Oran

Bıçak Kullanımıyla İlgili Bilmeniz Gereken 8 Harika Bilgi

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Yemek hazırlamanın olmazsa olmazı bıçakları uzun yıllar kullanmak mümkün. Körelmesine ve keskinliğini kaybetmesine izin vermeden bıçaklarınızı korumanın 8 kolay yolu var. Gelin, birlikte inceleyelim.
Devamını Oku
|

1. Doğru Yerde Kesin

Doğru Yerde Kesin resmi

Bıçakları daha çok kesme tahtalarında kullanırız. Bıçaklarınızın körelmemesi için cam, metal, taş ya da seramik üstünde kullanmamanız gerekmektedir. Ahşap, bambu ve plastik malzemeler üzerinde kullanılan bıçaklar daha uzun süre sağlam kalır.

2. Elde Yıkayın

Elde Yıkayın resmi

Mutfakta en büyük yardımcınız olan bıçaklarınızı bulaşık makinesinde yıkamayın. Hem makinenizin hem de bıçaklarınızın zarar görmemesi için elde yıkmaya özen gösterin.

3. Keskin Bıçaklar Kullanın

Keskin Bıçaklar Kullanın resmi

Keskin bir bıçakla daha az güç harcayacağınız için malzemelerinizi daha kolay kesebilir ve daha az hasar görebilirsiniz. Bıçaklarınızı doğru kullanmanız yaralanmalar açısından daha az zarara yol açacaktır.

4. Doğru Kesme Tekniği Kullanın

Doğru Kesme Tekniği Kullanın resmi

Doğru kesme tekniği parmaklarınızı kurtarabilir ve eşit miktarda kesmenizi sağlar. Başparmağınız bıçak ve sapın kesiştiği noktada olsun ve diğer parmaklarınızla sapın diğer kısmını tutun.

5. Uygun Bıçağı Seçin

Uygun Bıçağı Seçin resmi

Doğru bıçak elinize en uygun olan bıçaktır. Satın olmadan önce tutmayı ve büyüklüğünün elinize uygun olup olmadığınızı belirlemelisiniz.

6. Kesme Alanını Boş Tutun

Kesme Alanını Boş Tutun resmi

Kesme tahtanızın üzerinde ya da sıkışık bir tezgahta doğrayacağınız malzemeden farklı malzemeler olması sizi yavaşlatacak ve size zaman kaybettirecektir.

7. Lavabo İçinde Bıçak Bırakmayın

Lavabo İçinde Bıçak Bırakmayın resmi

Bıçaklarınızı lavabo içinde tutmayın. Sürekli köpüğe maruz kalan bıçaklarınız zarar görecektir. Kullandıktan sonra bıçaklarınızı hemen yıkayın ve kurulayın. Daha sonra bıçak bloğuna, bıçak çekmecesine veya güvenli bir konumda tutarak rafa yerleştirin.

8. Kesme Tahtanızı Sabitleyin

Kesme Tahtanızı Sabitleyin resmi

Kesme tahtanızın altına kaygan olmayan bir havlu koyarak destek verin. Sabitlenen kesme tahtanızda yapacağınız kesme işlemi yaralanmalara sebep olmayacaktır.

Bıçak Kullanımıyla İlgili Bilmeniz Gereken 8 Harika Bilgi İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER