Oran

Çocuklarımızla Mutfakta Keyifle Zaman Geçirip Yapabileceğimiz Aktiviteler…

tarifinisevdim
Ayraç
Çocuklar küçük yaştan itibaren mutfakla çok ilgili oluyorlar. Kendileri için yapılan yemekleri, yemek pişirilen tencereleri, hazırlanan malzemeleri, yıkanan sebzeleri görüyorlar ve sandığımızdan çok daha fazla şeyin farkına varıp, öğreniyorlar. Bundan dolayı biraz daha büyüdüklerinde, oyuncak mutfak araç gereçlerine, meyvelere, sebzelere, yiyeceklere oldukça meraklı oluyorlar. Hamurdan yapılan kurabiyeler, ikram edilen kahveler, çaylar yapılan çorbalar aslında hep daha önce gözlemledikleri şeylerin birer parçası. Çok şey öğrendikleri mutfakta, biraz daha büyüdüklerinde, sizinle beraber yemek yapmaları ise onlara tahmin ettiğinizden çok daha fazla fayda sağlıyor. Çocuklarla mutfakta zaman geçirmek hem onlar için hem de sizin için çok eğlenceli olabilir. Ancak mutfağa girmeden önce çocuğunuz için tehlikeli olabilecek malzemeleri ortadan kaldırmayı unutmamız gerekir. Çocuklarınızın keyifli vakit geçirirken yaratıcılıklarını da konuşturacağı birbirinden eğlenceli mutfak aktivitelerini denemeye hazır mısınız? İşte, çocuklarımızla mutfakta yapabileceğimiz aktiviteler... Güvenlik önlemlerimizi alıp çocuklarımızla mutfakta zaman geçirebileceğimiz keyifli aktiviteler…
Devamını Oku
|

1. Bırakın Hamuru O Çırpsın

Bırakın Hamuru O Çırpsın resmi

Çocuğunuzun yaşı 4-5 yaş ve üzeriyse artık ona çırpıcıyı veya elektrikli el mikseri verebilirsiniz. Birlikte pasta yaparken hamuru onun karıştırmasına izin verebilirsiniz. Eğer el mikseri ile karıştırıyorsa yine de dikkatli olmakta fayda var.

2. Patates Püresi Yapabilir

Patates Püresi Yapabilir resmi

Patatesleri haşladıktan sonra patatesler ılıdığında çocuklara bu görevi verebilirsiniz. Patates ezici veya plastik çatalla patatesleri ezebilirler.

3. Kurabiye Hamurunu Yoğurma Açma

Kurabiye Hamurunu Yoğurma Açma resmi

Hamur işlerinde de hamur yoğurma işlemini rahatça yapabilir ve büyük keyif alabilirler. Kurabiye hamurunun nasıl yapıldığını kendi kendilerine okuyarak bile öğrenebilirler. Kurabiyenin tüm yapım aşamalarını kendileri hazırlayabilir. Hatta bu konuda geliştikçe kendi belirledikleri malzemelerle özgün kurabiyeler bile üretebilirler.

4. Meyve Doğrayabilir

Meyve Doğrayabilir resmi

Çok keskin olmayan plastik yapıda kesicilerle muz gibi yumuşak meyveleri dilimleme işini onlara bırakabilirsiniz.

5. Salata Yapabilir

Salata Yapabilir resmi

Salata malzemelerini belirlemek, onları uygun boyutlarda elleriyle parçalayarak karıştırabilir. Hem salata malzemelerini çocukların belirlemesi, damak tadı geliştirmelerini sağlar.

6. Yumurta Kırabilir

Yumurta Kırabilir resmi

Pasta, kek veya omlet hazırlarken yumurtaları bırakın çocuğunuz kırsın. Ayrı bir kasenin içerisinde yumurtaları kırdırabilirsiniz. Böylece yumurta kabuklarının hamurunuza düşmesini önleyebilirsiniz. Düşen kabukları çocuğunuza ayıklatabilirsiniz.

7. Malzeme Miktarını Ayarlayabilir

Malzeme Miktarını Ayarlayabilir resmi

Yavaş yavaş diğer malzemeleri de ekletebilirsiniz. Bir su bardağı un, bir su bardağı şeker gibi...

8. Meyveleri Sıkabilir

Meyveleri Sıkabilir resmi

Limon, portakal gibi meyvelerin sularını sıkabilir.

9. Kekleri Pastaları Süsleyebilir

Kekleri Pastaları Süsleyebilir resmi

Malzemelerini bir araya getirmek, karıştırmak en keyifli işlerden biridir. Bu keyifli ana çocuğunuzu da ortak edebilirsiniz. Ardından kek ve pastaları çeşitli seçtiği meyvelerle hayal gücüne göre süslemek çok keyifli olabilir.

10. Masayı Kurabilir

Masayı Kurabilir resmi

Yemek masasını kurmada ve toplamada ondan yardım isteyebilirsiniz. Sizinle mutfakta bir şeyler hazırladığı için daha da hevesli olacaktır.

11. Bulaşık Yıkayabilir

Bulaşık Yıkayabilir resmi

Çocuk basamağı yardımıyla bazı bulaşıkları onun yıkamasına izin verebilirsiniz. Su ve köpük onun için eğlenceli olacaktır.

Çocuklarımızla Mutfakta Keyifle Zaman Geçirip Yapabileceğimiz Aktiviteler… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER