Oran

Evde Geçirdiğimiz Zamanları Daha Sağlıklı Hale Getirecek Beslenme ve Alışkanlık Önerileri

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Korona virüsüne karşı sosyal izolasyon tedbirleri devam ederken, yaşam biçimlerimiz ve beslenme alışkanlıklarımızda değişiklik gösterdi. Evde geçirdiğimiz bu zamanlarda sağlıklı beslenme uygulamalarını sizler bir araya getirdik. Sağlığımızı tehdit eden korona virüsüne karşı beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek bağışıklığımızı güçlendirmeliyiz. İşte, evde geçirdiğimiz zamanları daha sağlıklı hale getirecek sağlıklı beslenme önerileri...
Devamını Oku
|

1. Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltıyı Atlamayın resmi

Asla, atlamamanız gereken bir öğün olan kahvaltıyı gündelik yaşamımızda pek umursamadığımız dönemler olabilir. Hatta kahvaltıyı sevmeyenlerimiz bile... Ancak geçtiğimiz bu zorlu süreçte sağlığımızı destekleyecek bir öğün olan kahvaltıyı atlamamalısınız. Güne zinde ve enerjik başlamanın temel taşlarından biri olan kahvaltı dengeli beslenmek için atılacak ilk basamaktır.

2. Sebze Ve Meyve Tüketin

Sebze Ve Meyve Tüketin resmi

Sağlıklı yemek tabağına göre her ana öğünde tabağın bir çeyreği sebzelerden, diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, yüksek proteinli gıdalardan ve süt ürünlerinden oluşmalıdır.

3. Narenciye Grubu Meyvelere Önem Verin

Narenciye Grubu Meyvelere Önem Verin resmi

Narenciye grubu meyveler bağışıklık sistemini destekleyici C vitamininden zengin oldukları için bu meyvelere önem verin ve bol bol tüketin.

4. Bağışıklık Güçlendirici Gıdaları Listenize Ekleyin

Bağışıklık Güçlendirici Gıdaları Listenize Ekleyin resmi

Protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengin gıdaları listenize ekleyin.

5. Uyku Düzenine Dikkat Edin

Uyku Düzenine Dikkat Edin resmi

Biliyoruz ki çoğumuz zaman kavramımızı kaybettik. Ancak bunu bir düzene koymalıyız. Eski uyku düzenimizi geri kazanmalıyız. Bu sağlığımız ve vücut direncimiz açısından oldukça önemli bir detay. Yeterli uyku almayan vücudun bağışıklığı da düşmektedir. Bundan dolayı günde 8 saat uyumaya çalışın. Aynı saatte kalkıp aynı saatte uyumaya çalışın.

6. Bol Bol Su İçin

Bol Bol Su İçin resmi

Günde en az iki litre su tüketin. Çoğunlukla oturduğumuz ve hareket etmediğimiz için su içme isteğimiz olmayabilir. Bundan dolayı otururken yanınıza litrelik şişeler alarak günlük içmeniz gereken miktarı ayarlayabilirsiniz.

7. Öğünlerinizi Planlayın

Öğünlerinizi Planlayın resmi

Sürekli açlık krizlerine maruz kalabilirsiniz. Bunun büyük çoğunluğunun sıkıntıdan kaynaklandığını unutmayın. Her sıkıldığınızda buzdolabının kapağını açıp oradan bir şeyler tırtıklama isteği canlandığında kendinize engel olun. Gün içerisinde yapacak bir şey bulamadığınızda yemek saatinize göre yemeye başlayabilirsiniz.

8. Egzersiz Yapın

Egzersiz Yapın resmi

Hem sağlıklı yaşamak hem de kilo almamak için bol bol egzersiz yapın. Sürekli oturarak zaman geçirmek vücut sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir. Hayatınıza hareket katın.

9. Kişisel Bakımınıza Zaman Ayırın

Kişisel Bakımınıza Zaman Ayırın resmi

Kişisel bakımınıza zaman ayırmaya ne dersin? Sağlıklı alışkanlıklar edineceğimiz bu dönemi verimli kullanmanın şimdi tam zamanı. Evde kendinize bakım rutininizi oluşturabilirsiniz. Hem cilt hem ruh sağlığınıza iyi gelecek bu alışkanlık sayesinde kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

10. Telefondan Uzaklaşın

Telefondan Uzaklaşın resmi

Evde geçen günler sizleri daha çok telefona bağımlı hale getirmiş olabilir. Bundan biraz olsun uzaklaşmak iyi gelecektir. En azından uykuya dalmadan önce telefonunuzu yatak odanızın dışında bırakabilirsiniz.

Evde Geçirdiğimiz Zamanları Daha Sağlıklı Hale Getirecek Beslenme ve Alışkanlık Önerileri İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER