından Zararı Var Mıdır?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Antik çağlardan günümüze kadar kullanılan karbonat zengin minerallerden oluşan elementler içermektedir. Hem yemeklerimizde hem de kozmetik ve ev temizliğinde kullandığımız karbonat sağlığımız için de oldukça faydalıdır. Suda çözülerek ya da içerisine ek bir besin eklenerek tüketilmesi sağlıklıdır. Vücudun ph seviyesini dengelemede oldukça etkilidir. Bundan dolayı üst solunum rahatsızlıklarında kullanılır. Karbonatın bilinmeyen faydalarına hep birlikte bakmaya ne dersiniz?
Devamını Oku
|

1. Ateş Düşürücüdür

Ateş Düşürücüdür resmi

Yüksek ateşli hastalıklarda, ateşlenme arttıkça sinir hücreleri hasar alır. ılık bir kova suyun içerisine iki çorba kaşığı karbonat eklenerek, temiz bir havlu bu suda ıslatılır; koltuk altı, alın, ense ve göğse uygulanan bu yöntemle ateşlenmenin şiddetlenmesinin önüne geçilir.

2. Hazımsızlığı Önler

Hazımsızlığı Önler resmi

Mide sindiremediği besinlerden dolayı hazımsızlığa neden olur. Bunun sonucunda karın ağrısı ve şişkinlik yaşanır. Bu gibi durumlarda bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat eklenerek tüketildiğinde kısa sürede bu problemden kurtulabilirsiniz. Dilerseniz bu karışımın içerisine bal da ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu karışım vücudunuzdaki toksinleri dışarı atmanızda da oldukça etkilidir.

3. Ph Değerini Dengeler

Ph Değerini Dengeler resmi

Vücudun asit dengesi organların daha iyi çalışmasına neden olur. Asit ve su vücudun sistem işlevselliğini arttırmaktadır. Asit seviyesinin sürekli aynı seviyede kalması gerekmektedir. Eksikliği vücutta ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bundan dolayı karbonatlı su tüketerek bu dengeyi koruyabilirsiniz. Ph dengesi düşük olan vücutta özellikle ciltte sorunlar yaşanır. Ayrıca böbrek üstü bezleri çalışmaz. Bu gibi durumların yaşanmaması için karbonatlı su tüketmelisiniz.

4. Kansere Karşı Koruyucudur

Kansere Karşı Koruyucudur resmi

Kemik ve kas kütlesinde yer alan asit miktarı fazla olduğunda ödem oluşur. Ödem yararlı olan asidin zararlı hale gelmesine neden olur. Karbonatlı su tüketerek bu dengeyi koruyabilirsiniz. Karbonatlı su aynı zamanda hücrelerin deformasyonunu önleyerek kansere karşı vücudu korumaktadır.

5. Dişleri Beyazlatır

Dişleri Beyazlatır resmi

En bilinen özelliği de şüphesiz ki diş beyazlatıcı özelliğe sahip olmasıdır. Yarım çay kaşığı karbonatı 5 adet çilekle karıştırarak bu özelliğinden faydalanabilirsiniz. Çilekleri bir dövücü ile iyicene ezin ve püre haline getirin. Üzerine karbonat tozunu ekleyin ve harmanlayın. Ardından diş fırçasını batırarak dişlerinizi fırçalayın. Karbonat ile diş beyazlatma yöntemi olan bu tarifi 1 ay içerisinde iki kere uygulayabilirsiniz.

6. Hamur Kabartmak İçin Kullanılır

Hamur Kabartmak İçin Kullanılır resmi

Hamur kabartmak için, kek ve ekmek yapımında kullanabilirsiniz.

7. Antibakteriyel Özelliği

Antibakteriyel Özelliği resmi

Harika bir dezenfektandır. Antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede temizlikte de kullanılabilir. Evde yerleri silerken, zemini temizlerken ya da toz alırken, temizlik yaptığınız suyun içine bir miktar karbonat ekleyin. Bu sayede temizlediğiniz yüzeylerin parladığını ve daha iyi şekilde temizlendiğini fark edeceksiniz. Mutfak ya da banyo lavabosu, küvet gibi yüzeylerde bu madde ile ovulabilir. Temizleme suyuna bir çorba kaşığı karbonat ilave edin ve bu su ile yüzeyleri silin. Yüzeylerin pırıl pırıl parladığını ve tertemiz olduğunu göreceksiniz.

8. Buzdolabındaki Kötü Kokuları Engeller

Buzdolabındaki Kötü Kokuları Engeller resmi

Buzdolabındaki kötü kokulara karşı da oldukça etkilidir. Buzdolabını kötü kokulardan korumak için bir kaseye karbonat koyun. Buzdolabının bir köşesinde bekletin. Kötü kokuların zamanla yok olduğunu göreceksiniz. Buzdolabı gibi elbise dolabındaki kötü kokulardan da kurtulmak istiyorsanız, elbise dolabına da aynı yöntemi uygulamanız mümkündür.

9. Leke Çıkarma

Leke Çıkarma resmi

Tavalardaki veya tepsilerdeki lekeleri çıkarmak için de oldukça faydalıdır. Leke olan tepsi ya da tavayı karbonat ile ovarsanız lekelerin kolayca çıktığını fark edeceksiniz.

10. Tıkalı Lavabo Açma

Tıkalı Lavabo Açma resmi

Lavabo tıkandıysa yine çözüm karbonattır. Tıkanan lavaboya 1 çay bardağı karbonat ve 1 çay bardağı sirke dökün. Son olarak da 1,5-2 litre sıcak suyu lavaboya boşaltın. Lavabo açılacak ve tertemiz olacaktır.

11. Paslanan Eşyaları Kurtarır

Paslanan Eşyaları Kurtarır resmi

Paslanan eşyalarınızı karbonatla ovarsanız, eşyalarınızı paslanmaktan kurtarabilirsiniz.

12. Halı Temizliği

Halı Temizliği resmi

Halı temizliğinde de etkilidir. Halıların ve yolluk, paspasların temizlenmesi, kötü kokularının giderilmesi için de kullanılabilir. Bu etkisi için halıya bir miktar karbonat serpin. Yarım saat kadar bekledikten sonra halıyı süpürün. Halıdaki kötü kokudan ve bakterilerden eser kalmayacaktır.

13. Siyah Nokta Oluşumunu Engeller

Siyah Nokta Oluşumunu Engeller resmi

İki çorba kaşığı limon suyuna bir buçuk çorba kaşığı karbonat ekleyerek önceden buharda beklettiğiniz cildinize masaj yaparak 5-10 dakika bu karışımı uygulayınız. Ilık su ile en son soğuk su ile cildinizi durulayın. Bu işlem, olan siyah nokta oluşumunu engellediği gibi cildinizde var olan siyah noktalardan da kurtulmanızı sağlayacaktır.

14. Kaşıntılara Şifa Olur

Kaşıntılara Şifa Olur resmi

Böcek ısırıklarına karşı karbonat ve su ile yapılan karışım ile böcek ısırmaları sonucu ciltte meydana gelen yaralara sürülür. Bunun yanında böceğin ısırdığı yere toz halinde de uygulayabilirsiniz. Karbonat ayrıca ciltte meydana gelen bazı kaşıntılara da şifa olmaktadır. Kaşıntılı bölgelere toz veya su ile karıştırılarak uygulandığında sorunu ortadan kaldırabilir.

15. Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş Yanığı Tedavisi resmi

Güneş yanığının tedavisinde de karbonatın çok faydası vardır. Bir miktar suya kabartma tozu katarak karışımı doğrudan güneş yanığı olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu şekilde güneş yanığından kaynaklanan sorunları çözmeniz mümkündür.

16. Karbonatın Zararları Nelerdir?

Karbonatın Zararları Nelerdir? resmi

Karbonat cilt ve vücut sağlığı, temizliği için genellikle güvenle tüketilebilmektedir. Karbonatın kullanımının herhangi bir toksik etkisi olmadığı bilinmektedir. Bununla birlikte karbonat besin olarak tüketilecekse miktarı konusunda dikkatli olunmalıdır. Zira çok fazla karbonat tüketildiğinde vücuttaki asit -baz dengesi bozulabilir, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi yan etkiler görülebilmektedir. Karbonat, sodyum açısından çok zengin olduğu için yüksek dozda tüketilmesi durumunda kan basıncı artacak şişkinliğe neden olacaktır. Bununla birlikte yüksek kan basıncı kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Karbonatın çok fazla tüketilmesi vücutta potasyum eksikliğine sebep olabilir. Karbonatın besin olarak tüketimi; vücudunda ödem olanlar, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya yüksek tansiyon problemi olanlar için önerilmez. Yüksek miktarda tüketilen karbonat vücudun asit dengesini bozacağından birçok komplikasyonlara neden olabilmektedir. Kronik hastalığı olan kişilerin bir uzmana danışarak tüketmeleri tavsiye edilir. Mide bulantısına, kalp çarpıntısına ve kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Çocukların tüketilmesi önerilmez.

Karbonatın Bilinmeyen Faydaları… Karbonatın Sağlık Açısından Zararı Var Mıdır? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER