Oran

Brokoli Sevmeyen Kalmasın!

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Brokoli oldukça sağlıklı ve besleyici bir sebze olmasına rağmen birçoğumuz tarafından pek de sevilmiyor olabilir. Özellikle çocuklarımıza yedirmekte epey güçlük çekebiliyoruz. Türlü bahanelerle brokoliyi sevdirmeye çalışsak da çoğunlukla çabamız yetersiz kalıyor. Yeme eylemini oyuna çevirdiğimizde ise iş daha kolay hale geliyor. Brokolinin bir ağaca benzediğini söylediğimiz örneğinde olduğu gibi. Nedendir bilinmez ama bu oldukça işe yarayan bir yöntem. Kim, neden bir ağaç yemek istesin ki? Bu söz yüksek oranda işe yarıyor. Oldukça faydalı olan bu besini tüketmemiz için çok sebebimiz var aslında. Hadi, gelin. Minik ağaçlara yakından bakalım.
Devamını Oku
|

1. Brokoli Kahvesi

Brokoli Kahvesi resmi

Sebzelerle arası iyi olmayanlar burada mı? Özellikle de brokoliyle. Hepimiz biliyoruz ki, sağlıklı beslenebilmek adına daha fazla sebze tüketmeliyiz. Şüphesiz, brokolide en faydalı besinlerden bir tanesidir. Farklı hallere çevrilerek sevdirilmeye çalışılan bu besin karşımıza tüketmekten keyif aldığımız kahve olarak geliyor. Sağlıklı besinlerden daha çok tüketilen kahveden yola çıkan araştırmacılar brokoliyi sağlıklı bir toz haline getirip Brocolatte yaptılar. İki çorba kaşığı toz, bir brokoliyle eşit değere sahip. İnsanlar sebze yemiyor olabilirler ama çok fazla kahve içiyorlar. Bu tozu sadece kahvelerinizde de değil kek ve tatlılarınızda, hazırlayacağınız smoothilerde, çorba ve ekmeklerinizde de kullanabilirsiniz.

2. Brokolili Pesto Sosu

Brokolili Pesto Sosu resmi

Pesto sosu yaparken her türlü yeşilliği kullanabilirsiniz. Buharda pişirilmiş brokoli ise pesto sosu hazırlamak için harika bir malzeme. Lezzetli bir yemek hazırlamak için oldukça ideal ve besleyici.

3. Brokolinin En İyi Kısımları

Brokolinin En İyi Kısımları resmi

Sizce, en güzel kısımlarını gerçekten yiyor muyuz yoksa çöpe mi atıyoruz? Yeşil sebzelerin en güzellerinden biri olan brokoli vitamin, mineral, diyet lifi, antioksidanlar ve proteinlerle doludur. Brokolinin hiçbir yerini atmayın. Evet, saplarını da.

4. Çıtır Çıtır Bir Brokoli

Çıtır Çıtır Bir Brokoli resmi

Her Pazartesi diyete başlama günüdür. “ Bu, Pazartesi diyete başlıyorum. Artık, daha sağlıklı besleneceğim. Abur cuburu keseceğim.” Tanıdık geldi mi? Bu gibi vaatlerle başladığımız haftaların sonu nasıl bitti peki? Kaç gün tutabildik, sözümüzü? Peki, bu Pazartesi daha sağlıklı bir şekilde beslenmeye karar vermek yerine; daha eğlenceli bir şekilde yemek hazırlamaya söz versek, nasıl olur? Kolayca pişen brokolilerle lezzetli bir şeyler hazırlamaya ne dersiniz? Öncelikle, brokolilerle hazırlanan sıradan tarifleri bir kenara bırakıyoruz. Bu mükemmel sebzeyi küçük parçalara ayırdıktan sonra fırına veriyoruz ve mükemmel brokoli cipslerine dönüşmelerini izliyoruz. Çıtır çıtır lezzetli bir brokoli cipsi için yapmanız gereken; doğradığınız brokolilerinizin üzerine 4 çorba kaşığı zeytinyağı gezdirip 10 adet fındık ve 1 çorba kaşığı da kabak çekirdeği eklemek. Tüm bunları göz kararı da ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu karışımı yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine dizerek ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık 15-20 dakika pişirmek. İşte, cipsleriniz hazır.

5. Brokoliyi Daha Yakından Tanımak

Brokoliyi Daha Yakından Tanımak resmi

Lahanagiller familyasının en sağlıklı üyelerinden biridir. Kanseri önlemeye yardımcıdır. Lif kaynağı bakımından oldukça zengin olduğundan tok tutan bir özelliğe sahiptir. Kalp ve göz sağlığına iyi gelir. İçerisinde bulunan vitaminlerle son derece besleyicidir.

6. Düşük Karbonhidrat ve Keto Dostu mu?

Düşük Karbonhidrat ve Keto Dostu mu? resmi

Brokolinin 100 gramında yaklaşık 4,5 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Üstelik lif ve B6 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bu durum onu düşük karbonhidrat ve keto odaklı beslenme için uygun olduğunu göstermektedir. Brokoliyle hazırlayacağınız muhteşem hafif tarifler ketojenik diyetinizi kolaylaştıracaktır.

7. Brokoli Çeşitleri Nelerdir?

Brokoli Çeşitleri Nelerdir? resmi

Olgunlaşma sürelerine, şekillerine ve mevsimlerine göre; toplamda 8 tür brokoli çeşidi vardır.

8. Sultan

Sultan resmi

Sonbahar aylarında marketlerde yerini alır. 60 günde olgunlaşır.

9. Green Duke

Green Duke resmi

Olgunlaşması 50 gün sürer.

10. Green Chargen

Green Chargen resmi

Sonbahar aylarında 64 günde olgunlaşır.

11. Arcadia

Arcadia resmi

İlkbahar ve sonbahar için uygundur. 86 günde olgunlaşır.

12. Pinnacle

Pinnacle resmi

Şekil olarak küçük tesbih taneciklerine benzer. 64 günde olgunlaşır.

13. Emperor

Emperor resmi

İlkbahar mevsimi için uygundur. 65 günde olgunlaşır.

14. Ninja

Ninja resmi

Sonbahar ve ilkbahar mevsimi için uygundur.86 günde olgunlaşır.

15. Green Belt

Green Belt resmi

Sapları kısa ve baş kısmı büyüktür. Sonbaharda 67 günde olgunlaşır.

16. Nerelerde Yetişir?

Nerelerde Yetişir? resmi

Brokoli Akdeniz ikliminde yetişebilen bir bitki olup, ülkemizde Bafra ovasında yetiştirilmektedir. Dünyada ise; İtalya, Hindistan, Çin, Amerika, Fransa, Polonya, İspanya, Pakistan ve İngiltere’de yetiştirilmektedir.

17. Brokoli Pişirmenin En İyi Yolları

Brokoli Pişirmenin En İyi Yolları resmi

Sıralayacağımız pişirme yöntemleriyle daha lezzetli brokoli yemekleri hazırlayabilirsiniz. Eğer brokolilerinizi haşlayacaksanız haşlama suyunun içine birkaç damla limon suyu oluşabilecek kötü kokuların giderilmesini sağlayacaktır.

18. Şoklama

Şoklama resmi

Bir kaba buzlu su hazırlayın ve ocağın yanında bulundurun. Ocakta kaynayan suyun içerisine brokolilerinizi atın ve 1 çorba kaşığı kadar da tuz ekleyin. ½ dk. pişirdikten sonra brokolilerinizi süzün ve ardından buzlu suya atın. Daha yumuşak sebzeler isterseniz 30 sn. kadar daha sebzelerinizi kaynar suda tutabilirsiniz. Rengini ve lezzetini koruyan brokolilerinizi soğuk salatalarda, sebze tabağında ve güveçlerde kullanabilirsiniz.

19. Mikrodalgada Buharlama

Mikrodalgada Buharlama resmi

Brokolilerinizi bir yemek tabağına yerleştirin ve üzerine 2-3 çorba kaşığı su ekleyin. Mikrodalgada 2-3 dakika boyunca pişirin. Brokolilerinizin yumuşak olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse ek 1 dakika daha mikrodalgada tutun. Mikrodalgada buharladığınız brokolilerinizi zeytinyağlı ve baharatlı garnitürlerle, sıcak salatalarda, güveç veya çorbalarda kullanabilirsiniz.

20. Ocakta Buharlama

Ocakta Buharlama resmi

Bir tencereye birkaç santim su doldurun ve üzerine bir tencere sepeti ekleyin. Suyun sepetin dibine temas etmediğinden emin olun. Su kaynayınca sepete brokolilerinizi ekleyip, üzerini kapatın. 4-5 dakika boyunca buharlayın. Ocakta buharladığınız brokolilerinizi zeytinyağı ve baharatlı garnitürlerle, sıcak salatalarda, güveç ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

21. Tavada Kızartma

Tavada Kızartma resmi

Brokolilerinizin mümkün olduğunca kuru olduğundan emin olun. Tavaya bir miktar yağ ekleyin ve brokolilerinizi kızgın tavaya aktarın. Parlak yeşil bir renk alana ve yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Kızarttığınız brokolilerinizi sebze sosu ve baharatlı garnitürlerle kullanabilirsiniz.

22. Fırında Kızartma

Fırında Kızartma resmi

Brokolilerinizi sıcak suyun içinde 2-3 dakika haşlayın. Daha sonra iyice süzün. Süzdüğünüz brokolilerinizi tek sıra halinde yağlı kağıt serili fırın tepsisine yayın. Çıtır çıtır olana kadar yaklaşık ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 15-20 dk. kadar pişirin. Fırında kızarttığınız brokolilerinizi garnitürlerle, soğuk veya sıcak salatalarda ve pizzaların üzerinde kullanabilirsiniz.

23. Nasıl Saklanır?

Nasıl Saklanır? resmi

Taze brokolilerinizi buzdolabında 7 ile 10 gün arası saklayabilirsiniz. Daha sonrasında brokolileriniz sararmaya ve bozulmaya başlar. Taze brokolilerinizi uzun süre saklamak istiyorsanız, büyük parçalar halinde doğrayın ve kaynar suda 3-4 dakika haşlayın ve haşlanan brokolileri buzlu suyun içine alın. Sonrasında süzdürün. Ardından hava geçirmez kaplarda veya buzdolabı poşetlerine paylaştırarak 12 aya kadar derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Daha sonra dondurulmuş brokolileriniz kullanmak isterseniz buzdolabında çözdürerek veya doğrudan donmuş halde pişirerek te kullanabilirsiniz.

24. Tarifini Seveceğiniz Brokolili Lezzetler

Tarifini Seveceğiniz Brokolili Lezzetler resmi

25. Kremalı Brokoli Çorbası

Kremalı Brokoli Çorbası resmi

Açılışı muhteşem bir çorbayla yapalım. Rengiyle büyüleyecek kaşık kaşık lezzet verecek çorbayı tatmak isterseniz eğer tarifin tüm detayları için tıklayınız. Kremalı Brokoli Çorbası

26. Brokoli Köftesi

Brokoli Köftesi resmi

Tadında sağlık olan brokoli köfte tarifi denemeye değer. Tarifin tüm detayları için tıklayınız.Brokoli Köftesi

27. Brokoli Sufle

Brokoli Sufle resmi

Farklı bir sufle lezzetini sofralarınıza taşımak ister misiniz? Kolaylıkla hazırlayabileceğiniz brokoli sevmeyenlerin bile tatmak isteyeceği rengiyle lezzetiyle kendine hayran bırakacak Brokoli Sufle tarifinin tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

28. Brokoli Karnabahar Tabanlı Sebzeli Pizza

Brokoli Karnabahar Tabanlı Sebzeli Pizza resmi

Brokoli ve Karnabaharın buluştuğu en hafif en kolay pizza tariflerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Söylemesi bizden denemesi sizden. Brokoli ve Karnabahar Tabanlı Sebzeli Pizza tarifinin tüm detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

29. Brokoliyi Daha Yakından Tanımak

Brokoliyi Daha Yakından Tanımak resmi

Lahanagiller familyasının en sağlıklı üyelerinden biridir. Kanseri önlemeye yardımcıdır. Lif kaynağı bakımından oldukça zengin olduğundan tok tutan bir özelliğe sahiptir. Kalp ve göz sağlığına iyi gelir. İçerisinde bulunan vitaminlerle son derece besleyicidir.

30. Brokoliyi Daha Yakından Tanımak

Brokoliyi Daha Yakından Tanımak resmi

Lahanagiller familyasının en sağlıklı üyelerinden biridir. Kanseri önlemeye yardımcıdır. Lif kaynağı bakımından oldukça zengin olduğundan tok tutan bir özelliğe sahiptir. Kalp ve göz sağlığına iyi gelir. İçerisinde bulunan vitaminlerle son derece besleyicidir.

Brokoli Sevmeyen Kalmasın! İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER