Oran

Bu Besinleri Çiğ Tüketmeyin! İşte, O Besinler ve Zararları…

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Günümüzde çok popüler olan çiğ beslenme, aslında söylenildiği kadar sağlıklı mı? Birçok kişi sağlık için sebzelerin çiğ tüketilmesini öneriyor. Peki, bu ne kadar doğru? Geçmişe baktığımızda insanoğlu ateşi bulmadan önce milyonlarca yıl bu şekilde beslendi. İlk insanların beslenme şekli olduğu için, öze dönmek olarak nitelendirilen, vücudun arındırılması olarak kabul edilen bir yaşam felsefesi haline geldi. Çiğ beslenmek vücuda daha fazla enerji veriyor, uyku kalitesini arttırıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Evet, bu durum birçok sebze ve meyve için geçerli. Ancak bazı sebzeler için geçerli olmayabilir. Hatta sadece sebzeler değil, onların dışında da birçok çiğ tüketilmemesi gereken yiyecekler var. Sizler için asla çiğ tüketilmemesi gereken besinleri sıraladık. İşte, o yiyecekler;
Devamını Oku
|

1. Acı Badem

Acı Badem resmi

Acı bademler, içeriğinde hidrojen siyanür, hidrociyanik asit içermektedirler. Acıbadem fazla yendiğinde etkisini direkt olarak gösterir. Baş ağrısı, bulantı, kusma gibi şikayetler belirir. 5- 10 dakika içerisinde tedavi edilmesi gereken bu rahatsızlık hızlı bir şekilde kana nüfuz eder. Bir tohum olan bademin tatlısı çiğ tüketildiğinde vücudumuza bir zarar vermez fakat acı badem çiğ ve fazla tüketildiğinde zehirleyip öldürebilir. Acı bademler sağlık için oldukça tehlikelidir.

2. Barbunya

Barbunya resmi

Kırmızı barbunya oldukça sağlıklı bir besin olmasının yanında çiğ tüketildiğinde sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kırmızı barbunyanın çiğ tüketilmesi halinde baş ağrısı, kusma, mide fesadı görülebilmektedir. Hatta içeriğindeki lektin, vücudun zehirlenmesine neden olabilir. Bu yüzden kırmızı barbunyayı 5 saat ıslattıktan sonra, 10 dakika kaynatmanız gerekiyor.

3. Brüksel Lahanası

Brüksel Lahanası resmi

Yüksek besin değeri ve antioksidan içermesi ile sağlıklı bir besi olan brüksel lahanası, çiğ yendiğinden tiroit yetmezliği de denilen hipotiroidizme sebep oluyor.

4. Çiğ Süt

Çiğ Süt resmi

Çiğ süt veya pastörize edilmemiş süt, vücuda bakteri yayıyor. Bu da enfeksiyonlara sebep oluyor.

5. Mürver

Mürver resmi

Mürver meyvesi antioksidan içeriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve olası hastalıklara karşı önlem alıyor. Fakat mürveri çiğ olarak tüketmek bulantı ve kusmaya, baş dönmesine ve baygınlığa sebep oluyor.

6. Patates

Patates resmi

Toprak altındaki yumruları tüketilen bir bitki türüdür. Her haliyle sevdiğimiz patatesi çiğ tüketmek sağlığımız için zararlı olabilmektedir. Bütün çiğ patatesler zararlı değildir. Patates tam olgunlaşmamışsa veya güneş ışığında çok kaldıysa dikkat etmelisiniz. Yeşile dönen patatesleri de ayrıca tüketmemeniz gerekiyor. Bu gibi patatesleri tüketmeniz durumunda baş ağrısı, kusma hatta merkezi sinir sisteminin felci gibi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

7. Patlıcan

Patlıcan resmi

Patlıcanın içerisinde bulunan solanin, kalsiyum emilimini azaltarak sindirim sistemini etkilemektedir. Aşırı çiğ patlıcan tüketimi karın ağrısı, ishal, kusma, başa ağrısına neden olabilmektedir.

8. Ravent

Ravent resmi

Raventin yaprakları toksik içermektedir. Ravent yaprağı çiğ tüketildiğinde, içeriğinde bulunan oksalik asit nedeniyle zehirlenmelere yol açmaktadır.

9. Sosis

Sosis resmi

Bu besinler, şirin ve lezzetli görünseler de çiğ tüketildiğinde oldukça zararlıdır. Çünkü çiğ sosiste listeria bakterisi bulunmaktadır. Bu bakteri sindirim sistemini bozarak zehirlenmelere neden olabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için sosislerin iyice pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir.

Bu Besinleri Çiğ Tüketmeyin! İşte, O Besinler ve Zararları… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER