Oran

Evde Kefir Hazırlamanın İncelikleri

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Kefir probiyotik fermente bir süt içeceği anlamına gelir. Probiyotik dost bakteriler, mineraller, B vitaminleri ve protein içeren kefirin, besin değeri oldukça yüksektir. Peki, nedir bu probiyotik? Probiyotikler bağırsaktaki yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olur. Bir başka deyişle, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Önümüzdeki kış aylarında daha az hasta olmak, hastalıklardan korunmak için uzun yaşam ve sağlık iksiri olan kefiri evde hazırlamaya ne dersiniz? Kuzey Kafkasya’nın milli içeceği olan kefiri kendiniz hazırlayabilirsiniz. Tadı sodalı ayrana, kıvamı ise salebe benzeyen bu içecek tam bir gençlik iksiri diyebiliriz.
Devamını Oku
|

1. Kefir Nedir?

Kefir Nedir? resmi

Mini mini karnabahar taneciklerine benzeyen kefir mayası, esasen mikrobiyolojik bir kolonidir. Kefirin hazırlanması sürecinin de bu koloni tarafından gerçekleştirilen bir fermentasyon süreci olduğunu göz önüne almak gerekmektedir. Ayrana benzeyen fermente edilmiş bir süt ürünüdür. Ekmek gibi maya içermesinin yanı sıra yoğurt gibi süt proteini ve faydalı bakterilerde içermektedir. Bu da kefirin mayhoş bir tada sahip olmasını sağlamaktadır. Kefir hazırlarken hayvansal ürün kullanmak istemiyorsanız hindistan cevizi sütü, pirinç sütü ya da hindistan cevizi suyu kullanabilirsiniz.

2. Evde Kefir Mayalama

Evde Kefir Mayalama resmi

Gerekli olan malzemelerimiz; 1 litre süt 1 çorba kaşığı kefir mayası Cam kavanoz Plastik tel süzgeç Tahta kaşık. Malzemelerinizi hazırladıktan sonra sütü kaynatın ve oda sıcaklığına getirin. Ardından oda sıcaklığına gelen sütün içerisine kefir mayasını ilave edin. Cam kavanoza aktardığınız bu karışımın üzerini hava alacak ama toz girmeyecek şekilde ince bir tülbentle örtün. Oda sıcaklığında 20-25 derecelik ısısını koruyacak şekilde bekletin. Kefir, sütsü duru bir yapıdan ayranımsı yapıya doğru geçmişse şişeyi salladığınızda yoğunluğun arttığını görebiliyorsanız ve cam şişenin iç çeperlerinde, tıpkı ayran dolu bir şişeden biraz döktükten sonra oluşan çizgi çizgi izler kalıyorsa kefiriniz olmuş demektir. Bu durumda yaklaşık 18-24 saat içerisinde süt pıhtılaşmaya başlamış ve sütünüz pıhtılaştığında da kefirinizi artık buzdolabına yerleştirebilirsiniz. 12 saat buzdolabında iyice olgunlaşmasını sağladıktan sonra hazırladığınız bu sağlıklı içeceğinizi buzdolabında 2-3 güne kadar muhafaza edebilirsiniz. Aynı zaman da tarifteki miktarları artırarak ya da azaltarak yapacağınız kefir miktarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

3. Kefir Mayalamanın İncelikleri

Kefir Mayalamanın İncelikleri resmi

Kefir hazırlarken kullandığımız her türlü kap ve eşyanın mikrobiyolojik açıdan temiz olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde farklı mikrobiyolojik bireyler koloniye hakim olup, kefir mayanızı bozabilir. Bu durumda da sütünüzden istediğiniz lezzette hatta belki de hiç ama hiç kefir elde edemeyebilirsiniz. Kefir yapımına geçmeden önce işte, dikkat etmeniz noktalar;

4. Sütün Kullanımı

Sütün Kullanımı resmi

Pastörize günlük süt kullanmanızı tavsiye ederiz. Mayalama esnasında mutlaka sütünüz oda sıcaklığında olmalıdır. Eğer, çiğ süt kullanacaksanız kaynatma işleminden sonra oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını beklemelisiniz.

5. Mayalanmaya Bırakma

Mayalanmaya Bırakma resmi

Mayaladığınız sütün üzerini asla kapamamalısınız. Sütün hava alması şart. Bundan dolayı ince bir tülbent ile üzerini örtebilirsiniz.

6. Kefir Mayalarını Temizlemek

Kefir Mayalarını Temizlemek resmi

Kefir mayalarınızı yıkadığınız su klorsuz ve içme suyu kalitesinde olmalıdır.

7. Kefir Mayalarını Saklamak

Kefir Mayalarını Saklamak resmi

Eğer bir süre mayalama yapmayacaksanız. Kısa süreli bir çözüm olarak kefir mayasını bir cam kavanoz içindeki sütün içine koyarak yaklaşık 10 gün kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Uzun süreli saklamak için ise kefir mayasını dondurabilirsiniz. Kefir mayanızı temiz içme suyu ile yıkayarak temiz bir havluya alın ve buzdolabının dondurucu bölümüne koyarak dondurun. Bu şekilde de yaklaşık 2 ay saklayabilirsiniz.

8. Kefir Mayalarını Saklamak

Kefir Mayalarını Saklamak resmi

Eğer bir süre mayalama yapmayacaksanız. Kısa süreli bir çözüm olarak kefir mayasını bir cam kavanoz içindeki sütün içine koyarak yaklaşık 10 gün kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Uzun süreli saklamak için ise kefir mayasını dondurabilirsiniz. Kefir mayanızı temiz içme suyu ile yıkayarak temiz bir havluya alın ve buzdolabının dondurucu bölümüne koyarak dondurun. Bu şekilde de yaklaşık 2 ay saklayabilirsiniz.

9. Süzmek

Süzmek resmi

Kefir bakterilerini etkilememek adına metal olan kaşık, süzgeç veya kap kullanmamak doğru olacaktır. Kefiri süzerken kullandığınız süzgeç kesinlikle metal olmamalıdır. Steril plastik ve tahta mutfak gereçlerinin kefir ile temas etmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak en doğru tercih cam bir kapta veya cam şişelerde kefiri mayalamak olacaktır. Eğer metal malzeme kullanırsanız mayaların ölmesine neden olursunuz.

10. Kavanoz

Kavanoz resmi

Cam malzemeden yapılmış bir kavanoz kullanmalısınız.

11. Kefirin Sağlık Faydaları

Kefirin Sağlık Faydaları resmi

Yorgunluğa, dikkat eksikliğine, kansızlığa, zeka gelişimine, mide şişkinliğine, şekere ve ülsere iyi gelmektedir. Ayrıca, enfeksiyonlara karşı vücudumuzun bağışıklığını güçlendirirken, stresi azaltır, kolesterolü düşürür, damar sertliğini ve kas kasılmalarını önler, kanı temizler, cilt hastalıklarına iyi gelir. Tok tutma özelliği sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır. Kısacası, sağlık ve şifa kaynağı bu içeceğin hayatımıza girmemesi için hiçbir neden yoktur.

Evde Kefir Hazırlamanın İncelikleri İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER