Oran

Evde Balık Pişirmenin Lezzetli Detayları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Evde balık hazırlarken omega-3 bakımından zengin olan bu besinleri daha da lezzetli kılmanız mümkün. Protein kaynağı balıklar hem besleyici hem de sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birbirinden lezzetli mezelerle dolu bir sofrada balık keyfi yapmanın tadı bir başka. Evde balık pişirirken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları sizler için bir araya getirdik. Gelin bu önemli detaylara birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Balıklar Taze Olmalıdır

Balıklar Taze Olmalıdır resmi

Balığın lezzetli olmasının ilk kuralı taze ve mevsiminde olmasıdır. Balık pişireceğiniz gün balığınızı satın almanızı öneririz. Balığın mevsiminde olması onun daha yağlı ve lezzetli olmasını sağlamaktadır.

2. Balık Kokusunu Önlemek için Vanilya Kullanın

Balık Kokusunu Önlemek için Vanilya Kullanın resmi

Balığınızı pişirmeye başlamadan önce mutfağınızın kötü kokmasını önlemek için fırın içerisinde bir kaba vanilya koyarak kötü kokuların önüne geçebilirsiniz.

3. Balığı Kızartmak İçin

Balığı Kızartmak İçin resmi

Balığı kızartarak pişirmeyi düşünüyorsanız büyük balıkları dilimler halinde, küçük balıkları ise bütün olarak kızartmalısınız. Balıkları kızartma tavasına yapışmaması ve daha lezzetli olması için una ya da mısır ununa bulamalısınız. Balığı kızartma tavasına yerleştirmeden önce sıcaklığın uygun hale gelmesini beklemelisiniz yoksa balığınız bütün yağı çeker. Balık az miktarda kızgın yağda pişirilmelidir. Balığı fazla kızartırsanız lezzetini kaybetmesine yol açarsınız.

4. Balığı Izgara Yapmak İçin

Balığı Izgara Yapmak İçin resmi

Balığı ızgara olarak pişirecekseniz, ilk adım olarak ızgaranızı yağlayın ve pişirmeye başlamadan önce balığın üzerine 2 saat önceden zeytinyağı sürün. Aynı zamanda balığın içerisine defneyaprağı, sarımsak ve tuz ilave ederek onu daha da lezzetli kılabilirsiniz. Balığınızın dağılma ihtimaline karşı yağlı kağıda da sarabilirsiniz. Mümkün olduğunca balığın kılçığını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Pişirirken balığı kurutmamak önemlidir. Mangal ateşinde yapmayı düşünüyorsanız ateşin ayarı da önemlidir. Balığı ızgara olarak pişirirken arada üzerine fırça ile yağ sürmelisiniz. Böylece balığınız daha çok kızaracaktır.

5. Balığı Fırınlamak İçin

Balığı Fırınlamak İçin resmi

İlk önerimiz yağlı kağıt kullanmaktır. Fırında kendi buharında pişmesini istiyorsanız ise, üzerini yağlı kağıtla kapatabilirsiniz. Balıkların fırında daha çabuk pişmesini sağlamak için balığın her iki tarafına bıçakla çizikler atmanız gerekir. Böylece balıklarınızın içi daha kısa sürede pişecektir.

6. Buğulama Yapmak İçin

Buğulama Yapmak İçin resmi

Tavaya az miktarda su, defne yaprağı, biberiye, kekik, sarımsak, limon, zeytinyağı veya tereyağı ilave ederek ocağın ateşini yükseltin. Böylelikle buğulama yaptığınız balıklarınız daha lezzetli bir hale gelecektir. Tat vermesi için balıklarınızın üzerine kırmızı pul biber, karabiber ve tuz da ekleyebilirsiniz.

7. Sirkeli Suda Bekletmek

Sirkeli Suda Bekletmek resmi

Balıklarınızı buzluktan çıkardıktan sonra daha lezzetli hale gelmeleri için bir süre sirkeli suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Böylece balıklarınız daha gergin ve parlak görünecektir.

8. Balık Pullarını Temizlemek İçin

Balık Pullarını Temizlemek İçin resmi

Balıkları temizlemeden önce bir saat buzlukta bekletirseniz daha hızlı ve kolay bir şekilde temizlendiğini göreceksiniz. Balığınızın üzerindeki pulları temizlemek için, yapmanız gereken keskin bir bıçakla balığın derisini kuyruktan başlayarak balık pulunun ters yönüne doğru kazımak. Önemli bir püf noktası da bu işlemi soğuk su dolu derin bir kabın içinde yapmak. Balığı suyun içinde temizlemek, pulların su içinde kalmasını sağlayarak mutfağınızı kirletmenizi önleyecektir.

Evde Balık Pişirmenin Lezzetli Detayları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER