Oran

Eylül Ayında Oltamıza Takılan Balıklar

tarifinisevdim
Ayraç
Paylaş Twitter Yazdır E-Posta
Eylül’ün gelmesiyle balık sezonu açıldı ve birbirinden lezzetli balıklar tezgahlarda yerini almaya başladı. Sağlıklı menülerin vazgeçilmezi olan balıklar folik asit, fosfor, kalsiyum, iyot ve selenyum gibi mineraller içeriğiyle de çok zengin bir besindir. Lezzetleri yaşadığı denize ve mevsimine göre değişen balıklar tam anlamıyla Omega deposudur. Ayrıca kalp sağlığını korur ve zeka gelişimini destekler. Her şey gibi balıkları da mevsiminde tüketmek oldukça önemlidir. Eylül ayında palamutun, sardalyanın, çipuranın ve barbunun tadına bakmadan geçmeyin. Bakalım Eylül ayında oltamıza hangi balıklar takılmış bir bakalım.
|

1. Barbunya

Barbunya resmi

Bu lezzetli balık genellikle Ege ve Akdeniz’de bulunur. Barbunya sıcak ve ılık denizlerin kıyıya yakın kumlu deniz diplerinde yaşarlar. Görünüş itibariyle tekire çok benzese de en büyük ayırt edici özelliği kafasının daha uzun oluşudur. Eylül ayında hala lezzetli olan bu balığın kızartması güzel olur.

2. Çipura

Çipura resmi

Ege’nin en lezzetli balıklarından biri olan çipura pembemsi yanaklarıyla tanınır. Her mevsim zevkle yenen bu balığın ızgarası, buğulaması, çorbası, fırını çok güzel olur. Tadı nefis olan bu balığı ızgara veya fırında yenmesi tercih edilmelidir.

3. İstavrit

İstavrit resmi

Eylül itibariyle Marmara’ya inen istavritler tezgahlarda yerini aldı. Her mevsim yakalanan istavritin tavası ve fırını lezzetli olur.

4. İzmarit

İzmarit resmi

İzmarit midye, deniz solucanı ve balık yumurtalarıyla beslenen bir dip balığıdır. Eti son derece lezzetlidir. Izgarası ve tavası güzel olur.

5. Kılıç

Kılıç  resmi

Saatte 120 km hızla yüzebilen bu balıklar, okyanusların en hızlı balıklarından biridir. Kılıç balıkları oldukça büyük boyutlara ulaşabilen balık türlerindendir. Genellikle sıcak ve ılık denizlerde yaşarlar. Dünya üzerinde avlanması en zor olan balık türlerinden bir tanesidir. Tava ve ızgarası güzel olur.

6. Kırlangıç

Kırlangıç resmi

Marmara denizinde akıntılı yerlerde çok bulunur. Çok ufaklarına derviş denir. Kırlangıç balığının buğulaması çok lezzetli olur. Etinin lezzetli olmasının dışında her mevsimde bulunmasından dolayı oldukça ekonomiktir.

7. Kolyoz

Kolyoz resmi

Uskumrugiller familyasına ait bu balık genelde uskumru ile karıştırılır. Hatta bazen farkları bile hissedilmez. Kolyoz benekli bir balık türüdür. Uskumrunun ise benekleri yoktur. 100 gramlık bir kolyoz balığında 158 gram enerji bulunmaktadır. A,C vitamini, kalsiyum ve demir açısından da zengin bir balık türüdür. Füme halinde pişirip servis edebilirsiniz. Konserve balık severler için de uygun bir balık çeşididir.

8. Lüfer

Lüfer resmi

Sinirli ve saldırgan bir balık türü olan lüferler bütün küçük balıklar ile beslenirler. Lüferlerin yerini bulmada balıkçıların en büyük yardımcıları ise martılardır. Izgarası, buğulaması, pilakisi ve tavası oldukça lezzetlidir.

9. Palamut

Palamut resmi

Palamut, büyük balıkların en sevilenlerinden olup en lezzetli zamanını Eylül ve şubat ayları arasında yaşar. Besleyici içeriğiyle sofralarda yerini alan Palamut balığı tavada, ızgarada ya da fırında rahatlıkla pişirilir. Sebze ile harmanlanıp fırında pişen Palamut Pilaki tarifinin tüm videolu tarif detayları için tıklayınız.

10. Sardalya

Sardalya resmi

Sürüler halinde yaşayan sardalyalar hamsinin yakın akrabasıdır. Çeşitli ızgaraları, fırını, kağıt kebabı, buğulaması ve pilakisi lezzetli olur.

Yorum ve Fotoğraflar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER