Oran

Greyfurtun Bilinmeyen 6 Sağlık Faydası. Kimler Greyfurt Tüketmemeli?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Greyfurt muhteşem gün batımı rengi ve kendine has tadıyla bilinen tropikal bir meyvedir. Sağlık açısından son derece faydalı olan bu meyve antioksidanlar ve lif bakımından oldukça zengindir. Turunçgil ailesinin en besleyici üyelerinden biri olan greyfurtu günlük beslenme planınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz.
Devamını Oku
|

1. Greyfurtun Sağlığımız İçin Faydaları

Greyfurtun Sağlığımız İçin Faydaları resmi

Greyfurtun bilinmeyen sağlık faydalarından bazıları;

2. Güçlü Bir Bağışıklık

Güçlü Bir Bağışıklık resmi

Eğer, kilo vermek istiyorsanız beslenme listenize greyfurtu eklemelisiniz. Hem kilo vermenizi desteklerken, hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Hücrelerin zararlı bakterilerden ve virüslerden korunmasını sağlayan antioksidan özelliklere sahip olan C vitamini içeriği bakımından yüksektir. Bundan dolayı soğuk algınlığı ve grip gibi birçok hastalığı önleyici bir yapıdadır. Aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak bağışıklık hücrelerinin bütünlüğünü korur.

3. Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır resmi

Lif bakımından zengin bir içeriğe sahip greyfurt, tokluk hissi yarattığından dolayı kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. İçeriğindeki lifler sayesinde midenin boşalma hızı yavaşlar ve sindirim süresi artar; böylelikle, yeterli miktarda lif tüketerek, gün içinde daha az kalori almanıza olanak sağlamaktadır. Lif içeriğine ek olarak, greyfurt düşük kalorili ve su içeriği yüksek bir meyve olduğundan dolayı da zayıflamak isteyenler için tercih edilebilir bir meyvedir.

4. Kalbi Korur

Kalbi Korur resmi

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. Mineral ve potasyum seviyesi oldukça yüksek bir besindir. Yarım greyfurt tüketerek günlük potasyum ihtiyacınızın %5’ini karşılamış olursunuz. Yeterli potasyum alımı, yüksek kan basıncı riskinin azalmasını sağlamaktadır. Greyfurt gibi lif ve antioksidan açısından yüksek besinleri tüketmek kalp hastalıkları ve felç gibi durumların oluşmasını önlemektedir.

5. Cilt Sağlığı

Cilt Sağlığı resmi

İçeriğindeki C vitaminleri sayesinde cilt için önemli olan kollejen oluşumunu destekleyerek yaşlanmayı geciktirir. Sağlıklı görünen bir cilt için düzenli hidrasyon ve A vitamini de çok önemlidir. Greyfurt bu bileşenleri sayesinde cilt sağlığını korumada oldukça etkilidir.

6. Böbrek Taşlarının Oluşumunu Önler

 Böbrek Taşlarının Oluşumunu Önler resmi

Böbreklerde atık maddelerin birikmesinden kaynaklanan böbrek taşı oluşumunu engelleyici bir yapıya sahiptir. Greyfurtta bulunan sitrik asit, böbreklerdeki kalsiyum ile başlanarak taş oluşumunu engelleyebilmektedir. Ayrıca, sitrik asit idrarın hacmi ve PH değerini arttırarak böbrek taşlarının oluşumunu engellemektedir.

7. Kolesterol Seviyelerini Dengeler

Kolesterol Seviyelerini Dengeler resmi

LDL (kötü) kolesterol seviyelerini ve trigliseritleri azaltabilecek bir lif olan pektin içermektedir. Greyfurt tüketerek kötü kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

8. Kimler Greyfurt Tüketmemeli

Kimler Greyfurt Tüketmemeli resmi

Hassas dişleriniz varsa greyfurt tüketimi diş minesinin aşınmasında neden olabilir. İçeriğinde bulunan sitrik asit nedeniyle fazla tüketildiğinde diş minesi erozyonuna neden olabilir. Greyfurt yüksek asidik olduğundan mide ekşimesi ve regürjitasyon gibi semptomlara sebep olabileceğinden reflü hastaları tarafından tüketilmemelidir. Böbrekleri tam olarak işlevsel olmayan kişiler greyfurt tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Böbrekler aşırı potasyumu kandan atamadığı zaman komplikasyonlara neden olabilmektedir. İlaç etkileşimi riski olanlar tarafından da yine tüketilmemelidir.

Greyfurtun Bilinmeyen 6 Sağlık Faydası. Kimler Greyfurt Tüketmemeli? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER